ANNAP
22.09.06,08:52
Firma stavia vodnú elektráreň dodávateľským spôsobom aj vlastnou prácou.
Nakupujeme rôzny materiál / cement, piesok, skrutky, príruby atď....
Ako sa správne účtuje tento materiál rovno na 042A alebo na 501A a na konci obdobia previesť na 042 ?
Vodováhy, vŕtačky, vrtáky,miešače - dávam do nákladov na 501.
a čo s prácou zamestnancov, účtujem na 521A a na konci obdobia preúčtujem na 042 - do konca roka nebude kolaudácia.
Váš názor ?
ANNAP
22.09.06,08:14
posúvam..........
kalkulka
22.09.06,08:37
Mal by sa zachovať princíp prvotných nákladov, čiže odporúčala by som vytvoriť analytiku na príslušných 500-vkových účtoch a na konci roka vyaktivovať náklady 042/624. Po kolaudácii celú hodnotu nabehnutých nákladov na 042 zúčtujeme na príslušný majetkový účet 021/042 trebárs.
mudroš
27.09.06,12:45
Len by som chcel pripomenúť, že súčasťou vlastných nákladov by mala byť aj výrobná réžia, prípadne aj časť správnej réžie (§ 25 ods. 4 písm. c) bod 2 zákona o účtovníctve) ktorá súvisí so zhotovením.
ANNAP
28.09.06,03:44
Našla som v Poradcovi - pripájam, kalkulka vďaka. Mudroš prosím o vysvetlenie, čo myslíš výrobnou a správnou réžiou ?
Konkrétne doklady mám na :
1 cement, piesok,železo, klince, skrutky atď
2 mzdy zamestnancov + odvody
3 cestovné náhrady, cesty firemného vozidla - preprava zamestnancov
4 náklady spojené s využívaním firemného bagra,tatry - PHM

toto všetko zaúčtujem 501, 521 / 211
a na konci obdobia spravím aktiváciu 042 / 624
po kolaudácii 021 / 042
alebo je iný názor?

ps. nepripájam prílohu, má inú koncovku, nedá sa mi pripnúť
kalkulka
15.10.06,06:54
Sú tzv. réžijné náklady - výrobná réžia a správna réžia. Každý by mal do svojej kalkulácie ceny tieto náklady určitým percentom zahrnúť. Teda mudroš správne podotkol, že by si mala vyčísliť aj nejaké percento réžijných nákladov.
Napr. správna réžia - v skratke povedané náklady na vedenie účtovníctva, telefóny, mzdy THP, odvody na tieto mzdy a pod.
Výrobnú réžiu si musí každý vedieť odčleniť sám, takže to je takto ťažko hovoriť. Väčšinou sa réžia určuje po skončení roka a prepočítava sa na nejakú rozvrhovú základňu napr. mzdy. Ale môže to byť aj niečo iné. Je to dosť rozsiahla téma. Tak asi takto v skratke povedané.
slnecnicalenka
18.01.07,08:12
ciastocne nesuhlasim.. spravna rezia by vstupovala do vlastnych nakladov na DHM len v pripade ak by zhotovenie DHM presiahlo dobu jedneho roka. co sa tyka vyrobnej rezie, viem si predstavit okolnosti za ktorych ani to nemusi vstupit do obstaravacej ceny (napr. ked vsetok materialovy vstup kupuje firma sama a vsetku pracu a organizaciu robi dodavatelskym sposobom ina firma)