Peter Fox
05.06.21,21:10
Ahojte, potreboval by som vedieť, či sa prekladateľ - živnostník, musí zaregistrovať do novej schémy One Stop Shop (OSS), ktorá bude platiť od 1. júla 2021. V súčasnosti poskytuje prekladateľské služby najmä zahraničným firmám. FO v zahraničí momentálne nemá ako zákazníkov. Do schémy MOSS tiež nebol zaregistrovaný. Obraty za minulý a ani za tento rok nedosahujú novú predpísanú hranicu.

Treba aj napriek tomu z nejakého dôvodu poslať registráciu do schémy OSS do 10.06.2021?

Z toho, čo som doteraz zistil si myslím, že to nebude nutné, chcel by som však poznať aj názor niekoho iného. Vychádzam z toho, že ak by aj v budúcnosti prekladateľ poskytol nejaké služby FO v zahraničí, riadi sa to podľa §15 ods. 2 ZoDPH. Ak by šlo o zákazníka (FO) mimo EÚ, bolo by OSS asi úplne bezpredmetné. Alebo sa v niečom mýlim? Za rady a názory vopred ďakujem.
Mila123
05.06.21,19:29
OSS nie je povinné.....
Onko
07.06.21,08:19
OSS sa týka len telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb. Ak to prekladá živnostník sám a nie nejaký jeho superpočítač, OSS sa ho netýka.
Peter Fox
09.06.21,15:17
Veľmi pekne Vám ďakujem za jasnú odpoveď. Áno, ide o prekladateľskú činnosť samotného živnostníka a superpočítač určite nemá. :-)

V súvislosti s DPH a takouto prekladateľskou činnosťou živnostníka by ma inak už dlhšiu dobu zaujímala odpoveď na tieto dve otázky:
- Znamená to teda, že prekladateľské služby poskytované pre fyzické osoby spadajú pod §15 ods. 2 zákona o DPH (ako som predpokladal už v úvode)? Keď som sa na to pýtal na DÚ, nejako sme sa nedostali k odpovedi, z ktorej by mal človek pocit, že je nepochybná...
- Ako sa v súvislosti s DPH postupuje vtedy, keby živnostník spomínané služby poskytol občanovi s bydliskom mimo EÚ? Treba to niekde ohlásiť alebo evidovať, príp. strážiť nejaký finančný limit?
Onko
11.06.21,09:42
Ja tam žiadne pochybnosti nevidím, ale samozrejme môžem sa mýliť :-D
- Prekladateľské služby poskytované pre nezdaniteľné osoby v rámci EÚ spadajú pod § 15 ods. 2, teda s miestom dodania podľa dodávateľa, takže zdanené slovenskou DPH.
- Prekladateľské služby poskytované pre nezdaniteľné osoby mimo EÚ spadajú pod § 16 ods. 15, teda s miestom dodania podľa odberateľa, takže nezdanené slovenskou DPH. Z hľadiska slovenskej legislatívy netreba nikde ohlásiť, treba si strážiť zákony krajiny miesta dodania, či tam nie sú nejaké daňové povinnosti.
§ a ods. sú podľa zákona účinného od 1.7.2021
Peter Fox
12.06.21,19:06
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede a radu. Pomohli ste mi v tomto prípade naozaj viac ako na DÚ.
- Tam som v minulosti dostal na prvú otázku odpoveď takého typu, že to, pod aký § spadajú také či onaké služby sa vopred nedá povedať. Síce nechápem prečo, ale odpoveď bola proste takáto. A ako iste chápete, človeku to na istote nepridá. :-)
- Druhá moja otázka vznikla hlavne preto, že keď sa prvýkrát začal spomínať prechod z MOSS na OSS, tak som si prečítal, že pod OSS budú už spadať všetky služby poskytované podľa §16. Až teraz v novších článkoch čítam, že sa od začiatku mysleli služby poskytované občanom EÚ.

V každom prípade mi je to teraz oveľa jasnejšie a ešte raz Vám ďakujem za pomoc. Teší ma, že sú ešte ľudia, ktorí druhému pomôžu aj nezištne. Prajem Vám pekný deň.