Taynee
23.06.21,16:17
Ahojte, z času na čas si niečo objednám ako FO z eBay. Spravidla išlo vždy o tovar v hodnote do 22 eur. Je to vždy pre osobnú spotrebu. Teraz som nedopatrením objednala tovar v hodnote 23,62 eur.

Tovar objednaný v júni, doručený bude určite po 01/07. Mám povinnosť platiť DPH od júla? Keďže je tovar doručený ako klasická poštová zásielka, budem vyzvaná poštou na zaplatenie DPH?

Máte pls niekto nejaké info?
Ďakujem všetkým za pomoc :-)
Taynee
Mila123
23.06.21,14:20
je jedno či je to do 22 € alebo nad 22 € po 01 07 2021, pri doručení si musíte vybaviť colné konanie (alebo sama cez OP, alebo sa dáte zastupovať) , clo neplatíte do 150,- € hodnoty zásielky, ale DPH sa od 01 07 2021 platí už od 0,01 € hodnoty zásielky.....
Taynee
23.06.21,14:23
Ak nemám el.podpis, el. schránku?
Mám normálny OP... ani neviem či tam mám nejaký čip. Nemám problém zaplatiť... len neviem ako. Ideálne by bolo, ak by sa to zaplatilo priamo pošte.

Vybavovať to snáď budem, až keď tovar bude doručený na SVK... zatiaľ neviem kedy dôjde, ani či vôbec dôjde... lebo už sa mi zásielka stratila.
duves
23.06.21,18:56
Od 1. júla 2021 začnú vo všetkých členských krajinách EÚ platiť nové pravidlá preclievania zásielok. Aj drobné zásielky do 22 eur, ktoré boli doteraz oslobodené od DPH, už bude treba po novom precliť a daň zaplatiť. Na Finančnej správe preto pripravili nový, zjednodušený systém preclievania, ktorý by mal uľahčiť celý tento proces.

Treba povedať, že ten systém nie je extra komplikovaný a na jeho pochopenie stačí vidieť jedno inštruktážne video. Nie je ale ani taký jednoduchý, aby to človek robil len tak, z dlhej chvíle. Pri prvom vypĺňaní sa dá „skysnúť“ hneď v niekoľkých bodoch. Zradná je napríklad katalogizácia tovaru – nájsť ten správny kód pre daný tovar je často orieškom aj pre skúsených colníkov. Trošku nepochopiteľne sa v systéme opakujú aj obrazovky, ktoré nie sú relevantné. Avšak keď má človek snahu a chce si to vybaviť sám, bude to vedieť spraviť.
https://zive.aktuality.sk/clanok/kb9hxs7/ako-preclit-zasielku-do-150-eur-nie-je-to-narocne-pozrite-si-podrobny-postup/
kn-alka
23.06.21,20:36
a odkiaľ si si objednala? lebo väčšina dodávatelov bude za kupujúcich vybavovať colné veci

Napr:
Wish bude vyberať a odosielať DPH a oslobodí vás od nadbytočnej činnosti.
ivka70
24.06.21,04:51
Ale kto objednava z Wish, ked priamo objednavka z ali stoji polovicu? Maju 100% prirazku a aj tak to oni objednaju potom na ali, cize dodacie terminy su v oboch pripadoch rovnake ....
kn-alka
24.06.21,05:23
písala som, že napr. .... určite aj ostatné obchody to takto vyriešia
Taynee
25.06.21,15:26
Objednavala som z dhgate. Sklad je v Cine. Oni nevybavuju za zakaznika DPHcku ani si nenavysili cenu o DPH. Volala som na postu. Tak ma to vyjde o 14 eur viac. DPH necelych 5 eur a 9 bude poplatok poste, ze to precli za mna. Vyzvu ma doporucenym listom. Poslu mi splnomocnenie plus pokyny, co mam dolozit. Toto cele bude trvat nejaky cas… plus platba poste a potom mi vydaju zasielku. Kedze nemam OP s cipom… ale ok, za robotu sa plati …