ladzianska
22.09.06,08:46
Ešte raz by som vás poprosila potvrdiť, či zamestnávatel platí garančné poistenie. Sme stredná škola s právnou subjektivitou, zriaďovateľom je VÚC. Názory sa tak strašne líšia, že je skutočne ťažké sa rozhodnúť. Ďakujem.
Zita4
22.09.06,06:49
vanity
22.09.06,07:56
Sme príspevková organizácia zriadená mestom a nemám jasno, či máme platiť garančné poistenie. volala som si na sociálnu poisťovňu a tam mi povedeli, že platím len za dohodárov. iná pani z tej istej sociálky mi povedala, že za všetkých. a oznámenie o tom, že bola nejaká zmena mi neposlali vôbec, lebo posielam výkazy elektronicky a na tých zabudli. takže ako to mám platiť?
viera_j
22.09.06,08:20
Práve, že túto diskusiu sme čítali, aj sme si vyvodili záver, ale pani na sociálnej poisťovni nám tvrdí, že platiť musíme. Tak komu máme veriť? Hlavne keď príde kontrolu. . .
jankasm
22.09.06,08:25
Práve, že túto diskusiu sme čítali, aj sme si vyvodili záver, ale pani na sociálnej poisťovni nám tvrdí, že platiť musíme. Tak komu máme veriť? Hlavne keď príde kontrolu. . .

Na školení nám pán školiteľ povedal svoj názor, že platiť by sa nemalo, ale zo strany SP je tvrdenie, že platiť by sa malo. Takže aby to bolo v poriadku, asi by som radšej platila.
Keď sa na to človek pozrie po logickej stránke, tak nevidím dôvod platiť, pretože zákon hovorí, že neplatia tie organizácie, na ktoré nemôže byť vyhlásený konkurz, čo sú podľa mňa aj školy. Len problém je v tom, že doteraz boli vylúčené z platenia garančného poistenia rozpočtové a príspevkové organizácie, ale od 1.8.2006 sú vylúčené štátne rozpočtové a príspevkové organizácie.
Koľko problémov narobí jedno malé slovíčko. :eek: :confused:
DSSSPP
25.09.06,08:50
Prosím Vás o odpoveď, či rozpočtové organizácie zriadenie VÚC- domovy sociálnych služieb sú povinné platiť garančné poistenie.

Ďakujem
Zita4
25.09.06,10:12
Prosím Vás o odpoveď, či rozpočtové organizácie zriadenie VÚC- domovy sociálnych služieb sú povinné platiť garančné poistenie.
Ďakujem
Osobný rozsah garančného poistenia § 18 Zákona o sociálnom oistení v ods. 2 vylučuje zamestnávateľov, na ktorých nemôže byť vyhlásený konkurz podľa osobitného predpisu: § 2 zákona č. 7/2005. Pozri si tento zákon. ;)
MajaV
27.09.06,05:22
K tomuto problému je na webe Sociálnej poisťovne článok: "Poistné na garančné poistenie - kto má povinnosť platiť ho"
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755&prm2=5964
Jozef Mihál
27.09.06,05:27
Tak a je to jasné, čiže potvrdilo sa tvrdenie uvedené v tomto príspevku:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=291171&postcount=5
rrrrr
27.09.06,07:50
Takze, ak nema pravnu subjetivitu,ale spada pod obec, neplati tato skola garancne poistenie.
Ľubica2
27.09.06,11:08
Dovolím si k tejto téme podotknúť, že hoci je základnej škole zriaďovateľom príslušná obec, je to prenesený výkon štátnej správy a ZŠ je financovaná zo štátneho rozpočtu a nie z rozpočtu obce.
viera_j
27.09.06,15:28
Takze kopirujem vam sem presne vyjadrenie Socialnej poistovne. Overovala som to aj telefonicky aj v poradcovi podnikatela. My, ako skola, zriadena VUC musime platit garancne poistenie. Na VUC nemoze byt vyhlaseny konkurz, ale na skolu ano. Pritom su to tie iste peniaze, ale co uz. Zakon je zakon. . .

Odpoved z SP:
Na účely aplikácie ustanovenia § 18 ods. 2 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. je potrebné, aby zamestnávateľ posúdil svoje postavenie podľa § 2 zákona č. 7/2005 Z. z., t. j. či je štátnou rozpočtovou organizáciou, štátnou príspevkovou organizáciou, obcou, vyšším územným celkom, alebo inou osobou, za ktorej všetky záväzky zodpovedá alebo ručí štát. Pri rozpočtovej a príspevkovej organizácii je potrebné rozlišovať skutočnosť, či zamestnávateľ má postavenie štátnej rozpočtovej (príspevkovej) organizácie, t. j. rozpočtovej (príspevkovej) organizácie štátu, alebo či má postavenie rozpočtovej (príspevkovej) organizácie obce alebo vyššieho územného celku.
Garančné poistenie neplatí zamestnávateľ, na ktorého nemôže byť vyhlásený konkurz. Konkurz  nemôže byť vyhlásený na zamestnávateľa, ktorý je štátnou rozpočtovou organizáciou a štátnou príspevkovou organizáciou. Takými sú: štátna rozpočtová organizácia, štátna príspevková organizácia,  štátny fond, obec, vyšší územný celok,  iná osoba, za ktorej všetky záväzky zodpovedá alebo ručí štát,  Národná banka Slovenska, Fond ochrany vkladov, Garančný fond investícií.
V súlade so zákonom č. 7/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov ale možno vyhlásiť konkurz na rozpočtovú organizáciu obce alebo vyššieho územného celku a na príspevkovú organizáciu obce alebo vyššieho územného celku. Spomínaný zákon na základe tzv. negatívnej definície nevyníma totiž z konkurzného ani reštrukturalizačného konania uvedené organizácie. Chráni len rozpočtové organizácie štátu a príspevkové organizácie štátu.
Z právnej analýzy vyplýva, že rozpočtová organizácia, ako právnická osoba obce alebo vyššieho územného celku, ktorá je svojimi príjmami a výdavkami zapojená na rozpočet obce alebo na rozpočet vyššieho územného celku a príspevková organizácia ako právnická osoba obce alebo vyššieho územného celku, ktorej menej ako 50 % výrobných nákladov je pokrytých tržbami, a ktorá je na rozpočet obce alebo na rozpočet vyššieho územného celku zapojená príspevkom, ako aj nezisková organizácia, nie sú zamestnávateľom vyňatým z osobného rozsahu garančného poistenia podľa § 18 ods. 2 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z., a preto sú povinne garančne poistené a sú povinné platiť poistné na garančné poistenie.
Vaša povinnosť platiť, prípadne neplatiť garančné poistenie, vyplýva teda z toho, aké postavenie z tohto pohľadu Vaša organizácia má.
Ksena
03.10.06,08:24
Neúhlasím s názorom, že škola s právnou subjektivitou, ktorej zriaďovateľom je VÚc, alebo obec nemá platiť garančné poistenie, veď je napojená na zriaďovateľa svojim rozpočtom aj príjmami, takže by mala byť štátnou rozpočtovou organizáciou.