Verwest
05.07.21,18:18
Čaute,

zajtra potrebujem zaplatiť za tovar prevodom, ale keďže na firemnom účte mi chýba časť z celkovej potrebnej sumy tak si potrebujem pomôcť s mojimi osobnými financiami.

Tie som si už poslal z osobného účtu na firemný, ale vzhľadom na to, že je dnes sviatok mám pochybnosti, že ich zajtra ráno uvidím na firemnom učte...

Preto ma napadlo také riešenie, že by som si zajtra ráno vybral hotovosť z osobného účtu a jednoducho hotovosť vložil na firemný účet a mal by som to tam hneď a problém by bol vyriešený.

Otázka je jednoduchá, môžem to takto hotovostne spraviť? jednalo by sa o 6tis.

Vopred ďakujem :)
ivka70
05.07.21,17:01
Nie, v hotovosti nemozes.
Na ucet ano, ale treba transferovu dokumentaciu.

https://www.podnikajte.sk/financie-na-podnikanie/ako-pozicat-vlastnej-firme

Spoločník nemôže svojej s.r.o. poskytnúť pôžičku v hotovosti
V Obchodnom zákonníku je možné nájsť zákaz poskytnutia pôžičky spoločnosti s ručením obmedzeným v hotovosti v prípade presne vymedzených osôb. Uvedené osoby môžu poskytnúť spoločnosti úver alebo obdobné plnenie, ktoré mu hospodársky zodpovedá, ak ho poskytnú inak ako finančnými prostriedkami v hotovosti. Ide o tieto osoby:

spoločník,
člen štatutárneho orgánu, zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, prokurista, vedúci organizačnej zložky podniku, člen dozornej rady,
ten, kto má priamy alebo nepriamy podiel predstavujúci aspoň 5 % na základnom imaní spoločnosti alebo hlasovacích právach v spoločnosti alebo má možnosť uplatňovať vplyv na riadenie spoločnosti, ktorý je porovnateľný s vplyvom zodpovedajúcim tomuto podielu,
tichý spoločník,
osoba blízka týmto osobám,
osoba konajúca na účet týchto osôb.
Z toho vyplýva, že ak chce spoločník požičať svojej s.r.o. peniaze, je možné urobiť tak len bezhotovostne. Ak teda prevedie spoločník (majiteľ s.r.o.) peniaze zo svojho súkromného účtu na účet firmy, vzniká firme záväzok voči spoločníkovi. Je vhodné mať k tomuto účtovnému prípadu aj zmluvu o pôžičke. V prípade, že spoločnosť už peniaze má, pôžičku spoločníkovi vráti. V tomto prípade zákon neupravuje formu vrátenia, môže byť teda aj v hotovosti.
ivka70
05.07.21,17:02
Verwest
05.07.21,18:23
ok tak teraz ma napadlo plán B...V banke kde mám firemný účet mám aj súkromný účet(ten som dostal keď som si zriaďoval firemný, ale nepoužívam ho), čiže keď si v hotovosti vložím na ten súkromný a z toho prevediem peniaze na firemný tak to bude legislatívne v poriadku a malo by to byť okamžite keďže je to v tej istej banke.
ivka70
05.07.21,18:46
Asi hej.
Ale myslim, ze aj ten dnesny prevod bude rano uz na firemnom ucte, dnes uz prevody medzi bankami trvaju v hodinach, nie v dnoch.