wegamizi
18.06.21,18:56
Dobry den. Spolupodielnik predal svoj podiel tretej osobe s tym, ze porusil nase predkupne pravo. Medzitym, ako sme si vyziadali KZ z Katastra, neopravneny vlastnik podielu predava svoj nezakonne ziskany podiel dalsej, teda stvrtej osobe na zaklade vyznacenej blomby. Prosim, co teraz? Pockat, alebo dat info na kataster, ze ide o nezakonny zapis, aby sa nevykonal?
Mária27
18.06.21,18:46
Kataster nebude riešiť vaše vzťahy, potrebuje listinu, na základe ktorej vyznačí poznámku podľa § 38 katastrálneho zákona. Takou listinou môže byť žaloba podaná na súd, ktorú katastru predložíte. Ďalší kupujúci potom nebude dobromyseľný, že kupuje vec od oprávneného vlastníka.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20191001
hanelie
18.06.21,19:50
Odporúčam podať na súd žiadosť o vydanie predbežného opatrenia ( tu súd rozhoduje rýchlejšie ako pri žalobe )
wegamizi
19.06.21,08:31
Dakujem pekne
wegamizi
21.06.21,14:54
Prosim vas pekne, mam jednu informaciu, neviem, ci je pravdiva. Tretia neopravnena osoba uz vlastni majoritnu cast na pozemku, kde som vlastnicka. Ma povinnost mi to odpredat za tych istych podmienok, za akych ona ziskala nezakonne podiely, vsetko? Dopocula som sa, ze len vo vyske mojho podielu, t.j., vlastnim 1/5, teda len na taku cast mam pravo na odkupenie? Dakujem pekne
Mária27
21.06.21,18:58
Tvoj podiel by platil podľa § 140 občianskeho zákonníka: § 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Inak platí celé prevedené:
§ 603 ods. 3
Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.
wegamizi
22.06.21,15:05
Maria, velmi pekne dakujem za radu.