Ferikes
07.07.21,08:31
Dobrý deň! Máte niekto skúsenosti s účtovaním spoločnosti ktorá obchoduje na burze? Jedná sa o klasickú s.r.o., nie je to OCP ( t.j. iba ohlásená činnosť obchodovanie s vlastnými prostriedkami).

Stačí v tomto prípade urobiť raz ročne DP ak dodám výpisy z obchodovania? Môžem si od ziskov z uskutočnených obchodov odpočítať straty? Je možné započítať straty aj z minulých období? Je možné od ziskov odpočítať iné prevádzkové náklady?

Hľadám niekoho kto by mi takúto firmu účtoval. Ak máte záujem o spoluprácu alebo poznáte niekoho, tak mi prosím pošlite kontakt (nepoznám aké sú tu pravidlá).
ivka70
07.07.21,07:31
na inzerciu tu mame specialnu rubriku https://www.porada.sk/inzercia/
Ferikes
07.07.21,07:40
ta podstranka mi nefunguje :(
ivka70
07.07.21,09:28
Dnes ani mne, ale bezne funguje :)
Onko
07.07.21,22:26
Nie, nemusí stačiť to riešiť raz ročne, s.r.o. môže mať rôzne daňové a evidenčné povinnosti aj v priebehu roka. Nehovoriac o tom, že účtovníctvo sa má zo zákona viesť priebežne a aj pre samotného podnikateľa je obyčajne lepšie priebežne vedieť, aká je jeho situácia. Brať účtovníctvo ako byrokratickú nadbytočnosť je prejavom neprofesionality podnikateľa, ktorý nevie informácie z účtovníctva správne použiť vo svoj prospech.

Nie, nemusia stačiť výpisy z obchodovania. Účtovať je nutné všetky účtovné doklady firmy, predpokladám, že by tam boli minimálne ešte bankové výpisy, a zrejme aj mnohé ďalšie účtovné prípady. Ani samotné "výpisy z obchodovania" nemusia byť dostatočné, rôzne zahraničné platformy nemusia zohľadňovať požiadavky slovenského práva a poskytované výpisy nemusia obsahovať všetky potrebné informácie pre správne zaúčtovanie a zdanenie. Zdaňovanie rôznych cenných papierov na Slovenku je rôzne, a je vhodné vopred skonzultovať, čo a kde obchodovať, aby dane a administratívne náklady nezrušili ziskovosť obchodovania.

Nie vždy je možné si odpočítať všetky straty z obchodov. To platí pri fyzických osobách, ale s.r.o. sú založené za účelom zisku, a teda sa neuznáva zámerná strata (teda čakaj, kým hodnota akcie nestúpne do zisku, a až potom predaj).

Je možné si odpočítať daňové straty z minulých období (teda nie všetky straty).

Je možné si odpočítať iné prevádzkové náklady, všetky náklady, ktoré boli použité na dosahovanie ziskov (daňové náklady).