poisonblu
11.06.21,06:56
Dobry den, chcem sa informovat, ci spravne postupujem:

Zamestnanec si poziadal o starobny dochodok k 7.4.2021, rozhodnutie stale nema. Otazka: vypnem mu v Mzdach nezdanitelnu cast ZD alebo nie? (kolegyna po ktorej som nastupila vypla nczd a aj odvody zmenila, aj ked nemala rozhodnutie). Odvody som sa docitala na stranke SP, ze sa nemenia, az kym nebude mat rozhodnutie. Dakujem
tigy
11.06.21,05:35
Nárok na NCZD zaniká iba tým dôchodcom, ktorí majú priznaný starobný dôchodok k 01.01., to znamená, že ak požiadal k 7.4.2021, tak k 01.01.2021 ešte dôchodcom nebol, t.j. má nárok na NCZD na rok 2021.
Za rok 2022 už nebude mať nárok (ak mu ten dôchodok priznajú).
Odvody do SP sa menia až dňom rozhodnutia, ak to kolegyňa zmenila už za apríl, budete to musieť opraviť...
Karin87
11.06.21,05:53
áno odvody až dňom rozhodnutia. Ale NČZD podľa dátumu priznania SD. Ak by bol v rozhodnutí dátum 1.1.2021 tak nemá nárok na NČZD.
poisonblu
11.06.21,05:56
no u tohto zamestnanca mame odvody nezmenene, takze ako keby nebol dochodca..ale u jednej zamestnankyne mame odvody zmenene od januara (mala ist do dochodku 1.1.2021, ale rozhodnutie ma az od maja 2021). Ale tento zamestnanec mal vypnutu NCZD uz teraz v maji, tak to mam este opravit alebo tam sa to vysporiada v rocnom zuctovani? vdaka
poisonblu
11.06.21,05:56
aha, takze dobre som to urobila. NCZD som mu pozastavila a odvody ma ponechane
tigy
11.06.21,06:24
Písali ste, že požiadal o dôchodok k 7.4.2021, t.j. k 1.1.2021 dôchodcom nebol (a ani o to nežiadal), takže nárok na NČZD za rok 2021 stále má.
poisonblu
11.06.21,06:56
ano, ma...preto sa na to pytam, ze ako to je spravne...kolegyna, ktora je na PN robi mzdy uz vyse 20 rokov a pozastavuje NCZD novemu dochodcovi aj v priebehu roka..v rocnom zuctovani sa to potom vysporiada...
tigy
11.06.21,07:14
To asi z preventívneho dôvodu, že ak spätne priznajú dôchodok k 1.1., aby nemali zamestnanci na ročnom zúčtovaní príliš veľké nedoplatky dane.
Vo Vašom prípade by to hroziť nemalo, ale dá sa to riešiť aj takto, dajte si však podpísať túto zmenu zamestnancom vo Vyhlásení k dani.
poisonblu
11.06.21,07:17
neviem z akeho dovodu to robila, lebo napr. ona samotna ma narok od 16.8.2020 a mala nczd stopnutu od septembra...necham to takto, nczd stop a odvody ponecham, kym nepride rozhodnutie...ale potom sa to spatne nejak upravuje, myslim mesacne vykazy a ziada sa o vratenie? nasla som, ze v roku 2019 to takto fungovalo, ale podla noveho vyjadrenia SP, mi nepride, ze by tam mal vzniknut preplatok...
tigy
11.06.21,07:26
Ak Vám donesie to rozhodnutie hneď, ako mu príde, tak by ste nemali mať dôvod čokoľvek opravovať... náš zamestnanec doniesol rozhodnutie z januára až v marci, takže sme museli spätne opravovať výkazy do SP za január aj február :( a v marcovej výplate sme mu vracali vzniknuté preplatky
avalik
11.06.21,09:23
na zaklade coho "vypla" NZCD? podla ktoreho § zakona o dani z prijmov?
tigy
11.06.21,10:48
"Vypnúť" NČZD by asi mohla, ale musela by to mať ošetrené podpisom zamestnanca na vyhlásení... teoreticky by sa na to mohol aplikovať par. 36 ods. 7 ZDP (ak by sa za zmenu podmienok považovalo, že si to zamestnanec rozmyslel a už si nechce uplatňovať NČZD mesačne u zamestnávateľa).
Prakticky som sa ešte nestretla s tým, že by si niekto prestal "len tak" uplatňovať NČZD v priebehu roka...
avalik
11.06.21,11:14
ja teoreticky viem ako sa da vypnut, len z popisu to znie tak, ze kolegyna sa rozhodla a nie zamestnanec, tak ma zaujima argument kolegyne ;)
poisonblu
11.06.21,11:36
no ju to tak asi naucila kolegyna predtym..ja neviem, preco sa to takto riesi...mne to pride divne, no...ale tak ja tu vyskakovat nebudem, ja spravim ako mi povie ekonomka-moja nadriadena...aj som sa jej pytala na tie odvody a ona,ze to mam v juni zmenit na dochodcu,ze to uz malo byt v aprili, kedze od 7.4. ma byt dochodca...aj som jej ukazala vyjadrenie SP, co som nasla k tomu..no ale tak, ja som na mzdach iba od februara, co ja mozem vediet,ze ano? :-D
Katy a R
11.06.21,13:36
mzdárka si predsa nemôže dovoliť "vypnúť" v mzdách NČZD - ak ju o to zamestnanec nepožiada! Aj keby nemal nárok ! On o tom rozhoduje. A okrem toho napr aj keď je niekto dôchodcom aj celý rok, môže mu pri malom dôchodku výjsť aj nejaká NČZD - aj keď len napr 200 eur??? . Ale konkrétne tento dôchodca má na NČZD nárok na celý rok 2021 (jedine kebyže mal vysokánsky príjem, tak sa mu môže krátiť - ako každému).
Odvody samozrejme bez dokladu (rozhodnutia) nemeniť;)
poisonblu
11.06.21,13:39
a viem toto niekde najst, cim to podlozim ekonomke? nechcem robit nieco zle, ale takto sa to u nas robi uz roky
veronikasad
11.06.21,13:45
§ 11 odst. 6 Zákona o dani z príjmov si asi nečítala ani ty, ani vaša mzdárka ...
Katy a R
11.06.21,13:47
čo chceš podložiť ekonómke - veď ona hádam pozná zák o DzP? Máš podpísané "Vyhlásenie o uplatnení NČZD? asi máš. Tak uplatňuješ. No a ak nastanú nejaké zmeny - tak zamestnanec je povinný toto oznámiť zamestnávateľovi. A podpíše to. A okrem toho - zmenu má až od budúceho roka....
treba robiť podľa zákona;)
poisonblu
11.06.21,14:39
ja som na mzdach od februara, takze sa v podstate este ucim, resp. zauca ma ekonomka a mam mzdarkine poznamky, ona je dlhodobo PN a potom uz ide na dochodok...samozrejme, viem, ze ked nebol star. dochodca od 1.1., tak ma narok na odpoc. polozku za cely rok, len ma zarazilo to "vypnutie".. este mi vravela minuly tyzden, ze tento si v SP ziadal od aprila o dochodok, treba mu stopnut nczd...ja uz neviem, ako. mam robit.. ja som si o to miesto neprosila a vsetci su samozrejme mudrejsi ako ja ????*♀️
Katy a R
11.06.21,15:27
však rob, ako myslíš - ale takto ti poviem - ak by si mne "vypla" bez môjho autogramu uplatňovanie NČZD - tak veru by si ma riadne nasr...dila . A určite by som to nenechala len tak (možnože tomu tvojmu zamestnancovi až tak nevadí platiť dane dopredu? - mne hej;)). Takže si uvedom, že zákon platí aj pre teba - aby sa ti nestalo, že o to miesto prídeš, keď si viacerí budú sťažovať a reklamovať ... (a to ešte nechcem vedieť, ako by dopadla prípadná kontrola )
poisonblu
11.06.21,15:34
ved preto by som chcela robit veci spravne... ale teda za tie roky sa asi nikto nestazoval, inak by to tak prestala robit... ona im asi povie, ze uz su dochodci a tym to hasne...
avalik
11.06.21,19:55
ty kašli na kolegynu, ty zodpovedas za seba - studuj prislusne zakony ... a teda v tomto pripade zakon o dani z prijmov a zakon o socialnom poisteni ... a hned pokracuj zakonom o zdravotnom poisteni ... a samozrejme nezabudni zakonnik prace ... vsetko je online dostupne na slov-lex.sk