Fair Jobs
21.09.06,20:40
Zdravím.

Už som preštudovala niekoľko názorov na tému výpočtu dovolenky, ale akosi mi to nepomáha. Niektorí počítajú tak, niektorí inak, niektorí 25, niektorí 20, 30 dní...Chcem sa teda spýtať na pár konkrétnych prípadov.
1. Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 3.6.2006. Už odrpacoval povinných 60 dní, skončila mu skúšobná doba. Na koľko dní dovolenky má nárok ? Podľa Zíkonníka práce na 4 týždne, čiže 20/12x3 alebo 20/12x2 ? Alebo ako inak ?
2. Čo so zamestnancom, ktorý nastúpil 26.6. a 24.8. dal výpoveď ? Tento nemá nárok na dovolenku, keďže neodpracoval 60 dní ?!
3. Čo so zamestnancom, ktorý má už po skúšobnej dobe, nenastúpi do práce. lebo už pracovať nechce... Čiže má absenciu.. Výpoveď budem musieť asi riešiť dohodou, aby neboli problémy, ale ako to mám riešiť s dovolenkou ? Mám ju skrátiť aj o absenciu, ktorá je už cca 2 dni - čo sú podľa zákona 4 dni dovolenky čo sa týka krátenia. Zamestnanec nastúpil 12.6. a absenciu má od 20.9.
4. Čiže nárok na dovolenku je 4 týždne - 20 dní a pri odpracovaní 15 rokov je to 5 týždňov - 25 ?

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.

Petra:eek:
liba2
22.09.06,04:01
1. Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 3.6.2006. Už odrpacoval povinných 60 dní, skončila mu skúšobná doba. Na koľko dní dovolenky má nárok ? Podľa Zíkonníka práce na 4 týždne, čiže 20/12x3 alebo 20/12x2 ? Alebo ako inak ?
Zamestnancovi vznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok (§§101-104 ZP) na jej pomernú časť, lebo praacovný pomer netrval nepretržite počas celého kal. roka.
Pomerná časť dovolenky je 1/12 za každý celý kal. mesiac nepretržitého trvania toho istného prac. pomeru. Teda pri určovaní jeho nároku pre rok 2006 sa počítať budú mesiace júl-december = 6 mesiacov: 20/12x6 = 10 dní.
2. Čo so zamestnancom, ktorý nastúpil 26.6. a 24.8. dal výpoveď ? Tento nemá nárok na dovolenku, keďže neodpracoval 60 dní ?!

Nemá nárok na dovolenku za kalendárny rok, ale má nárok na dovolenku za odpracované dni (§105 ZP) a to 1/12 za každých 22 odpracovaných dní v roku. Teda treba spočítať ním odpracované dni a určiť nárok (asi 1-2 dni).

4. Čiže nárok na dovolenku je 4 týždne - 20 dní a pri odpracovaní 15 rokov je to 5 týždňov - 25 ?
Základá výmera dovolenky je najmenej 4 týždne (§103). Ak zamestnanec do konca kal. roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku, vznikne mu nárok na 5 týždňov dovolenky.
DanielaSL
22.09.06,04:45
K otázke 1. Nemohol by sa posudzovať do nároku aj jún, keďže 1. a 2.6. bola sobota a nedeľa?
liba2
22.09.06,04:55
K otázke 1. Nemohol by sa posudzovať do nároku aj jún, keďže 1. a 2.6. bola sobota a nedeľa?Zákon hovorí "za celý kal. mesiac". Ak je prac. zmluva od 3.6., potom nie.
DanielaSL
22.09.06,05:00
Viem, že tak hovorí zákon, ale viem aj ,že veľa mzdárok v tomto prípade ten zákon porušuje. Zdá sa to nespravodlivé, kvôli sobote a nedeli stratiť nárok na dovolenku.
liba2
22.09.06,05:05
Viem, že tak hovorí zákon, ale viem aj ,že veľa mzdárok v tomto prípade ten zákon porušuje. Zdá sa to nespravodlivé, kvôli sobote a nedeli stratiť nárok na dovolenku.Je to na firme aký postoj k veci zaujme. Ja som nemohla odpovedať inak.... :D
fipina
22.09.06,07:34
[quote=DanielaSĽ]Viem, že tak hovorí zákon, ale viem aj ,že veľa mzdárok v tomto prípade ten zákon porušuje. Zdá sa to nespravodlivé, kvôli sobote a nedeli stratiť nárok na dovolenku.[/quote

V takýchto prípadoch treba na to myslieť skôr a zmluvu dať od 01. dňa v mesiaci.
Ešte k otázke č. 3 : prečo by mali byť probémy pri výpovedi? Veď porušil pracovnú disciplínu, keďže mal absenciu. Stačí mu ´poslať upozornenie a o dva-tri dni výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Dohodu musí podpísať aj on, a výpoveď len pošlete poštou na doručenku.