Newcs69
09.06.21,20:02
Zdravim. Potrebujem poradit ohladne ukoncenia vyzivivacej povinnosti. Syn oslavil este na jesen 18 rokov. Pred 2 tyzdnami zmaturoval a obdrzal maturitne vysvedcenie. Zatial nepracuje,iba brigaduje a popri tom si hlada stale zamestnanie. Dalej studovat nema v umysle. Moja otazka je kedy mi zanika povinnost platit vyzivne a ake kroky je nutne vykonat pre zrusenie tejto vyzivovacej povinnosti. Chcel by som tiez podotknut ze posledne mesiace som vyzivne posielal na ucet synovi a chcem v tom aj pokrcovat,kym ssi syn nenajde stalu pracu, iba sa chcem vyhnut tomu aby ma ex nahanala ze neplatenie vyzivneho. Ktore podla mojho nazoru uz nie som z pravneho hladiska povinny platit. Potrebujem poradit ako to dat "papierovo" do poriadku. Dakujem
buchač
09.06.21,18:50
ivka70
10.06.21,03:46
https://ficek.sk/mam-platit-vyzivne-ak-po-maturite-nejde-hned-na-vysoku-skolu-16428

V zmysle zákonnej úpravy musí povinný rodič platiť výživné dovtedy, kým dieťa nie je objektívne schopné samé sa živiť. V zásade platí, že ak dieťa ukončí školskú dochádzku bez toho, aby ďalej pokračovalo v štúdiu, nič mu nebráni v tom, aby sa zamestnalo a živilo sa samé. Inak povedané, môže to byť dôvod na zánik vyživovacej povinnosti. Treba si však uvedomiť, že ak bola vyživovacia povinnosť určená súdom, je potrebné ju aj zrušiť súdnym rozhodnutím. Návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti je však potrebné podať až po riadnom skončení štúdia.
Xanti
10.06.21,05:20
Tvoj syn je vedený ako študent do 31.8. čiže do toho dátumu výživné platiť musíš. Do toho dátumu ešte dostáva aj prídavky na deti matka syna.
ivka70
10.06.21,05:24
To nie je celkom pravda ,ak sa student pocas leta uz zamestna, je schopny sam sa zivit. Ziadny fixny datum do 31.8. neplati.
Napr. kvoli davkam v hmotnej nudzi sa dieta posudzuje samostatne az od 25 rokov, aj ked ukonci skolu v 18. Dovtedy sa posudzuje spolu s rodicmi, sk torymi zije v jednej domacnosti.
willma
10.06.21,06:32
práveže v prípade maturantov aj ked sa zamestná, tak stále je vedený až do 1.9. ako študent, čo mi je známe - toto je zmena nejaká, lebo pôvodne to dlhé roky bolo tak ako píšeš
ivka70
10.06.21,06:33
To ano, to, ze je student do 31.8. nikto nerozporuje. Ale nijako to nesuvisi s vyzivovacou povinnostou. Su to 2 rozne posudzovania, nesuvisiace.
avalik
10.06.21,06:44
ked sa syn zamestna - teda bude schopny sa sam zivit, podaj navrh na sud na zrusenie vyzivovacej povinnosti a uved tam, tuto skutocnost
misoft
10.06.21,07:05
K druhej časti: "posledne mesiace som vyzivne posielal na ucet synovi" - to je v poriadku.
Pretože výživné na dieťa je určené tomu dieťaťu, toto poberá do veku jeho plnoletosti jeho zákonný zástupca (teda v jeho zastúpení) a nie sú to peniaze určené pre exmanželku. Akonohle dosiahne vek 18 rokov a udá ti číslo účtu - posielaš to priamo jemu a ex - aj keby ťa hnala pred súd - by nič nezmohla a bolo by to zmietnuté zo stola.
Ukončenie vyživovacej povinnosti - už ti poradili - cez súd.
misoft
10.06.21,07:06
To je pravda, ale istota je istota - ak to zruší súd - tak je to riadne ošetrené a nikto potom nemôže niečo namietať (že prestal platiť a iné chobotiny).
Xanti
10.06.21,07:07
Ja toto viem, čo si ma doplnila. Ak bude mať TPP syn tak samozrejme vtedy prestáva byť študentom. Ale zvyčajne cez leto ešte u týchto maturantov riešia zamestnávatelia brigády, tak som to brala skrz toho.

Som skôr reagovala na zadávateľa citujem... "Ktore podla mojho nazoru uz nie som z pravneho hladiska povinny platit."... a chcela som ho vyviesť z omylu.
ivka70
10.06.21,07:23
Nerozumiem tomu ale, ved na konci je napisane dokonca to, kedy ma dat navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti na sud.