avv
02.06.21,08:44
Ja som SZČO a mám odložené daňové priznanie do konca júna. Manželka celý minulý rok bola na materskej/rodičovskej, nemala podávať DP.

Minulý rok sme však predali nehnuteľnosť, pri predaji sme dosiahli zisk 30tis.€. Keďže ja už zasahujem do pásma 25% dane z príjmu, za celý príjem z predaja nehnuteľnosti, ak by som si ho dal do svojho DP, ako som plánoval, by som platil 25% daň.

Manželia v BSM si môžu rozhodnúť, v akom podiele si rozdelia zisk z predaja nehnuteľnosti. Ak dáme celú sumu do manželkinho DP, ušetríme 6% dane (25% - 19%). Problém však je, že ona vlastne neskoro podá aj zaplatí daň (DP práve chystáme), lebo nemala požiadané o odklad ako ja.

Otázka je, koľko bude pokuta+úrok z omeškania? Ako som sa dočítal, min. pokuta je 30€, penále je 15% p.a. z dlžnej sumy. Zisk z predaja bol približne 30tis. €, čiže daň u manželky bude 5700€. Úrok z omeškania za 3 mesiace by teda bol 213€. Ak zisk z predaja zdaním ja, daň by bola 7500€, čiže o 1800€ vyššia ako u manželky. Z tohto vyplýva, že dať na manželku sa to napriek pokute oplatí, záleží však od výšky pokuty, ktorá môže byť aj oveľa vyššia.

Sú moje výpočty správne? Aká býva v praxi pokuta?
Mila123
02.06.21,07:39
áno, je to správne, na sankcie má DU čas ,,,,,5 rokov na vyrúbenie.... príjem z predaja nehnuteľnosti ste si znížili o 500 € , môžete každý jeden z manželov, nie je to veľa ale i tak.....pozrite si zmluvu na predaj nehnuteľnosti, predávali ste iba nehnuteľnosť alebo celkovým predajom nehnuteľnosti boli aj hnuteľné veci? (zariadenie bytu, ktoré nepatrí do nehnuteľnosti ? napr. nábytok - ten sa nedodaňuje)..... predpokladám, že viete o tom, že vám ZP vyrúbi zo základu dane aj zdravotné poistenie.....ale i tak je manželka na tom lepšie i s tým ZP, pretože pre zdravotné poistenie neplatí maximálny vymeriavací základ..... teda platí sa ZP bez obmedzenia.....(predpokladám, že máte slovenskú ZP, nie ste poistencom ZP v EÚ).....
ivka70
02.06.21,07:41
Tu nehnutelnost ste vlastnili kratsie ako 5 rokov?
avv
02.06.21,08:21
O ZP viem, bola to iba nehnuteľnosť. Ako som si príjem z predaja znížil o 500€?
avv
02.06.21,08:22
Samozrejme. Keby to bolo 4.5 roka, pol roka by som počkal.
Mila123
02.06.21,09:13
pozrite si do § 9, ZDP ods. 1, pís i .....
Katy a R
02.06.21,09:36
ja som sa stretla len že 30 eur vyrúbili ... ale nebol to takýto prípad. A zase terazky je doba "koronová" - tak hádam nebudú takí prísni ??? môžno by ti nejaká pracovníčka DU skôr poradila.
V každom prípade pohľadaj všetky možné doklady, ktoré sa dajú dať do výdavkov.