sattelitka
08.06.21,08:26
Ak zdrav.poisťovňa vrátila preplatok z RZZP fyzickej osobe, tak to treba zahrnúť do ZD ? Bude to zdaniteľný príjem? ako to zaúčtovať? Pýtam sa preto, lebo vlastne ZP ten preplatok už zdanila.
Tweety
08.06.21,06:27
Ak zdanila zrážkovou daňou, potom to nie je POZD.
Kety Alfa
27.07.21,08:32
stalo sa nám, že poisťovňa vyrátala preplatok RZZP, ale zrážkovú daň nezrazila z celého preplatku, len z časti upravenej koeficientom. Pani v poisťovni mi nevedela povedať prečo je to tak. Tak sa pýtam, že keď dostanem na účet preplatok, mám ho rozdeliť na príjem zdanený zrážkou u zdroja a zvyšok ako iný zdaniteľný príjem (ale už nesúvisiaci s odvodami do fondov)? V JÚ
Ďakujem
Mila123
27.07.21,08:38
prečo je to tak? lebo celé poistenie nebolo daňovým výdavkom v predchádzajúcom roku (ZP postupuje podľa DP príloha č. 3)
Kety Alfa
27.07.21,10:27
Ďakujem ale stále nerozumiem prepáčte :(,
lebo v prílohe č.3 v riadku 13 aj 14 sme mali zhodné číslo, no oni rátali s trochu iným číslom...ktoré vyrátali nejako ináč. Proste mi tam vznikol rozdiel 16eur. Na účet mi príde suma, ktorá je vyššia o pár eur ako suma ktorú by som si vyrátala ako 19% z celého preplatku RZZP. Asi sa neviem vyjadriť správne, no proste preplatok vypočítali na sumu dajme tomu 249 ale zrážkovú daň rátali zo sumy len 232 a pýtam sa čo s tým rozdielom? či ho mám rozúčtovať, či to nechať tak a dať to proste celé tú sumu čo nám príde bankou, do príjmu z ktorého bola zrazená daň zrážkou (aj keď to celkom tak nie je) ?
Kety Alfa
30.07.21,10:19
v poisťovni mi vysvetlili, že oni vychádzajú z poistného zaplateného od februára 2020 do 8.januára 2021, ale v prílohe DP č3 sa výslovne píše, že tam máme uvádzať: "platby preddavkov za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2020 plus
...do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba
poistného za december 2019 uhradená v januári 2020."
Oni z toho vyrátajú preplatok, ale zdania sumu, ktorú vyrátajú podľa ich počítania preddavkov - teda len platby súvisiace s r 2020 (uhradené do 8.1.2021)
O čo mi vlastne ide, je ten rozdiel. Oni si vyrátajú sumu ktorú zdania, ale pošlú na účet sumu vyššiu o rozdiel preddavku z januára 2020. Oni tú sumu vlastne zdania na ďalší rok ak budeme mať preplatok, čo nie je isté. Preto neviem či mám tú sumu rozdielu radšej nahrať ako POZD a nemať stres že niečo ostane nezdanené ...
Nie je potom lepšie platiť preddavky do 30teho kalendárneho mesiaca za ktorý ten preddavok je, a nie do 8smeho nasledujúceho mesiaca?
Katy a R
30.07.21,10:28
vôbec to nerieš - ZP si samozrejme počíta tak ako ti povedali . čiže preddavky za príslušný kalendárny rok. Ak to chceš mať rovnaké aj daňovo - tak si plať na konci mesiaca a hotovo. A niekedy sa oplatí spraviť presun na prelome rokov - podľa toho, pre ktorý rok je to daňovo výhodnejšie☺