zuzanavo
22.09.06,08:35
A úrok z omeškania úveru banke kde účtujete? Na 562 sa nedá, vraj na 544 a 545, ale keď sa na to pozerám, tak tak môžu ísť zmluvné pokuty a penále z omeškania a ostatné pokuty a penále podľa zmlúv - ale, neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch. Tak potom, kam to účtujete?
KEJKA
22.09.06,20:13
su to úroky sankčného carakteru... ja by som to dala na 562-úroky nedaňové.
cloe
22.09.06,20:31
Ja to úctujem na 545 - pripocitatelná polozka k dan.základu. /Prepác nejdú mi mäkcene./
alušik
25.09.06,05:06
Neviem, prečo nedaňové? Však je to zmluvne dohodnuté, alebo som zle pochopila otázku?
zuzanavo
25.09.06,06:28
Ja som tiež toho názoru, že by nemali byť nedaňové. V zmluve sme sa zaviazali zaplatiť úrok z omeškania. Mýli ma iba to, že podľa ing. Cenigovej sa na 562 neúčtujú úroky z omeškania, lebo sa účtujú na 544 a 545. No a keď sa pozriem na tieto účty - "neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch." Keďže sa vzájomne vylučujú, tak si asi vyberiem hociktorý z nich, ide už len o to či sú daňové alebo nie.
Martinella
25.09.06,06:53
Ja som tiež toho názoru, že by nemali byť nedaňové. V zmluve sme sa zaviazali zaplatiť úrok z omeškania. Mýli ma iba to, že podľa ing. Cenigovej sa na 562 neúčtujú úroky z omeškania, lebo sa účtujú na 544 a 545. No a keď sa pozriem na tieto účty - "neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch." Keďže sa vzájomne vylučujú, tak si asi vyberiem hociktorý z nich, ide už len o to či sú daňové alebo nie.

Určite ide o daňový náklad, pretože je to vopred zmluvne dohodnuté v zmluve o úvere.
A úroky bankám aj keď sú zvýšené z dôvodu oneskorenia platby, sa účtujú vždy na účte 562.
Účet 544 je vymedzený pre úroky z omeškania z bežných obchodných vzťahov, ktoré sú zmluvne dohodnuté na základe Obchodného alebo Občianskeho zákonníka alebo iných obdobných zmlúv.