Frederickaa
12.07.21,15:20
Dobrý deň, priateľ si založil živnosť 1.7.2021. Prevádzka ešte nie je dokončená(bude cca ku koncu júla) Zakupujem si licenciu na KrosAlfa plus (budem viesť JU). Chcela by som sa opýtať: do prevádzky kupoval aj reproduktory a mikrovlnku (tu na nahrievanie uterákov). Ako by som to podla Vás mala zaúčtovať do Alfy. Je to DHM, ktorý sa však neodpisuje lebo jeho OC je pri oboch cca 60 eur/ks. Ešte jedna otázočka. Všetky výdavky na prevádzku (podlaha, gauč do čakárne a podobne, umývadlá, mikrovlnka, reproduktory) ) ,ktore zakúpil pred začatím živnosti môžem chápať ako výdavky ovplyvňujúce základ dane? Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí mi dajú odpovede, nakoľko už som s touto témou hola OK ale počula som viac názorov.
veronikasad
12.07.21,13:54
Reproduktory, mikrovlnka ... su krátkodobý majetok.

V ALFA+ účtuješ cez výdaj v peňažnom denníku (pokladňa alebo BU) :
- stlpec PD - Výdavok za zásoby
- členenie - cez ... vojdeš do nastavenia, kde si môžeš pridať členenie krátkodobý majetok.
- pred potvrdením operácie treba zakliknúť aj krátkodobý majetok, kde sa ti otvorí evidencia krátkodob.majetku, kde budeš jednotlivé položky evidovať.

Treba pracovať smernicu od akej sumy budete evidovať krátkodobý majetok v operatívnej evidencii (podlaha tam určite nepatrí)
Frederickaa
12.07.21,15:18
Super, ďakujem veľmi pekne!
ivka70
12.07.21,15:58
Keď uz reproduktory, nezabudni na príslušné poplatky k reprodukovaniu hudby a koncesionárske poplatky