Annamac
25.11.04,09:54
Dobrý deň. Prosím skúsenejších o radu. Firma zo svojích prostriedkov (nie zo sociálneho fondu ) platí za zamestnancov mesačne ich životné poistenie. Moja otázka znie : či a v akej výške vstupuje tento príjem do vymeriav. základu zamestnenca ohľadne soc. a zdravotného poistenia.
V § 138 ods.1 Z.o soc.poisteni sa hovorí,že do vymer.základu vstupuje príjem za prácu,ktorý podlieha dani z príjmu.Podľa mňa toto nie je príjem za prácu,ale podlieha dani z príjmu.V ods.2 sú vymenované príjmy,ktoré nevstupujú do vymer.základu - sú tam aj príjmy,ktoré nie sú príjmami za prácu . Stretli ste sa stým niekto? Ďakujem za rady. Pekný deň všetkým.
vladan
25.11.04,10:10
tak s týmto som sa ešte nestretla ... nerozumiem prečo platí zamestnávateľ ŽIVOTNÉ POISTENIE svojich zamestnancov ... a nakoniec, podľa mňa to ani nie je daňovo uznateľný výdavok :-(
Jozef Mihál
25.11.04,19:23
Annamac...nejde to do VZ. Ani na ZP , ani na SP.
Annamac
26.11.04,07:02
P.Mihál veľmi pekne Vám ďakujem za radu.
Nike
26.11.04,07:50
Mňa by zaujímalo či životné poistenie je daňovým výdavkom firmy, či už platené za zamestnancov, alebo SZČO v JU, alebo spoločníkom sro.

Presviedčal ma klient, že vraj od januára 05 ano, ale neviem to nájsť. Má niekto info?
Annamac
26.11.04,08:31
Myslím si , že ak firma platí za niekoho životné poistenie , tak to nir je pre ňu daúovým výdavkom.A zmena od 012005 je v novele schválenej 26.10.04 v §11 v doplnených ods.5 ,6 . neviem či už vyšiel v Zb.zákonov , ja som to pozerala v Národnej rade.
Nike
26.11.04,08:38
Srdečná vďaka.!!!!
Kandrea
28.02.12,09:18
Dobrý deň, poprosila by som o radu ako je to v dnešnej dobe s odvodmi z takéhoto príjmu - ak zamestnávateľ platí životné poistenie zamestnanca. Ďakujem za rady.
Chobot
28.02.12,11:09
Dobrý deň, poprosila by som o radu ako je to v dnešnej dobe s odvodmi z takéhoto príjmu - ak zamestnávateľ platí životné poistenie zamestnanca. Ďakujem za rady.

Nie je to už nijako zvýhodnené. Pre firmu je to nedaňový náklad (teda platí to z čistého zisku) a pre zamestnanca je to rovnaké, ako akýkoľvek nepeňažný príjem. Teda zvyšuje mu to daňový základ a pripočítava sa to do základu pre zdravotné poistenie. Neviem teraz, ako je to s odvodmi do SP, nech povie niekto znalejší.