Fany
21.09.06,20:37
Ak uzatvorím Zmluvu o dielo podľa Obchodného zákonníka (§ 536...) s občanom, je to chyba? Aký to môže mať dopad? Môže sa takáto zmluva, inak riadne podpísaná a spĺňajúca všetky ostatné náležitosti, považovať za neplatnú? Viem že som nemala, ale stalo sa.
ondrejvla
21.09.06,18:44
Ak uzatvorím Zmluvu o dielo podľa Obchodného zákonníka (§ 536...) s občanom, je to chyba? Aký to môže mať dopad? Môže sa takáto zmluva, inak riadne podpísaná a spĺňajúca všetky ostatné náležitosti, považovať za neplatnú? Viem že som nemala, ale stalo sa.

Ak si podnikateľ, tak uzatváraš ZoD ako dodávateľ podľa Ob.zákonníka aj
s občanom, nevidím tu problém, prečo by si nemala? Ak si práce riadne vykonala a odovzdala, teda myslím tým stavebné práce, prečo by mala byť neplatná?

§ 536
(1) Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie.
(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.
(3) Cena musí byť v zmluve dohodnutá alebo v nej musí byť aspoň určený spôsob jej určenia, ibaže strany v zmluve prejavia vôľu uzavrieť zmluvu aj bez tohto určenia.
Fany
21.09.06,18:55
OK, sme sro. Práve že sme uzatvorili takúto zmluvu, uzatvárame takéto vždy s každým, teda podľa Obch.zák., ale teraz máme problém (zákazník nechce riadne zaplatiť) a jeho právnik sa vyhráža neplatnosťou takejto zmluvy, lebo jeho klient je občan, nie podnikateľ.
ondrejvla
21.09.06,19:01
OK, sme sro. Práve že sme uzatvorili takúto zmluvu, uzatvárame takéto vždy s každým, teda podľa Obch.zák., ale teraz máme problém (zákazník nechce riadne zaplatiť) a jeho právnik sa vyhráža neplatnosťou takejto zmluvy, lebo jeho klient je občan, nie podnikateľ.

To som prekvapená, ty si predsa dodávateľ, podnikateľ, teda uzatváraš zmluvu správne, i keď sa väčšinou medzi právnickou osobou a občan vykonávajú stavebné práce na základe objednávky, ale nevidím v tomto žiadne porušenie zákona! A či vari len on má právnika? Veď si ho vari môžete dovoliť i vy ako firma ?!
Fany
21.09.06,19:09
No ak to takto pôjde ďalej, asi si ho aj budeme musieť najať. On ten zákazník je tiež dobre mazaný. Teraz keď má platiť, hľadá všelijaké závady, chyby a keď neuspel na konkrétnej stavbe, zameral sa na doklady. O ostatné nemám strach, malo by byť v poriadku, i keď od neho a jeho "skvelého" právnika sa dá ešte všeličo čakať. Tiež ma prekvapil jeho právnik s tým tvrdením o Zmluve o dielo, preto som sa pýtala. Ale aspoň si ma trochu ukľudnila. Ďakujem. :)