SKMZ
06.06.21,13:08
Dobrý deň, potrebujem sa informovať ako postupovať v prípade ak má konateľ spoločnosti súkromné auto a používa ho na podnikateľské účely. Konateľ sa rozhodol toto auto nedať do podnikania a naďalej ho mať v súkromnom vlastníctve. Rozhodol sa využívať amortizáciu. Osobne som sa ešte nestretla s týmto postupom, účtovaním alebo výpočtom. Prosím viete mi poradiť čo a ako? Robí sa kniha jázd, na základe čoho sa to počíta a ako sa to robí v účtovníctve? Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
Mila123
06.06.21,11:19
veronikasad
06.06.21,12:07
Bolo v minulosti toto auto zaradené do obchodného majetku ?
SKMZ
06.06.21,12:24
Nie nebolo.
veronikasad
06.06.21,14:59
Pri používaní sukromného motorového vozidla, ktoré v minulosti nebolo zaradené do obchodného majetku, vedie konatel evidenciu jázd a uplatňuje si podľa počtu najazdených km sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM na základe dokladu o čerpaní PHM, zodpovedajúcu počtu najazdených km a priemernej spotrebe MV uvedenej v technickom preukaze.

Účtuješ ako výdavok z pokladne alebo prevod z firemného účtu na súkromný účet konatela - mesačne. Vyúčtovanie je možné robiť cez niektoré účtovné SW, alebo ručne na cestovnom príkaze.

Doplnenie :
Náhradu za používanie súkr.mot.vozidla vypočítaš :
- sadzba základnej náhrady : 0,193€ x počet najazdených km
- spotreba PHM : počet najazdených km /100*normovana spotreba PHM podľa TP*priemerná cena PHM na základe dokladov o kupe za daný mesiac.
SKMZ
06.06.21,15:23
Čiže, ak tomu správne rozumiem - On (konateľ) si uplatní podľa počtu najazdených km sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM na základe bločkov...? Čiže ja mu to následne ako to on vydokladuje a urobí sa evidencia jázd preplatím z firemného účtu na súkromný? Lebo on to všetko platil (tankovanie/benzín) z firemnej karty. On sa stal konateľom od 29.1. tohto roku ale ešte sa to nerobilo resp. ešte sa nerobila kniha jázd a nič sa ešte z firemnej karty nevyplácalo. Dá sa to aj teraz v súčastnosti spraviť len ja ako keby neviem že ako sa to vypočíta, spriemeruje .... A čo tá amortizácia? Je do toho nejak zahrnutá alebo ju do toho nejak zahrniem? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a aj čas, ktorý ste tomu dali :)
SKMZ
06.06.21,15:29
Nebude lepšie ak ako on FO dá auto, ktoré má v súkromnom vlastníctve do prenájmu firme, kde je konateľom? Dá sa to urobiť aj spätne od februára? Musím zaevidovať auto do podnikania resp. musí byť autu pridelené IČO firmy? Prípadne aké sú postupy?
veronikasad
06.06.21,17:17
amortizácia je sadzba základnej náhrady. PHM platené do sukromného auta z firemného účtu zaučtuješ ako pohladávku voči konatelovi a započítaš s cesťákom (vyučtovaním) a vyplatíš len rozdiel. PU nerobím, tak s účtami nepomôžem...
Mila123
06.06.21,17:17
toto chce účtovníčku.....ak má vlastný OA, prečo si platil PHM z firemného účtu? ak chce prenájom OA, dá sa, ale spätne, nie , pretože na dlhodobý prenájom (vo vašom prípade je to určite) musíte mať ako FO živnosť a aobaja každý jeden rok TD.....
veronikasad
06.06.21,17:23
Doplnila som do príspevku spôsob výpočtu
jslancik
06.06.21,18:13
nerozumiem otázke. veď je to klasický prípad AUV v cestovnom príkaze. to už ani takéto základy neovládajú akože účtovníci? odporúčam zmeniť profesiu. lebo rovnako ako akože "stavbári" na modrej streche sa spýtajú jednu elementárnu otázku, ale ani ich nenapadne spýtať sa na desať iných, podstatnejších otázok.
SKMZ
08.06.21,20:15
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Treba auto prihlásiť na daňovom alebo ako?
avalik
08.06.21,22:47
treba si nastudovat okrem inych zakonov aj zakon o dani z motorovych vozidiel ;)