Fairy
22.09.06,06:43
Prosila by som poradiť.
Dostala som kávové zrniečka a tak som si ich zasadila. Dnes mám asi pol metrové kávovníky. Ale čo s nimi ? Treba ich zaštepiť, aby kvitli a mali plody ? Ak áno, kto alebo kde by mi ich zaštepil ? Viete mi niekto poradiť ? :confused:
Ďakujem.
Paula
22.09.06,04:54
Prosila by som poradiť.
Dostala som kávové zrniečka a tak som si ich zasadila. Dnes mám asi pol metrové kávovníky. Ale čo s nimi ? Treba ich zaštepiť, aby kvitli a mali plody ? Ak áno, kto alebo kde by mi ich zaštepil ? Viete mi niekto poradiť ? :confused:
Ďakujem.

Kedysi dávno sme mali kávovník, "operáciu" nám urobili v botanickej záhrade.
účtovník 007
22.09.06,06:03
Švagriná mala kávovník a mal aj plody, len to trvalo dosť dlho a po zarodení vyhynul. A rodil sám, nebola potrebná asistovaná reprodukcia.:D

PS:keď tých pár zŕn pomleli a zaliali, nemali moc šťastné výrazy tváre:D
KEJKA
22.09.06,20:15
mne kávovník vymrzol... uschol, či čo...už sa s ním asi nedá nič robiť, čo??
hetty
02.10.06,08:34
Ja mám kávovník zakúpený zo záhradníctva. Pestujem ho niekoľko rokov. Je to rastlina, ktorá neznáša premiestnenie a vietor. Nechávam ho celý rok v dome. Jeden rok som ho dala von a od vetra mu obschli listy a už nebol taký pekný. Keďže nie je vypestovaný zo semienok už ho netreba štiepiť. Štiepenie bežne robia v botanickej, môžeš im ho zveriť.
kinderka
13.10.06,10:06
Mám kávovník zo semienka. Po niekoľkých rokoch začne kvitnúť a rodiť aj sám od seba (mám takú skúsenosť). Pravda, veľa kávy si z toho asi neuvaríš:-)). Vyžaduje svetlé miesto (pozor na prudké letné slnko - aby nespálilo listy), tiež dostatok vlahy a nemá rád suchý radiátorový vzduch - listy potom obschýňajú. Želám veľa pestovateľských úspechov!
Fairy
17.10.06,04:07
Ďakujem všetkým za rady !
:-)
mirka165
21.10.06,19:05
Ja mám kávovník už roky, dala mi ho sestra, ktorá ho vypestovala zo semienka...vlani aj tento rok sme mali aj plody. Veľmi dlho dozrievali, skoro trištvrte roka, ale potom tmavočervené sme ich zasadili a po dlhšom čase vyklíčili. Teraz mám veľa mladých rastliniek. Nebolo ho treba štepiť. Tento rok sme ho zrezali, aby nerástol do výšky, ale aby sa viac rozkonáril. Káva má veľmi krátku klíčivosť, niekde som čítala že len dve hodiny. Neviem, či je to tak, ale snažila som sa ich do dvoch hodín zasadiť.
mynkos
05.06.09,13:31
Tak to vam zavidim ja mam kavovnik 15 rokou a ješte mi nerodil ale mam ho krasny asi meter vysoky tak som stoho sklamana .lenka
kofi99
08.01.10,20:54
Ja som si kupil uz 2x semiacka a nikdy mi nic nevyrastlo. Ako ich spravne posadit, alebo ako postupovat? Vdaka za pomoc.
bea7
14.01.10,16:01
Ja som si kupil uz 2x semiacka a nikdy mi nic nevyrastlo. Ako ich spravne posadit, alebo ako postupovat? Vdaka za pomoc.

Ja mám takú istú skúsenosť. Tiež som si už niekoľkokrát kúpila semienka a nevyklíčili. Sadila som ich presne podľa návodu, čakala som aj pol roka a nič.
Semienka boli stále veľmi suché a popraskané.
milan_V_K
15.01.10,05:54
Dobrí deň všetkým. Potreboval by som poradiť, kde by som si mohol kúpiť & objednať Coffea arabica a coffea bengalensis. rastlinku alebo semienka.
Ďakujem.

________________________________________________
Pri pestovaný kávovníka by ideálna teplota mala byť v byte 18-22°C a pravidelne vlhčený. Kávovník sa dobre ujme v špeciálnom substráte pre kávovník. Semena sa sadia 1,7-2cm hlboko. Pri dobrom a pravidelnom nie zalievaním ale len vlhčeným, by mal vyklíčiť 3-6 tížňov v substráte. Kávovník rastie pomali a mal by byť na pol tienistom, teplom a vlhkom mieste.
janka51
23.01.10,21:15
Ja mám takú istú skúsenosť. Tiež som si už niekoľkokrát kúpila semienka a nevyklíčili. Sadila som ich presne podľa návodu, čakala som aj pol roka a nič.
Semienka boli stále veľmi suché a popraskané.
Bea ak Ti môžem poradiť tak už viac semienka v obchode nekupuj! Kavovník z nich nevypestuješ su to len zbytočné vyhodene penieze. Semienko musi sa po odtrhnuti najneskoršie do 6 hod. zasadiť inač je pravdepodobnosť že sa príjme velmi mala. Najlepšie je zohnať si ho niekde priamo v pražiarni.
bea7
03.02.10,18:50
Ďakujem za radu. Určite už nepodporím predajcov s kávovými semienkami.
Marian.
07.02.10,23:42
Z literatury a vlastnej skusenosti kavovnik potrebuje lahku, strukturnu, vyzivnu podu s raselinou, prip. listovkou- oblubuje kyslejsie pH. Optimalna teplota na pestovanie je cez den okolo +24C, vyssia vzdusna vlhkost, ale neodoprucam napr. caste rosenie na listy, lebo ich mozu napadnut huby, skodcov ma malo, pretoze kofein v rasline posobi insekticidne. Rasliny je potrebne chranit pred prievanom a priamim slnkom, najlepsie sa im dari v polotieni. Voda na zalievku by mala byt makka, tzn. bez vapnika a chloru, teda minimalne prevarena alebo dobre odstata. Zalievka bohatsia, inac zaschynaju listy. Semienka pomerne skoro stracaju klicivost, na vypestovanie rastliniek je vhodny kyslejsi raselinovo pieskovy substrat. Stepi sa hlavne pre urychlenie kvitnutia a rodivosti, vruble by mali byt dobre vyzrete. V zime je dobre mierne obmedzit zalievku.
beba13
10.02.10,09:55
.mám asi metrový kávovník, je v polotieni, teplota +23, ale stále mu usychajú konce listov, a polievam ho hned ako substrát preschne, ako ho správne polievať aby mi listy neusychali
Marian.
10.02.10,22:01
Ahoj Beba, nenechavaj kavovnik celkom preschnut + mas rastlinu pekne odrastenu a viac listov znamena i vacssi odpar vody. Obcas je vhodne skontrolovat aj korenovu sustavu- ci nie su poskodene, alebo prerastene korene a ak nemaju dostatok miesta presadit rastlinu do vacsieho crepnika resp. kontajnera. Vhodne hnojivo na urychlenie nasady kvetov je superfosfat, alebo aj NPK. Drzim palce a daj potom prosim vediet ako sa mu dari.
beba13
12.02.10,17:34
Ahoj Beba, nenechavaj kavovnik celkom preschnut + mas rastlinu pekne odrastenu a viac listov znamena i vacssi odpar vody. Obcas je vhodne skontrolovat aj korenovu sustavu- ci nie su poskodene, alebo prerastene korene a ak nemaju dostatok miesta presadit rastlinu do vacsieho crepnika resp. kontajnera. Vhodne hnojivo na urychlenie nasady kvetov je superfosfat, alebo aj NPK. Drzim palce a daj potom prosim vediet ako sa mu dari.
..ďakajum a vyskúšam :)
dvolna
11.03.10,20:09
aj ja mam kavovnik asi 7 rokov vypestovaný zo semiačka. minulý rok zarodil 2 ks a tento rok to vypada na podstatne viac. vysoky je asi 80cm. a cez leto ho mam na balkone.aj na priamom slnku ale len poobede. a nevadi muto. sice je nad nim bananovnik tak ej ten mu trochu tieni.
michalka160
26.09.10,18:48
Prosím Vás...som z bratislavy....kde si možem kupiť kvalitné kavove semienko? a koľko ich treba kupiť..?
alebo by ste mi rovno poradili kúpiť si už rovno rastlinku?
ja by som veľmi chcela skúsiť si ho vypestovať...veď viete, ta radosť a všetko okolo toho.....
dakujem za radu...
sisima
28.09.10,08:07
moje 2 kávovníky majú cca 8 rokov, vypestované sú zo zrniecka od kamaráta, kolumbijcana, kt si ich so sebou priniesol... prvykrat mi jeden zakvitol az vo februari 2010, a momentalne sa mu bobule vyfarbuju do cervena... dlho to trvalo... ale aj tak ma tesi... najrychlejsie rastie na jar, presadzam ho podla potreby, za 8 rokov asi 2-3x. polievam sporadicky, vacsinou zabudnem, ale sam sa ohlasi zvesenymi listami... a kedze je v obyvacke pri JZ okne dost neprehliadnutelny, hned ho polejem... za posledne 2 tyzdne som ho polievala kazdy druhy-treti den... akosi bol moc smadny...

ohladne klicivosti... mozem to dementovat... jedno zo zrniecok som nosila v aute celu zimu, takze aj premrzlo... no aj po 3-4 mesiacoch mozno aj viac vyklicilo ;)
hnojit by sa malo hnojivami na azalky ci rhododendrony... raz som skusila, ale nemyslim, ze to potrebuje, rastie sam, ako divy...

druhy kavovnik je ako jeho mladsi brat, pred 4 rokmi pri stahovani v decembri, utrpel... a zastavil rast... ale tento rok sa jeho rast opat rozbehol...

inak v lete je na priamom slnku, chrani ho zaclona, rosim, ked mi to napadne, polievam, ako som spominala vyssie...
65192
pepsikova
14.10.10,11:13
...základ mojej kávovníkovej plantáže, môj kávovníček, tento rok prvýkrát po 8 rokoch zarodil,bobuliek bolo 12..teraz začínajú žltnúť...rada by som z nich zasadila (nech sa vzmáham),len neviem, či majú odpadnúť samé, či ich mám odtrhnúť...má niekto skúsenosť?..prosím...
pepsikova
14.10.10,17:54
..nikto?..
sisima
15.10.10,08:04
ja som odtrhla az ked boli skoro bordove ;)
sisima
18.10.10,08:18
66228
pepsikova
19.01.11,07:57
...14.10. som tu písala, že bobuľky sú žlté...a ešte stále sú žlté...ale živučké, krásne,len neviem, kedy by mohli začať bordovieť.,však už majú skoro 6 mesiacov (narodili sa v júli,na konci).....trebalo by už plantáž založiť))))...
sisima
19.01.11,09:36
dozrievanie (od kvetu po plod) môže trvat aj 9 mesiacov ;)
mne už nahadzuje kvetné púčiky pre "úrodu" 2011 :))))) a stále mám na ňom aj tie staré bobule...

a tiež mi rozkvitla malá "výpredajová" mandarinka (po zimnom nevšímaní si) :) tak uvidíme, či sa podarí celé plody vypestovať :)
sisima
19.01.11,09:40
ja tie bobule nechávam zatial na strome, pevne držia... odtrhla som len 1 a zasadila, tak cakam ci vzíde... má to trvať aj 5 týždňov...

vcera som sa dočítala, že plody musia prejst stratifikáciou (teda pred zasadením musia prejst chladom, teda uskladniť v chladničke alebo niekde v chlade)

tak mi napadlo, že keď som kedysi pred rokmi zabudla to kavove zrnko pocas zimy v aute, tak mu to vlastne prospelo, a to som ani netusila, ze to vlastne potrebuje ;)
Matasias
16.03.11,14:37
Prijemny podvecer. Otec si min. rok kupil malu rastlinku kavovnika. Az doteraz sa kavovniku docela darilo, pomaly rastol. Avsak posledne tyzdne mu zacali zltnut listky a postupne opadavju. V com moze byt chyba ? Zrejme treba nejako zmenit starostlivost.
lujza.j
16.03.11,14:53
Prijemny podvecer. Otec si min. rok kupil malu rastlinku kavovnika. Az doteraz sa kavovniku docela darilo, pomaly rastol. Avsak posledne tyzdne mu zacali zltnut listky a postupne opadavju. V com moze byt chyba ? Zrejme treba nejako zmenit starostlivost.
z článku:
Ak sa na vašom kávovníku objavia žlté listy aj napriek vašej snahe zalievať kávovník optimálne, príčina bude zrejme v zložení a pôdnych vlastnostiach zeminy. Kávovník totiž najlepšie rastie v zemine s kyslou pôdnou reakciou (medzi 5,0 až 6,0ph). Listy môžu žltnúť aj pri malom črepníku. Preto je potrebné, ak to podmienky dovoľujú, rastlinu presadiť do väčšieho črepníka. Aj sebelepšie vlastnosti zeminy, či najoptimálnejšie podmienky pre pestovanie nepostačia pre dostatok živín, ktoré kávovník potrebuje na to, aby nielen rástol, ale aj vytváral kvety a potom plody. Pre hnojenie preto použite hnojivá určené na rododendrony. Počas zimných mesiacov však nehnojte!
Matasias
16.03.11,15:10
Dakujem za rychlu odpoved :) Tak zrejme bude treba kyslejsiu podu
lujza.j
16.03.11,15:40
:)
ajuschka
12.04.11,13:31
ahojte,

mam podobny problem, moj kavovnik mam uz 4 roky, a zatial vyrastol asi tak o 2 listy a nehra sa so mnou :( zastavil rast a tvari sa nezucastnene :( ma do vysky 20 centi :(

prosim pomoooc

aja
lujza.j
12.04.11,14:11
KÁVOVNÍK ARABSKÝ - COFFEA ARABICA

Kávovník je tropická stále zelená dřevina. Pochází ze západní Afriky a jižní Habeše. Rozšířil se nejdříve do Arábie a potom do ostatních zemí, nejvíce do Brazílie, Jižní Ameriky a Asie.
Botanicky řadíme kávovník do čeledi - mořenovité. Tvoří nízké keře nebo stromky s vodorovně rozloženými větvičkami. Květy jsou malé, bílé sestavené ve svazečcích v paždí listů. Kvete až třikrát ročně. Plody jsou malé dužnaté bobule, při dozrávání tmavočerveně zabarvené s jedním, většinou dvěma popř. třemi semeny. Tato usušená a upražená semena jsou známá kávová zrna z obchodů. Mladé rostlinky kávovníku nutno dostatečně stínit, opatrně, ale dostatečně rosit, se zaléváním opatrně.. Rostlinu pěstujeme v běžném zahradnickém substrátu s přidáním rašeliny. Kávovník je stínomilná rostlina ideální pro pěstování i v tmavších bytech. Plodit začíná ve výšce 1m.
Během růstu nutno sazenice několikráte za rok přihnojit kombinovaným hnojivem do zálivky.
Kávovník je v bytě po celý rok pěkná dekorativní, stálo zelená rostlina, zejména v době, když se obalí třešňově červenými plody.

Rady na pěstování kávovníku podle pana URBÁNKA
UMÍSTĚNÍ: celoročně v bytě, u okna - nejlépe jižní strana
TEPLOTA: 20 - 30 st. C
PŘESAZOVÁNÍ: malé rostliny 3x ročně, větší 1 - 2x ročně. Neroste-li rostlina delší dobu, je nutné ji přesadit do menšího květináče /viz kořenový bal/
ZEMINA: při přesazování - 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu, 1 díl písku
KVĚTINÁČ: při přesazování - jen o 2 cm větší průměr u malých rostlin, u větších o 3 cm větší, než byl původní květináč
KOŘENOVÝ BAL: při přesazování - kořenový bal narušit /roztrhat prsty/, kořeny z vrchní části otrhat, na dno květináče nasypat 2 cm zeminy bez drenáže a rostlinu obsypat 1 cm nad kořenový bal
ZÁLIVKA: dešťová voda pokojové teploty. Zalévat vždy až začnou listy vadnout. NE DŘÍVE !!! Vodu prolít až do misky, po půl hodině přebytečnou vodu vylít. Každá druhá zálivka by měla obsahovat hnojivo. U plodících rostlin od poloviny října omezit zálivku a 1x za 14 dní přihnojit OBM.
ŘEZ: u kávovníku se neprovádí, pokud je vrchol příliš vysoký lze jej kdekoli zaříznout, podroste.
Od poloviny listopadu do poloviny ledna by neměl kávovník růst -zakládá květenství.
Kávovník nesnáší průvan. Prospívá mu rosení.