Miroslav02
09.06.21,22:56
Zdravim, ak by vedel niekto poradit tak budem rad.
Sused ma v plane zrealizovat cast kanalizacnej pripojky cez moj pozemok. K realizacii potrebuje mat pre Slovenske vodarne a kanalizacie mnou, (vlastnikom pozemku) podpisanu dohodu o zriadeni casti kanalizacnej pripojky. Aky je prakticky rozdiel medzi takouto dohodou a vecnym bremenom-tarchou? (vid. body dohody). Moze mat takato dohoda vplyv na stavebne povolenie v buducnosti, popripade znizena cena pozemku pri predaji? Sused ma v plane zrealizovat pripojku po hranici pozemku (4m) na ktorom momentalne nie je postavene oplotenie, no v dohode stoji dodrzanie ochranneho pasma 0,75m. Mozem v dohode definovat na ktorom mieste bude pripojka zrealizovana, alebo niektore body v dohode vymazat? Dakujem
misoft
10.06.21,08:12
Sedliackym rozumom: ak má možnosť to ťahať PO SVOJOM pozemku - nech si to tam ťahá. Dohoda je síce formálny akt, v ktorom vyslovuješ súhlas, aby to ťahal po tvojom pozemku, ale akonáhle to potiahne - bude mať vecné bremeno na tvojom pozemku - kanalizácia. T.z. že ak sa na jeho časti stane porucha - vodári budú všetko robiť na TVOJOM pozemku a keby to riadne rozryli, nezaplatia škody, ale ťa odkážu na suseda - no a ten - možno, netušíme - odrazu sa akosi nebude mať k tomu, aby ti to nahradil.
Samozrejme - s VB spadne i hodnota pozemku - budú rôzne obmedzenia, odrazu si nebudeš môcť postaviť plot, vysadiť stromy a pod.
Takže - ak má možnosť, nech si kope na SVOJOM pozemku a nie na TVOJOM.
Miroslav02
10.06.21,13:27
Jedna sa o polyfunkcnu budovu v priemyselnej casti mesta, relativne v centre. Oni maju iba tri moznosti. Realizovat ju cez nevysporiadany pozemok tam mu to nepovolia bez podpisov, potom cez moj pozemok asi 4 metre po hranici, alebo si moze dat odpadovu zumpu, popripade cisticku. Ak by to chceli zapisat ako VB na LV, tak na to by som nepristupil nakolko by sa zbytocne znizila hodnota toho pozemku. Neviem sa nikde docitat, aky je prakticky rozdiel medzi VB a takouto dohodou. Som myslel ze to je iba pre SEVAK formalne potrdenie ktore sa na LV neeviduje. Ak by som chcel pozemok zalozit banke mozno v buducnosti, zohra to nejaku rolu?
inak dik za nazor....
Mohol by som ozdelit tu parcelu a iba na tu jednu mu dat tuto tarchu ale to sa mi nechce, som spajal dve parcely na pozemku ako dovod pre geometricky plan minuly rok. Odpredat tiez neprichadza v uvahu.
buchač
10.06.21,14:13
Miroslav02 (Dnes 15:27) Jedna sa o polyfunkcnu budovu v priemyselnej casti mesta, relativne v centre.
==========================
Firme sa ty chceš prispôsobovať ? Rob, ako myslíš...ale ja by som veru do takej podmienky veru nešiel.
...alebo by som si to nechal zaplatiť....a to poriadne.
misoft
10.06.21,14:29
Nuž keď takto - polyfunkčná budova - dúfam, že ešte nestojí. A ako buchač napísal - nech si trhnú nohou a ty NEPOVOĽ. A pokiaľ stavajú na susednom pozemku - tak ako účastník konania im to môžeš ešte aj "osladiť".