Host333
02.06.21,21:08
Problém je že o pozemok na záhradku pri obytných domoch je veľký záujem. Hlavne od obyvateľov obytných domov pri ktorých tieto pozemky sú. Pán poslanec a zároveň predseda komisie si tiež podal žiadosť o prenájom tohto pozemku. A samozrejme schválili celý pozemok jemu. Aj napriek tomu že mohli tento pozemok rozdeliť medzi viacerých obyvateľov, pretože je dostatočne veľký. Ide teda o konflikt záujmov ak ide iba o prenájom?
buchač
02.06.21,20:52
Konflikt záujmov znamená konflikt medzi verejnou funkciou a súkromnými záujmami verejného činiteľa, keď má verejný činiteľ súkromné záujmy, ktoré by mohli nepatrične ovplyvniť vykonávanie jeho služobných úloh a povinností.“

Takže nie, nejde o konflikt záujmov.
Druhou stránkou je už ale morálny aspekt danej skutočnosti.
misoft
03.06.21,04:13
Ja by som skôr povedal, že je to konflikt záujmov.
https://www.bojprotikorupcii.gov.sk/co-je-konflikt-zaujmov/
"„Konflikt záujmov znamená konflikt medzi verejnou funkciou a súkromnými záujmami verejného činiteľa, keď má verejný činiteľ súkromné záujmy, ktoré by mohli nepatrične ovplyvniť vykonávanie jeho služobných úloh a povinností.“"
A prečo?
Ako verejný činiteľ rozhoduje o veci, na ktorej má on osobný záujem. A to potom ovplyvní jeho rozhodovanie tak, že zneužije svoju funkciu a vec sa "prisúdi" jemu.
To potom ruka v ruke sa spája so zneužitím právomoci verejného činiteľa. Ako verejný činiteľ zneužil svoje postavenie a funkciu na to, aby získal pre seba prospech.
https://www.slov-lex.sk/zoznam-tezaurov/-/tezaurus/koncept/-SK-tezaury-1-2-koncepty-555
Ale to tak vidím ja.
ivka70
03.06.21,07:47
A kto pridelenie schvaloval? bol on clenom komisie, ktora to mala na starosti?
Lebo vylucit ho z moznosti len preto ,ze je predseda Komisie vystavby a spravyt majetku, nemozno.
Takze uplne jednoznacne sa neda povedat, ci islo alebo neslo o konflikt zaujmov. Treba zistit ako a kto prideloval, kolko bolo ziadosti a preco sa rozhodlo tak ako sa rozhodlo.
Potom by sa to dalo pripadne aj napadnut.