miroslav48
28.06.21,15:45
Priateľka bola 2x operovaná na hrubé črevo. Prvý raz jej hrubé črevo odpojili a dali jej dočasný kolostomický vývod. Po 6 mesiacoch jej stomiu zrušili a operačne jej znova črevo pripojili. Po obidvoch operáciach má veľmi časté falošné nutkanie na stolicu, ktoré je veľmi intenzívne a bolestivé. Lekári hovoria, že črevo si musí "zvyknúť" na normálny režim. Naviac sa jej vyskytujú aj tráviace problémy (posekaná stolica, plynatosť, stolica ide prerušovane i na 4-5 x po malých kúskoch). Falošné nutkanie je priemerne 15-20 x za deň. Toto ju veľmi vyčerpáva a naviac je ustavične v strese. Druhý raz bola operovaná koncom mája 2021. Ani po mesiaci nezaznamenáva žiadne - ani len najmenšie zmeny k lepšiemu. Môžete prosím poradiť - ak s tým máte niekto skúsennosti ? Za každú radu vopred veľmi pekne ďakujem.
Abceda
11.08.21,15:22
Bola som operovaná v 6/2021 na hrubé črevo a mám s tým presne také skúsenosti ako opisujete. Po prepustení z nemocnice som to nevydržala a o 2 dni som bola hospitalizovaná znova. Dostávala som len lieky od bolesti so záverom vyštípaný konečník. Po odchode z tejto druhej hospitalizácie sa nič nezmenilo a neskutočná bolesť pokračovala. Po vyšetrení na gastrologii som dostala čípky emotralex . Používala som aj sudokrém, užívala algifenove kvapky od bolesti a enterol, doporučený mi bol aj wobenrym, mala so ale pocit , že nič nezabralo( okrem kvapiek).PO 6 týždňoch mam ešte stale bolesti, ale už sa dajú vydržať aj bez liekovl. Nakoniec to bolo uzavreté ako akútna fissura.
Vašej priateľke to
prešlo?
Patrícia5
11.08.21,16:18
Dobrý deň, mama bola operovaná v rovnakom termíne. Vyskúšala toho tiež dosť, nakoľko mala problémy aj so žalúdkom. Tak, ako vravíte, najviac pomáha algifen. Keďže na stolicu chodí tak raz za tri dni, v tomto jej pomáha Iberogast a DucloSoft. Všeobecná lekárka jej povedala, že tento stav bude trvať aspoň pol roka.
miroslav48
15.08.21,10:21
Nie neprešlo, akurát sa to troška upravilo. Najväčší problém je po vylúčení stolice - vtedy sa objaví silná bolesť, ktorá pretrváva asi 1 hodinu. Nedá sa chodiť, nedá sa ležať. Jedine sedieť. Samovolne vylučovanie stolice zatiaľ pretrváva. Intervaly falošného nutkania na stolicu sa mierne predlžujú. Každý druhý deň si pripravuje : ovsené vločky + jogurt (Bifidus aktiv) + strúhané jablko +, bezkôstkové hrozno,+ pokrájaný banán + pšeničné klíčky + tekvicové jadierka (pomleté) + lanové semienka (pomleté) + (občas) malá lyžička ľanového oleja.. Pomaly posiluje panvové dno. Všetky lieky prestala užívať - nebolo to aj tak k ničomu. Môj názor (ak to bude čítať dostanem ), že veľa v tom robí aj psychika. Keď sa mi podarí ju odreagovať sú problémy miernejšie, ale to vždy nejde. Inak zlepšenie podľa toho ako to ustupuje môžeme očakávať aj neskôr. ako za pol roka. Celé to je asi tým, že črevo sa to musí naučiť. I ja som mal krvácanie z hrubého čreva a bol som hospitalizovaný. Robili mi kolonoskopiu a pri tej ma nafúkli tak, že som od bolesti reval. Zobrali mi biopsiu, ktorú niekde stratili a doporučili mi ďalšiu kolonoskopiu. Ja odvtedy, keď pocítitim potrebu mám vždy tlak do konečníku, takže neviem čo sa deje. Vždy musím ísť na misu - inak riskujem že sa ............ Ak už vylučujem stolicu musím tlačiť - samovolne ako pred kolonoskopiou neodchádza. Na onkológii som odmietol ísť na ďalšiu kolonoskopiu, tak mi pri CT vyšetrení skontrolovali i hrubé črevo a zdá sa byť v poriadku. Myslím si, že tým náfukom mi asi potrhali nejaký cievny, alebo nervový systém, keď sa mi to chová ako priateľke po operačnom zákroku.
Taserda
15.08.21,11:10
Tiež som to po kolonoskopia mal takto. Na črevá tiež dobre pôsobí Medovka. Vraj sa to môže piť 4 týždne potom prestať. Pil som ju a asi to pomohlo. Okrem toho Medovka ukľudnuje celkovo.
Abceda
16.08.21,17:45
ovsené vločky by som zaradila až po vyliečení. Po stolici sa neutierať toal. papierom ale sprchovať a ako vravia lekári vydržať. Máte pravdu črevo sa to musí nauči
buchač
16.08.21,18:15
miroslav48 (Včera 13:21) Robili mi kolonoskopiu a pri tej ma nafúkli tak, že som od bolesti reval.
==================
To robili kolono bez narkózy ?
Lebo mne robili nie raz a vždy som dostal pred samotným výkonom dve injekcijky rovno do žily.
miroslav48
19.08.21,19:16
mne nepichli nič, lebo ak áno asi by som vybuchol - niekoľkokrát som ich upozorňoval, že som onkologický pacient s metastázami, aby boli opatrní. A tak to dopadlo. Najlepšie je ak ich nepotrebujete.
Patrícia5
09.05.22,05:21
Dobrý deň, zlepšil sa niekomu po operácii stav? Lebo moja mama stále bojuje s tými istými problémami ako pred rokom.
Zdenka123C
19.03.23,11:57
Dobry deň mám presne ten istý priblem ako vy som 3 mesiace po operaci hrubeho čreva len sa trápim ....zaujimalo by ma či sa to zlepšilo nakolko je to 2 roky čo ste uverejnili príspevok ďakujem vopred za odpoveď