Ajdinka
24.06.21,09:37
zamestnávateľ uzatvára so zamestnancov dohodu o skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov - stačí tam uviesť § 60 ZP ods. 2 a uviesť dôvod zdravotný? Ďakujem
veronikasad
24.06.21,07:50
Pytas sa kvoli naroku na odstupné? Zamestnanec predlozil lekársky posudok že nemôže vykonávať doterajšiu prácu?
Ajdinka
24.06.21,08:22
nárok na odstupné nemá, robí menej ako dva roky, áno predložil lekárske potvrdenie, ide mi len o formuláciu na dohode
ivka70
24.06.21,08:30
Pri dohode ma narok na odstupne:

Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a)jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
ivka70
24.06.21,08:31
Ano ,staci to tak a prilozit potvrdenie k tomu zdravotnemu dovodu.
Alebo sa rovno na to potvrdenie od lekara odvolat.
(dohoda z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku xxx zo dna xx.xx.xxxx dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu)

Narok na odstupne vznika:

zze/2001-311/76/2/
Tweety
24.06.21,08:35
Mýliš sa ak si myslíš, že nárok na odstupné nemá .Pri dohode zo zdravotných dôvodov má nárok na jednomesačné odstupné.
§76 odst.2
Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

A ako formulovať? jednoducho uvedieš Skončenie PP dohodou podľa §60 ZP zo zdravotných dôvodov- strata spôsobilosti naďalej vykonávať svoju prácu.
Ajdinka
24.06.21,08:37
joj aha, zle som to pochopila
Ajdinka
25.06.21,05:40
len sa chcem uistiť či som so to dobre pochopila: v prípade výpovede zamestnávateľa podľa §63 ods.1 písm. c) - zdravotné dôvody musí byť výpovedná doba 2 mesiace (necelé dva roky pracuje) a neplatí odstupné § 76 ods. 1 písm.a)
Tweety
25.06.21,06:08
Tak už nie dohoda ale výpoveď? Zamestnáv. špekuluje aby nemusel dať odstupné, aby mohol chorého obabrať, fú, to je také chrapúnske.Pozreli ste do ZP aké máte povinnosti pri zistení, že zamestnanec nemôže vykonávať svoju prácu? preradili ste ho?
veronikasad
25.06.21,06:12
Preradili ste ho do 15 dni na inu prácu? Lebo ak nie, zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer s narokom na náhradu príjmu...
Ajdinka
25.06.21,06:19
no ani nemá ho kde zamestnávateľ preradiť
Tweety
25.06.21,06:28
Potom nech s ním skončí dohodou s odstupným a nešpekuluje ako ho obabrať. Lebo ak okamžite skončí zamestnanec, aj tak budete musieť vyplatiť náhradu.