zajkobojko
11.06.21,17:23
Chcem sa opýtať, či je zákonné ak mi firma uhradí ako SZČO len 1/3 faktúry, čím sa mi zníži príjem - ja požiadam o pomoc štát opatrenie č.2 zníženie príjmu. A raz za kvartál mi pošlú zvyšok peňazí za 3 mesiace naraz. Na začiatku firma nemala peniaze tak to tak robila, teraz som si na to zvykol. ďakujem
veronikasad
11.06.21,16:45
predpokladám, že za mesiac kedy ti doplatia zbytok faktur nárok na príspevok z Opatrenia č. 2 nemáš
zajkobojko
11.06.21,17:09
áno nemám, ale celkovo sa to oplatí, za 2 mesiace dostaneš dajme tomu navyše 1500 eur - len ma zaujíma či to je legálne, lebo nevidím žiadne porušenie a asi to tak robia kde sa dá
jslancik
11.06.21,17:25
aj by som niečo napísal, ale boli by to samé hviezdičky... jasné, je to super nápad, dohodnúť sa s klientom, aby faktúry zaplatili neskôr resp. vôbec. samozrejme, že je to podvod a ty to dobre vieš.

len si daj pozor, aby si neupútal pozornosť a nezačali vyšetrovať tvoj vzťah s "firmou" ako závislú prácu...
Onko
13.06.21,07:09
Ak ten znížený príjem nastane okolnosťami, kvôli pandémii, lebo "firma nemala peniaze", tak je to v poriadku. Ak znížený príjem nastane plánovane, lebo si to tak dohodnete, išlo by o subvenčný podvod, nakoľko v podmienkach opatrenia je vyslovene uvedené, že "v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu mu poklesli tržby".
zajkobojko
13.06.21,08:43
Firma stále tvrdí, že nemá peniaze, to ja neviem posúdiť. a čo v prípade ak vystavím 2 faktúry s platnosťou 60 dní ako umožňuje zákon? V tom prípade mám 2 mesiace 0 príjem na účte, 3. mesiac mi prídu 3 platby spolu naraz. Niekto to môže nazvať podvod, ale mne to príde skôr ako "čo nie je zakázané je dovolené" pretože systém splatnosti faktúr je predsa na dohode firmy a SZČO, nie?
zajkobojko
13.06.21,08:47
ťažko povedať, aj pred koronou sa mi stalo že firmy zaplatili faktúru aj po 2 či 3 mesiacoch ako mali ako SZČO nemá páky aby som ich pritlačil - neviem o tom že by splatnosť faktúr bola nejako štátom obmedzovaná....závislá práca nie je problém nakoľko nerobím len pre 1 firmu...inak keď začala pomoc štátu tak som písal email ako to bude so SZČO ktorým firmy platili nepravidelne pre koronou - teda budú porovnávať mesiace s tržbou 0 takže ak dostanem v korone tržbu 0 mám porovnať dve nuly a som bez príspevku...čo myslíš, odpísal niekto? nie