Marianna01
21.09.06,20:18
Účtuje detské integračné centrum, ktoré na svoju činnosť dostáva príspevky z krajského škoslkého úradu a časť svojich výdavkov pokrýva z darov, sponzorstva, príspevkov klientov, podľa účtovnej osnovy pre neziskové organizácie, alebo podľa UO pre príspevkové organizácie?
Ďakujem
alena
22.09.06,07:08
ak ich zriadil krajský školský úrad, tak účtujú podľa UO pre príspevkové organizácie, ak je to neziskové organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby podľa zákona č. 213/1997 Z.z., tak účtujú podľa UO pre neziskové organizácie
Marianna01
22.09.06,18:53
krajský školský úrad - takže príspevková

Vrelá vďaka!!!
Marianna01
23.09.06,07:27
Vieš mi odporučiť aj nejakú literatúru?
alena
25.09.06,05:50
viem len o jedinej, ktorú vydalo vydavateľstvo Verlag Dashofer a volá sa Aktuálna príručka účtovníctva organizácií verejného rozpočtu, samosprávy a tretieho sektora. Určite sú aj ďalšie, ale je neúčtujem pre príspevkové organizácie, možno sa nájde niekto, kto ti poradí viac.
dari1
26.09.06,13:05
druh organizac ie by mal byt uvedeny v zriadovacej listine, prispevky mozu dostavat aj neziskovky. Ak ste napojeny na ich rozpocet a robite plany na dalsi rok (nie granty), tak by ste mali byt prispevkova org.
Ak ste prispevkova org., tak pre vas platia rozne zakony, ktore su aj v prirucek uctovnictva, o kt. pisala alena.
specificke zakony:
· č.523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov (este je jeden k obciam),
· č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov,
· č.291/2002 Z.z. o štátnej pokladnici v znení neskorších predpisov,
· č.523/2003 Z.z. o verejnom obstarávaní tovarov, prác a služieb v znení neskorších predpisov,
· č.278/1993 Z.z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov,
Okrem toho je k účtovníctvu
Postupy účtovania pre prísp. a rozp. org. (Fin.spravodaj 20/2003, 10/2005) a dalsie.
Samozrejme platia aj ine zakony, vseobecnejsie - napr. zakonnik prace, poziarna ochrana, archivacia... atd, atd.
Okrem toho platia pre prísp.org. i zákon o dani z príjmu a dani z pridanej hodnoty. Neviem presne, ako je to v neziskovkach, ale myslim, ze okrem spravy majetku statu a verejnej sluzby tam tiez plati vsetko, so specifickymi postupmi.
ked zistis, co ste, tak mozeme hovorit blizsie
Marianna01
02.10.06,15:21
ďakujem Dari,
súvzťažné zákony je jasné, že je treba, potrebovala som niečo na postupy účtovania. Vďaka ešte raz :):):)
Marianna01
13.10.06,15:49
No dievčatá, som tu opäť - a to s konštatovaním: Veľa kriku pre nič!
Je to nezisková organizácia, na zakladacej listine to bije do očí asi trojcentimetrovým písmom a ja to nevidím!!! Pánečku. Ale aspoň viem, čo mám robiť. Aj tak idem prerábať na podvojné, nejak v jednoduchom strácam prehľad - začala som to totiž účtovať NO - JU. No, ešteže existujú exporty dát, aby som majetok nemusela nahadzovať znova - to by ma asi porazilo...
horka
07.11.06,10:07
Ja mam tiez problem s urcenim ci som NO alebo PO. Znama ma skolku pre deti v nemocnici, v zriadovacej listine ma napisane ze je neziskova organizacia s prispevkovou formou hospodarenia. Ja som to uctovala v PU ako neziskovu organizaciu, ale nie som si ista, ci to robim spravne, lebo statisticky urad ju zaradil do PO.
victoria
07.11.06,11:25
Podla mna by si teda mala byt prispevkova organizacia.
victoria
07.11.06,11:26
Uctovanie ako neziskovej organizacie je v poriadku. Si neziskova organizacia s prispevkovou formou hospodarenia, tzn. ze dostavas prispevky od clenov,zriadovatelov, granty alebo nejake dotacie.
horka
07.11.06,12:30
dostavam normativy na pocet deti. Aspon zatial nic ine. Diky
Kája.
13.11.06,18:20
Ahojte, ja účtujem škôlku a dostávame tiež normatív na dieťa, ale sme s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu inú činnosť, myslíte, že máme robiť normálne účtovníctvo ako s.r.o.? Ďakujem
Melnick
13.11.06,18:24
Ahojte, ja účtujem škôlku a dostávame tiež normatív na dieťa, ale sme s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu inú činnosť, myslíte, že máme robiť normálne účtovníctvo ako s.r.o.? Ďakujem

Môj názor: Treba robiť v ÚO pre neziskovky.:)
Kája.
13.11.06,18:41
Melnick, prečo myslíš, že účtovníctvo pre neziskovky, my predsa dosahujeme zisk?
Melnick
13.11.06,18:45
Ahojte, ja účtujem škôlku a dostávame tiež normatív na dieťa, ale sme s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu inú činnosť, myslíte, že máme robiť normálne účtovníctvo ako s.r.o.? Ďakujem

Ja som čítala iba toto a vydedukovala som/ na čo nemám právo:) /,že fungujete z normatív a nevykonávate žiadnu inú činnosť a tam sa mi ponúkalo ako riešenie to,čo som napísala.
Kája.
13.11.06,18:48
Keď sme začínali chceli sme sa registrovať ako neziskovka alebo príspevková organizácia, ale ministerstvo odmietlo a povedalo, že musíme byť s.r.o., tak z toho som vydedukovala že vedieme normálne podvojné účto, ale teraz fakt neviem.
Melnick
13.11.06,18:53
Pre Teba je podstatné to ,čo máš v zriaďovacej listine a od toho záleží ďalší postup pri voľbe ÚO. Nerada by som Ťa pre nedostatok informácií dezorientovala. To naozaj nechcem.:)
Kája.
13.11.06,18:59
Ja viem, nič sa nedeje, ale aký by to bol živoť bez napätia?
victoria
14.11.06,07:39
Ja si tiež myslím že je dôležité ako ste zaregistrovaní. Ak ste ako klasický podnikateľský subjekt vedený v obchodnom registri tak by ste asi mali viesť normálne podvojné účtovníctvo pre právnické osoby založené za účelom dosiahnutia zisku. Ale potom neviem prečo vás odmietli zaregistrovať ako neziskovku keď dostávate normatívy.
No ale ak ministerstvo prikázalo že s.r.o. tak podľa mňa klasické účto podvojné.