snowden
20.06.21,21:15
Ahojte, poraďte prosím.

Kupujeme väčší byt a zároveň predávame náš. Predaj nášho bytu prebehol v poriadku, spísali sa zmluvy, kupujúca zaplatila, dohodli sme si termín uvoľnenia bytu k 1.7.2021. Pri kúpe nového bytu takisto všetko prebiehalo v poriadku, spísali sa zmluvy a dohodol sa termín uvoľnenia bytu po zaplatení celej kúpnej ceny, najneskôr k 15.6.2021. Zaplatili sme zálohu 3000€, následne prvú časť z vlastných prostriedkov a čakali sme na uvoľnenie zvyšných peňazí z hypotekárneho úveru. Banka nám ale peniaze odmietla uvoľniť, pretože som v marci robil opravné daňové priznanie a neuvedomil som si, že to bude mať na čerpanie hypotéky vplyv. (Hypotéku nám poskytli na základe daňového priznania z januára, moja chyba) To bolo 10.6. K odovzdaniu bytu teda 15.6 neprišlo, nakoľko predávajúci nemali zaplatenú plnú kúpnu cenu. V kúpno-predajnej zmluve, ktorá bola podpísaná 25.5.2021 je uvedené, že poslednú, tretiu časť kúpnej ceny, ktorá má byť zaplatená z hypotekárneho úveru, musíme zaplatiť do 30 dní, čo je 24.6. Už tam je rozpor v tom, že podľa zmluvy nám byt mali uvolniť po zaplatení celej kúpnej ceny, najneskôr 15.6.2021, ale pritom, my máme na zaplatenie celej kúpnej ceny 30 dní od podpisu zmluvy, ktorý prebehol 25.5.2021, čo vychádza na 24.6.2021.

11.6.2021 sme teda začali vybavovať novú hypotéku, 14.6.2021 bola schválená, podpísala sa zmluva, záložná zmluva na vklad na kataster, všetko sa urgovalo tak, aby k tomu 24.6.2021 mali predávajúci peniaze na účte. Len sme v tom strese z toho, že nám padla hypotéka a my sa musíme z nášho bytu k 1.7.2021 vysťahovať, podpísali dodatok ku kúpno-predajnej zmluve, keďže sa nesplnil bod zo zmluvy, ktorý hovoril o tom, že 15.6.2021 nám majú odovzdať klúče. A v dodatku stojí, že predávajúci majú na uvoľnenie bytu 30 dní od zaplatenia celej kúpnej ceny. A tu začali obštrukcie zo strany predávajúcich. 18.6.2021 mali ísť podpísať už nami podpísané záložné zmluvy, aby ich realiťák mohol 21.6 zaniesť na kataster a aby sa všetko stihlo zrealizovať k tomu 24.6 a oni do banky proste nešli. Predávajúci sa totižto sťahujú do novostavby, ktorú ešte nemajú skolaudovanú a tento stav im náramne vyhovuje. Vyjadrili sa, že oni sa z bytu nechystajú, keďže bol podpísaný dodatok, ktorý im na vysťahovanie dáva 30 dní od zaplatenia celej kúpnej ceny. Lenže my sme od 1.7 bezdomovci. Tak mi prosím poraďte, čo s tým dodatkom. Je možné sa ho nejako zbaviť? Je pre nás nevýhodný a podpisovali sme ho v tiesni a strachu z toho, že nám odstúpia od zmluvy. A čo s kúpno-predajnou zmluvou, ktorá sa poruší, keď im tá zvyšná časť peňazí nepríde do 24.6 len preto, že oni neboli podpísať záložné zmluvy na kataster? Od nás je všetko splnené, čakáme len na nich.

Vopred ďakujem za rady a tipy.

Vlado.
jelalim
20.06.21,19:21
"A tu začali obštrukcie zo strany predávajúcich"

Nie, tie zacali prvy krat z v Vasej strany, ked ste predavajucim oznamili tu novinku, ze banka hypo neposkytne.


Nikto na svete by nechcel predat nehnutelnost takym sposobom, ze nedostane peniaze a musi sa vystahovat.
snowden
20.06.21,19:31
Nie, z našej strany to zámer nebol. Bohužiaľ, stalo sa. Novú hypotéku sme vybavili v priebehu pár dní tak, aby peniaze mali presne podľa kúpnej zmluvy. Stačí dokonca, aby zajtra podpísali zmluvy tak, aby sa stihli zaniesť na kataster. My sme od nich nechceli, aby sa vysťahovali bez peňazí. Chceli sme, aby sa vysťahovali k 30.6. Ak poskytnú súčinnosť a pôjdu podpísať čo treba, peniaze budú mať do konca týždňa. Keď sa mohli vysťahovať k 15.6, porečo sa zrazu nechcú k 30.6 ? Ide o ten dodatok, ktorý je pre nás nevýhodný.
ivka70
21.06.21,04:54
To ste si mali rozmysliet pred jeho podpisom.
Zrusit ho by sa dalo len podpisom oboch stran, co, ako vies, nie je pre druhu stranu zaujimave.

Skuste poziadat novych majitelov vasho bytu, ci by vam ho za beznu sadzbu mesacneho prenajmu nenechali este o mesiac dlhsie.

Inak, mate osetrene ,co sa stane ,ak sa predavajuci v dano mtermine neodstahuje? Lebo aj to sa mzoe stat, mzono ma nejaku pokutu v zmluve ,ale vyhodit ho ani po tom mesiaci nedokazete ... zjavne ste tie zmluvy nie uplne dmysleli celkovo, nielen v strese kvoli hypoteke, ktory ste si sposobili sami.
Odzub s inym DP, aby vysli v januari lepsie cisla pre banku a potom sa opravnym zhorsia, sa bezne robi, takze na to si davaju banky dnes uz velky pozor.
ivka70
21.06.21,04:54
Je mozne od dodatku odstupit, ak s tym suhlasia obe/vsetky strany a v tomto zmysle podpisu zrusenie dodatku.
snowden
21.06.21,08:47
Opravné DP som musel podať, zámer to nebol, nič som z toho nemal. Len sa mi mierne zmenil daňový základ oproti januáru a s tým mala banka problém. A čo v prípade, že nepôjdu podpísať záložné zmluvy a hypotéka nebude načerpaná a vyplatená v termíne dohodnutom v kúpnej zmluve? Bude tým porušená kúpna zmluva, ale koho vinou? Vieme sa v takomto prípade nejako brániť? Alebo proste máme smolu a budeme musieť, v prípade, že by odstúpili od zmluvy, ešte aj zaplatiť zmluvnú pokutu?
ivka70
21.06.21,09:48
To, ze si to ty robil kvoli oprave je mozno pravda, ale x dalsich to robi kvoli vyske uveru. Mas smolu, ze si padol do tej to skupiny. Mal si opravovat DP az po uvere.

Ten, kto robil dodatok zmluvy, mal v nom osetrit aj tieto pripady.
Kedze to osetrene nie je, je otazka kto a co moze a nemoze od koho vymahat. Dobra zmluva robi dobre vztahy.
Chobot
22.06.21,08:37
Predávajúci postupuje len v zmysle toho, na čom ste sa dohodli. Súhlasil si s tým, že ti uvoľnia byt do 30 dní od uhradenia celej kúpnej ceny. A teraz ty robíš obštrukcie a vymýšľaš. Nemal si záložný plán B a teraz panikáriš. To, či im to vyhovuje alebo nie, nie je tvoja vec. Oni majú na vysťahovanie 30 dní od zaplatenia celej sumy.

Najprv skús osloviť kupujúcich tvojho bytu, či by ste sa mohli dohodnúť na dlhšom užívaní bytu. Ak nie, tak treba zbaliť veci, niekam ich uložiť (známi, rodina ...) a nájsť si nejaké krátkodobé bývanie - podnájom na jeden mesiac, ubytovňu...
snowden
22.06.21,20:38
No lebo predávam byt a hrabem sa v zmluvách dvakrát do roka. Vysťahovať sa mali 15.6, uhradiť celú sumu im máme do 24.6. Dnes im cinkla na účet. Takže sme všetko stihli. Akúrát, že sme asi naivní a predávajúci to proste chrapúnsky zneužili. Vedia, že nemáme s dieťaťom kam ísť, napriek tomu ich zaujíma viac ich elektrika, ako slovo, že nemajú problém 15.6 odísť. Ale to už asi nie je o práve, ale o charaktere a ľudských vzťahoch. Najprv sa pri predaji tak strašne ponáhľali, že sme rýchlo predali náš byt pod cenu, len aby nám ten ich podržali a teraz nevedia vypadnúť ani za pol roka. Tak mi nevyprávaj, že ja vymýšľam.
snowden
22.06.21,21:02
A čo chceš povedať tým, že nemusia odísť? To akože, keď nebude mať k 22.7, keď má zmiznúť, skolaudovaný nový byt, tak nám proste zahlási, že nikam nejde a my si nepomôžeme? Ako by to malo byť v zmluve ošetrené?
ivka70
23.06.21,05:12
Kazdopadne si si to pokaslal sam tou zmenou danoveho priznania, ktoru si banke neoznamil a tym podpisom dodatku, ktory si nepremyslel.
Ze predavajuci vyuzil len to, co si mu svojou neorzvaznostou ponukol, to je len jeho sikovnost.
Mozes si tak akurat nadavat sam sebe.