bazant222
05.07.21,19:44
Spoločný dvor uživanie.
Dobrý deň,
mám rodinný dom v spoločnom dvore, kde sú tri rodinné domy. Sused, ktorý ma dom pri vjazde do dvora tzv. predný, ja som stredný a za mnou je zadný, potom nasledujú záhrady. Tento predný sused
chcel si zaviesť vodu, odpad a elektriku do svojho záhradného domčeka, som súhlasil pod podmienkou, že nás vybetónovaný dvor uvedie do pôvodného stavu. Do dnešného dna tak neurobil.
Nakoľko jeho časť spoločného dvora, cez ktorú mame všetci vchod, bol povrch hlinený, bez porady a spoločného súhlasu vydláždil. Na dôvažok vybagrovanú hlinu zo svojho dvora naviezol pred moju
hospodársku budovu, kde nechal len úzky chodník. Ako ho môžem donútiť, aby dal všetko do
pôvodného stavu? Vopred ďakujem za odpoveď.
buchač
05.07.21,18:18
Tak v prvom rade sa čudujem, že chceš dať do pôvodného stavu vydláždenú časť dvora...

Čo sa týka navozenej hliny ? Čo ti bráni nadrbať susedovi rovno pred dvere...a to tak, že by sa do domu nedostal ?

Šak suseda vyzvi (písomne) na odstránenie...ak nebude konať, môžeš ho dať ho na súd a domáhať sa svojho práva. Myslíš si ale, že rozsudok niečo zmôže ? Lebo ja veru nie.

P.S.:
V živote by som nechcel mať dom v spoločnom dvore...ak by som takýto zdedil, šiel by okamžite do ponuky na predaj.
viktorviktor
09.07.21,19:46
Možno sa priženil, preto sa pýta, inak by poznal správanie susedov v spoločnom dvore. Skúsil by som si s ním pohovoriť, potom mu za fúrik doviezť pred dvere, alebo do dverí pred záhradným domčekom. Viem čo je bývať spoločnom dvore, všetci majú svoje muchy.
Mária27
13.07.21,06:12
Spoločný dvor sa dá reálne rozdeliť a zriadiť právo prechodu (prejazdu) ako vecné bremeno. Potom nebude mať právo na tvoju časť čokoľvek odkladať.
Mimochodom, pozrite sa do katastra, či už dvor nie je rozdelený, len nemáte presne označenú vašu časť.