Denisa187
16.06.21,09:39
Dobrý deň,
pri dokončovaní roku 2020 som zistlila nedostatky v roku 2019 - nezaradený majetok do DM po výdaji zo skladu a poistky za auta zaevidované ako VOZD pred ich zaplatením. Môžem otvoriť starý rok, doplniť majetok a opraviť chyby? Alebo majetok zaradím už v roku 2020 a ocením ich reálnou hodnotou....ale s poistkami neviem čo.*
Robím hlavne podvojné účtovníctvo a pri tomto občasnom prechode na jednoduché účtovníctvo sa mi to pletie.
Vopred ďakujem za radu. :)
Mila123
16.06.21,08:00
ten majetok, bol nakúpený a aj zaplatený v roku 2019? kedy boli poistky zaplatené, v roku 2019?
Denisa187
16.06.21,08:15
Majetok bola vlastný výroba. Ide o jalovice, ktoré už dospeli. V roku 2019 som ich vyradila zo skladu a zaradila do DM, ale nejakým nedopatrením som ich asi vymazala. Najprv som myslela, že iba neprešli do roku 2020, no nakoniec som zistila, že nie sú ani v roku 2019. Pritom ešte pri inventarizácii roku 2019 tam boli. Proste ich chcem zaradiť teraz, tak sa chcem poradiť či je lepšie do min. roku alebo stačí tento s reálnou cenou. Čo sa týka poistiek, ide o PZP a havarijnu poistku, ktoré neboli zaplatené v roku 2019, čiže mali byť VNZD, ale dala som ich do VOZD. A v roku 2020 dokonca zanikli, takže neviem čo s tým.
Mila123
16.06.21,08:27
k poistkám.....ak vám prišiel predpis, tak v JU neúčtujete (nebol pohyb peňazí), max. mala patriť poistka do evidencie záväzkov a tie nie sú daňovými výdavkami, teda do PD nič......a ku hovädám.....(neúčtujem vôbec SHR, či družstvá, ani psov...nič.) ale v JU ak je niečo v sklade (okrem IM) tak je vo výdavkoch......teda neviem, nepoznám účtovanie SHR a základného stáde, vyradenie, či zaradenie)
Denisa187
16.06.21,08:33
Jáááááj. Áno, poistky mám v záväzkoch. Takže stačí ak poistky vyrovnám v záväzkoch s poznámkou že zanikli alebo cez interný doklad nejako? Ešte som zánik poistky v JÚ neevidovala. O zvieratá radšej napíšem na finančnú správu.
Mila123
16.06.21,08:40
ale v úvode píšete , že poistky máte evidované ako VOZD, trochu je to zamotané, pretože ak neboli zaplatené v roku 2019, ako sa vám ich podarilo dať do VOZD, cez ID? inak sa nedá....
Denisa187
16.06.21,08:54
Nie nie, ja som sa pomýlila. V programe som mala otvorených viac okien a zle som sa pozrela. Poistky sú iba nevyrovnané v záväzkoch. Stále mám problém preprogramovať si v hlave, že robím JÚ. Celý rok robím PÚ a potom na mesiac-dve si to vymením a taký šalát v tom mám.