uaeibubnabn
04.06.21,09:55
Ahojte, chcem začať podnikať no tento problém ma blokuje už niekoľko týždňou. Chodila som na obchodnú akadémiu a tak účtovníctvo a administratívu chcem riešiť vlastnoručne.

Problém je, netuším čo všetko budem musieť robiť a posielať na úrady. Všetko čo sa mi podarilo nájsť bolo o nejakých výkazoch kvartálne pri živnosti.


Moja otázka je

1) Ktoré evidencie sú povinné. Popri hlavnej knihe na účto a pokladničnej knihe sme v škole riešili aj evidencie faktúr, evidencie majetku a podobné veci. Ktoré sú povinné a ktoré len kvôli prehľadu pre podnikateľa?

2) Aké sú povinosti pri jednotlivých typoch podnikania- sro/živnost, prípadne pri paušálnych výdavkoch u živnosti. Pri platcovy/neplatcovy DPH, pri zamestnávaní zamestnancoch/bez zamestnancov. Tipujem, že predošlé parametre určujú povinosť posielať niečo niekde mesačne/kvartálne/ročne? Napríklad obce robia rôzne uzávierky a veci ktoré potom posielajú štátu, ako to je pri súkromníkoch?

3) Čo by ste poradili/pripomenuli na čo si dávať pozor pri podnikaní čo sa týka poviností voči štátu/zákonov. Možno niečo čo ste nevedeli keď ste začínali. :)


Ďakujem veľmi pekne za pomoc :)))
Mila123
04.06.21,08:10
prepáčte, kedy ste maturovala,???
veronikasad
04.06.21,08:17
Čo si si o podnikaní naštudovala predtým než si založila túto tému ? Prepáč, na písanie "diplomových prác" žiadna účtovníčka na porade nemá čas. Ak položíš konkrétnu otázku, poradíme ... Na lište porady nájdeš Zákonník práce, Zákon o dani z príjmov, Zákon o dani z pridanej hodnoty, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o sociálnom poistení ...