Zadumaná
29.06.21,07:37
Milí poraďáci, idem si k Vám pre nápad ako vyriešiť našu situáciu. Pred 5 rokmi sme kúpili dom s pozemkom. Pozemok z časti nebol oplotený, nakoľko podľa slov suseda, pôvodný majiteľ pil a nemal peniaze na dostavbu plota. Išlo o cca metrový pás pozdĺž domu a teda o výmeru cca pol ára. Po kúpe sme ihneď volali geodeta na premeranie pozemku. Sused bol samozrejme prítomný. Informovali sme ho, že zatiaľ pozemok necháme tak, neskôr plot postavíme na mieste kde má byť. Povedal, že mu to nevadí a bude to tam kosiť, lebo to robí už roky, lebo náš predchodca to proste neriešil lebo bol alkoholik. Ja som ho osobne za tých 5 rokov upozorňovala, že sa nemá starať o pozemok, lebo je náš a snažila som sa starať o neho sama. Samozrejme sme išli plot na jar vystavať a sused namietal hranicu pozemku. Tak sme volali niekoľkokrát geodeta. Výsledok bol vždy ten istý, lebo geodet má svoje koordináty a proste to inak vymerať nevie. Požiadala som ho aby si vybral kvety čo tam má posadené. On mi poslal doporučený list, v ktorom ma začal vydierať že ak mu nedám ten pozemok dá mi vymazať dom z katastra s tvrdením, že dom bol postavený v 70tych rokoch a nikdy nebol skolaudovaný. Samozrejme sused po výstavbe plota podal žiadosť na kataster o výmaz našeho domu. Kataster všetko prešetril, zistil že dom má stavebné povolenie, aj kolaudačné rozhodnutie v poriadku. Napriek tomu sused žiada o jeho výmaz. Za dom aj pozemok platím od kúpy dane ja. My však nie sme prví, ktorí mu odmietli dať časť pozemku, takže aj našim susedom dal vymazať dom z katastra. Samozrejme som to riešila aj cez políciu ako vydieranie, kde som neuspela, lebo dedko tam urobil zo seba chudáka a zmilovali sa nad ním. Tak som sa odvolala a prokurátor mi odpísal, že on môže na mňa robil podaní koľko chce, je to jeho právo. Dedko sa mi teraz smeje do tváre, že podplatil prokurátora. Mali sme už aj kontrolu, štátny stavebný dozor kvôli plotu a rekonštrukcii domu, ktorú na nás poslal. Samozrejme nič nezistili, nakoľko sme všetko robili legálne. Teraz si zase vyžiadal od katastra našu kúpnu zmluvu. Všade tvrdí, že on pozemok vydržal, pretože mu to poradil náš sused právnik. Akosi zabudol na to, že dedko pozemok užíval proti mojej vôli. A dokola to isté. Celé mesiace mám plombu na liste vlastníctva, čo ma už fakt nebaví. Ešte možno podotknem, že ide o človeka, ktorý lezie na nervy celej obci. V kuse všetkých udáva, na obecnom úrade už keď ho vidia sa chytajú za hlavu. Keď som sa pýtala toho štátneho stavebného dozoru, či často riešia takéto nezmysly, tak mi povedali, že od tohto môjho suseda majú každý mesiac podanie na niekoho z obce ...
misoft
29.06.21,11:25
S takými to "vyyebancami" je to niekedy ťažké. Ale dá sa niečo urobiť.
A) Užíva neoprávnene tvoj pozemok.
B) Neoprávnene vstupuje na tvoj pozemok
C) Podáva na štátne úrady nepravdivé udania a oznámenia
Takže
A) Zistiť, koľko je priemerné nájomné a toto mu poslať za posledné 3 roky spolu s predžalobnou výzvou
B) Neodkladné opatrenie - zákaz vstupu na tvoj pozemok pre túto osobu - dôvod - neoprávnené užívanie, poškodzovanie cudzej vec, obmedzovanie vlastníckeho práva.

Pokiaľ by sa nemal k veci - tak podať rovno žalobu. A možno až mu príde predvolanie a na súde sa budú predkladať listinné dôkazy (pretože on na 100% nemá nič "o vydržaní") - tak sa stavím, že nielen dostane prinajmenšom pokutu, ale zaplatí i tebe právnika a v obci budú vedieť, že PREHRAL súd a bol usvedčený z klamstiev.
A v takej obci sa to rýchlo rozšíri a on sa kanálmi bude plaziť.

Ale toto sú už tie radikálne možnosti.
Niekedy pomôže, ak sa spojí celá obec proti nemu a on nebude mať žiadnu šancu, než stiahnuť chvost. Všeobecné opovrhnutie je veľmi silné.
Mária27
29.06.21,13:09
a ešte si aj pýtať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch - pozri § 13 občianskeho zákonníka https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201
hanelie
29.06.21,17:09
Podľa par. 28 odsek 6 zákona o katastri nehnuteľností každý môže nahliadnúť do evidencie návrhov na vklad - ( na margo že si vypýtal " vašu kúpnu zmluvu" ) čo sa týka plomby, tá je tiež dočasná, vydržanie pozemku neprichádza do úvahy, takže nakoniec tu vychádza len to obťažovanie z jeho strany -
hanelie
29.06.21,17:25
Odporúčam podať trestné oznámenie podľa paragrafu 360a odsek 1 písmena e Trestného zákona ( komunikovať výhradne písomne - na margo odpovede prokurátora, že dotyčný mõže podávať oznámení koľko chce, že je to jeho právo - no to teda nemôže
hanelie
29.06.21,17:33
§ 360a ( Trestného zákona )

Nebezpečné prenasledovanie
(1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.