kolka7
15.06.21,06:37
Dobry deň, viem, ze je tu veľa príspevkov na túto tému, ale vedeli by ste mi poradiť - doteraz som bola na rodičovskej , popri ktorej mi bezala živnost, v ktorej sú ale momentálne 0 príjmy a 0 výdavky. Od apríla som zamestnanec s minimálnou mzdou- môžem si uplatniľ daňový bonus na dieťa (mám 3 deti z toho dve do šesť rokov) raz ročne pri podaní DP?V daňovom priznaní budú teda celkovo uvedené len príjmy zo zamestnania teda 8x 630 eur. Veľmi pekne ďakujem za radu.
ivka70
15.06.21,04:42
Mozes si uplatnit DB zo zamestnania mesacne, ak splnis podmienku prijmu aspon 1/2 minimalnej mzdy.
Nenechavala by som to az na rocnu, lebo sa moze stat, ze ti v DP narok nevznikne.
Vyplateny mesacny DB ale nevracias.
V DP potom len doplatok za mesiace, kedy DB nebol vyplateny a bude splnena rocna podmienka prijmu.
Poziadaj zamestnavatel o uplanenie DB co najskor, uz od juna.
kolka7
15.06.21,05:11
Ďakujem veľmi pekne za radu,ak to bude možné, tak skúsim požiadať o uplatnenie mesačne, avšak dosť to navyšuje mzdu a pre zamestnávateľa to "opticky " vyzerá, že platí "veľa" , preto som dúfala, že v daňovom priznaní na konci roka mi nárok vznikne a bude mi to vyplatené vtedy. Existuje aj podmienka, že musím mať aj príjem zo živnosti, či stačí zo zamestnania? Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
15.06.21,06:31
Ak budes ziadat o DB az v RZD alebo v DP, riskujes, ze v prípade dlhšej OCR alebo PN nesplnis rocnu podmienku 6-nasobku minimalnej mzdy. Ak bude vyplacany mesačne, aj ked rocna podmienks nebude splnena, mesačne vyplatený DB vratit nemusis.

DB zamestnávateľ nevyplaca zo svojich prostriedkov. Znizuje si on odvod dane zo zavislej činnosti, ak je vyšší ako preddavky na dan, DU ho uhradi zamestnávateľovi.
Katy a R
15.06.21,08:00
ani nešpekuluj - že to "Opticky " vyzerá veľa a choď si to hneď podpísať! Mzda je mzda - a DB je DB (zamestnávateľ ho neplatí zo svojho). Však sa ti potom môže stať, že nedostaneš nič! A na tri deti by som to veru ozaj neriskovala.