d0k
07.06.21,07:43
Dobry den,
mozno o nic nejde, ale bol by som rad ak by niekto vysvetlil situaciu.

Ide o riadne skolaudovanu nehnutelnost. Je to klasicka "radovna". Podla stranky https://zbgis.skgeodesy.sk/ kde na mape je pri vsetkych stavbach napisane aj supisne-cislo/orietacne-cislo (presne ako som napisal supisne cislo je ciernym a orientacne cervenym) prave pri jednom dome z danej radovky tento zapis nie je.


Moze to znamenat nejaky problem? Alebo je to "chyba" v katastri, ktoru by nejako mali opravit? Dana stavba podla mna orietacne cislo ma nakolko prave tu je "medzera" ked sa pozriem na susedne domy a je spominane aj v znaleckom posudku. Ide mi o to, preco to nevidim konkretne na https://zbgis.skgeodesy.sk/ ?



UPDATE 9.6 21:30
https://ibb.co/TTLtQ7m - tu je vyrez "nahodnej" mapy (nemusi cely internet vediet co chcem kupovat). Tu tiez 2 nehnutelnosti nemaju orientacne cislo (supisne maju).
Po precitani odpovedi by ma zaujimalo kde hladat riesenie - teda mam ist na kataster a pytat sa? Totiz ked sledujem tuto stranku katastra tak orietacne cisla prakticky nikde okrem mapy nie su. Mozem kontaktovat znalca, ale neverim, ze mi bude vedeit odpovedat "preco to nie je v katastralnej mape"...
https://ibb.co/TTLtQ7m


Dakujem
Mária27
07.06.21,05:52
Prideľuje to obecný úrad - pozri priloženú vyhlášku.

V mojej rodnej obci boli pôvodne len súpisné čísla, až pred pár rokmi dali aj orientačné. Naďalej sa však používajú súpisné (v adresách zásielok), orientačné som si musela vyžiadať od obce.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/31/20150701
ivka70
07.06.21,05:55
Treba si zistit na miestom urade, ci uz o orientracne cislo niekto ziadal a ci bolo vydane a kedy ..... ci ide len o neskorsi zapis v mapach (nam sa zobrazilo asi po 2 rokoch od vydania)
ak nie, tak dodat potrebne dokumenty a poziadat ....
ale ak je v znaleckom posudku ,staci sa spytat znalca, ten ho udava do posudku len ak ma k tomu pisomne podklady ....
d0k
07.06.21,05:59
dakujem, idem to precitat - len mi nie je jasne preco vsetky ostatne domy v radovke to maju a prave jeden nie - pricom nieco je uz predane, asi 2-3 domy vlastni firma co to stavala teda developer - predsa nie je dovod aby obecny urad prave jednemu domu cislo nepridelil alebo aby developer na jeden dom cislo neziadal ked ostatne ho maju...
Mila123
07.06.21,06:25
u nás klient musel si dať opravovať až na katastri, chyba z MÚ.....a on si to nevšimol.....
Chobot
07.06.21,07:02
Dôvod môže byť rôzny a je len málo pravdepodobné, že by to bola chyba katastra.

Spravidla po kolaudácii nasleduje to, že vlastník požiada obecný úrad o pridelenie súpisného a orientačného čísla. Súpisné číslo sa prideľuje stavbe kvôli údaju katastra. Orientačné číslo je dodatkové a slúži na lepšiu orientáciu v obci. Menšie obce orientačné čísla nevydávajú - súpisné slúži zároveň ako orientačné (zvyčajne vtedy nemajú ani ulice a adresa sa uvádza len ako meno obce a súpisné číslo, napr. Borinka 256).

Ak vlastník dostane pridelené súpisné a prípadne aj orientačné číslo, je na ňom, aby ho dal zapísať na katastri. Pokiaľ ho nedá zapísať, kataster nemá informáciu, že bolo pridelené súpisné a orientačné číslo.

Orientačné čísla sa prideľujú v postupnom číselnom rade podľa ulíc - zvyčajne na pravej strane ulice sú párne čísla, na ľavej sú nepárne čísla. Námestia sa číslujú v smere hodinových ručičiek.

Obec pri vydávaní orientačných čísiel kalkuluje aj s prázdnymi miestami. Takže kľudne môžu byť pridelené čísla 2, 4 10 a 12 a neskôr, keď sa na prázdnych miestach postavia domy, alebo skolaudujú rozostavané, tak pridelí 6 a 8. Súpisné číslo nemusí byť vydané v postupnom slede.

Podľa mňa ten dom v radovej zástavbe skolaudovaný bol, len mu ešte nebolo vydané súpisné a orientačné číslo. Ak aj bolo vydané, tak ho asi majiteľ (developer) nedal ešte zapísať do katastra. Nevidím v tom žiadny problém, pokiaľ stavba bola riadne skolaudovaná.
d0k
09.06.21,18:50
To co pisete vy alebo kolegevia mi dava zmysel. Lenze mam znalecky posudok - v nom je nejake 3 stranove kolaudacne rozhodnutie (kopia) a z tohoto som pochopil ze cela radovka bola kolaudovana ako celok (o supisnych ani orietacnych cislach sa tam nic nepise). Tento celok sa sklada z jednotlivych domov. V tomto bode mi to prestava davat logiku, ze preco by jeden dom v strede preskocili alebo by developer nepoziadal o orietacne cislo respektive preco by nedal zapisat prave toto.
Ako pisete "Orientačné číslo je dodatkové" a svojim sposobom je aj tak trosku "zbytocne" - preto hladam odpoved tu - nevedel mi odpoved ani pravnik, ktory kontroloval zmluvu (kt sa chystam podpisat) pretoze on tam "ziadny pravny problem nevidel". Ja potrebujem mat veci na 100% v poriadku a teda ma zaujima preco tento detail na mape nie je...
Chobot
10.06.21,09:46
Popisné čísla sú od roku 1970 zrušené, takže žiadne oficiálne popisné čísla nie sú. Pojem popisné číslo bolo nahradené pojmom súpisné čislo.

Ale súhlasím, že orientačné číslo nie je zbytočné, lebo slúži na identifikáciu adresy spolu s názvom ulice. Súpisné číslo slúži na označenie budovy pre potreby katastra a môže tiež pre potreby pošty na doručovanie.
Chobot
10.06.21,10:05
Keď potrebuješ mať veci na 100% v poriadku, tak to nehľadaj na porade. My ti poradíme všeobecne, ale dôvod, prečo na mape nie je popisné číslo nevieme.

Ale nevidím v tom nejaký zásadný problém. Ako som písal, predpokladám, že je to :
1. buď preto, lebo developer ešte nepožiadal obec o pridelenie súpisného a orientačného čísla pre daný dom
2. ak požiadal a obec čísla pridelila, tak to nedali zapísať na kataster - asi to nechajú, aby si to vlastník dal zapísať sám.
3. síce málo pravdepodobné, ale nie vylúčené, že kataster to síce zapísal, ale nebolo to zakreslené do mapy.

A z toho dodatku, čo si napísal, je zrejmé, že z toho máš tiež hokej. Tie budovy, čo si na náhodnej mape označil otáznikom, NEMAJÚ zapísané ani súpisné, ani orientačné čísla - to, čo vidíš na mape na mieste "domu", je číslo parcely, nie súpisné číslo. Súpisné a orientačné číslo vidíš na tej tvojej mape napr. pri dome na parcele č. 7469/129 nasledovne:
súpisné číslo: 829
orientačné číslo: 78

Takže platí to, čo som napísal v bodoch 1 a 2.

Pozri ešte, či tie domy v tej tvojej radovke, ktoré majú zapísané súpisné aj orientačné čísla, sú už predané a tiež, či tie, ktoré čísla ešte zapísané nemajú, či nie sú ešte vo vlastníctve developera.

A aby som ti to ešte skomplikoval, tak v súčasnosti je vlastník povinný dať zamerať geodetom aj adresný bod. Ak si dobre pamätám, tak je to príloha k žiadosti o pridelenie súpisného čísla.
d0k
14.06.21,04:52
Chobot - dakujem za odpoved vyzbrojeny tymto sa idem popytat kompetentnych.
PS1: rozumiem, ze na internete malokedy najdem odpoved na komplikovany problem lenze niektore veci co som napisal "ste ignorovali" - ale nebudem to opakovat... ked zistim napisem rozuzlenie :)
PS2: 7469/123 - s tym suhlasim, 7469/85 jednoduchu supisne cislo MA, nie na mape ale ked na ten stvorec kliknem tak vidim "Súpisné číslo: 941"
d0k
11.07.21,18:12
UPDATE - VYSLEDOK: Uz nemozem (neviem preco) napisat update do popisu tak to chcem este tymto sposobom. Bol som na tento "problem" spytat na katastri, lenze 1 den pred mojou planovanou navstevou tu nastala radikalna zmena. Mal som vytlaceny vysek katastralnej mapy, ktory zobrazoval nehnutelnost o ktoru som sa zaujimal a len najblizsie susediace pozemky. Tu cislo na mape chybalo. Ked som to isiel naposledy overit tak som mal mapu vo vacsej mierke (tj videl com aj dalsie okolie) a tu som si vsimol ze supisne/orientacne-cislo je viditelne na mape na parcele co je v skutocnosti nejake "parkovisko" , teda viditelne bolo na mape umiestnene 50m az 80m mimo "skutocny stav". Takze moja otazka na katastri bola, preco to cislo je takto a odpoved bola ze nevedia a ta mapa ma "informativny charakter" (nie pravny) a parcela aj nehnutelnost je OK. Jednoducho, ze cisla na mape nemam riesit lebo to nie je dolezite... takze tak.