tigy
30.06.21,15:12
Dobrý deň,
dodávateľ urgoval (až teraz), že sme mu neuhradili fa v hodnote cca 40€ z apríla 2020... zistili sme, že ju vôbec neevidujeme, takže nám poslal kópiu a ide o tuzemské samozdanenie §69 ods.12 písm. g.

Automaticky som myslela, že musím spraviť dodatočné DP za apríl 2020 + odviesť daň cca 8€, nakoľko si nemôžem uplatniť odpočet, lebo som nemala k dispozícii faktúru. Odpočet som chcela uplatniť teraz v aktuálnom mesiaci jún 2021, keď nám prišla faktúra, alebo ho neuplatniť vôbec (hodiť tých 8€ do nedaňových a hotovo).

Volala som na Infolinku Finančnej správy a tam ma pani operátorka prekvapila tým, že si vraj môžem uplatniť odpočet v mesiaci apríl 2020 na základe záznamov, ktoré sme povinní viesť, t.j. ak nemám faktúru, tak na základe napr. dodacieho listu... t.j. že pri samozdanení sa nemusí čakať na faktúry

Ak nemáte faktúru od dodávateľa, aké záznamy pre účely DPH vediete?
Evidenciu interných dokladov k nevyfakturovaným dodávkam (ale čo ak nepoznám presnú hodnotu dodávky)? Alebo nejakú evidenciu dodacích listov?

Keďže ani neviem, či ten dodací list vôbec nájdeme, asi nič nepokazím, keď len odvediem dodatočne tých 8€, ale nárokovať na odpočet si ich nebudem (dám ich do nedaňových)?

Vopred ďakujem za vaše názory a odporúčania.
JanDov
19.07.21,14:11
Keďže idete robiť dodatočné priznanie na základe faktúry, ktorú už máte, tak odvediete daň a tiež máte právo na odpočítanie dane, pretože v momente spracovania dodatočného priznania daňový doklad už máte. Čiže treba urobiť dodatočné priznanie so zdanením, aj odpočítaním dph. A v júni nič nerobíte.