wegamizi
12.07.21,16:35
Dobry den prajem. Kym polozim otazku, opisem situaciu okolo dotknuteho pozemku.
Na pozemku je nas 8 spolupodielnikov s roznym podielom, teda nie rovnakym. Niekto ma 1/10, niekto 1/6 atd.
Pred casom prislo k poruseniu predkupneho prava a dvaja spolupodielnici predali svoj podiel tretim osobam. Na tie je momentalne podana zaloba. Tieto tretie osoby, akonahle sa dostali na LV, mali snahu vykupovat i od ostatnych spolupodielnikov, kde su momentalne pozastavene vklady. Ostali sme zakonni iba traja podielnici. Jeden z nas troch chce odkupit od nas dvoch podiely. A teraz otazka: Ako spolupodielnicka idem pisomne dat ponuku na predaj mojho podielu, len neviem, ci mam oslovit i tych, na ktorych je podana zaloba a neopravnene sa dostali na LV. Dakujem
Onko
12.07.21,18:40
Keď im ponuku pošleš, tak tým nič nepokazíš, môžeš len získať. Možno zistíš, že trhová cena je vyššia a od toho "jedného z nás" dostaneš viac peňazí, alebo to predáš za viac tomu, čo sa tam dostal "neoprávnene".
wegamizi
12.07.21,19:31
To je pravda. Len som ako svedok v podanej zalobe voci nim. Chcela som vediet, ci mam zakonnu povinost im poslat ponuku, ked su na LV protizakonne. Najradsej by som ich ignorovala
Mária27
13.07.21,05:09
Ak ich za spoluvlastníkov neuznávaš, ponuku im neposielaj. Pošlite ponuku tomu tretiemu z vás, kto to chce odkúpiť. Zmluvou mu prevediete vaše podiely a ako jedno ustanovenie uvediete, že súhlasíte, aby nadobudol namiesto vás aj podiely nezákonne prevedené.
Ak sa budú tretie osoby zdráhať, môžu podať žalobu aj oni. Súd obe žaloby spojí a rozhodne.
Onko
13.07.21,07:39
To, či sú na LV protizákonne, môže rozhodnúť len súd, takže kým nerozhodol, sú právoplatní spoluvlastníci. Takže zákonnú povinnosť máš, ale ignorovať ich môžeš. Prinajhoršom podajú na ten predaj žalobu aj oni a bude sa to riešiť komplexne aj s existujúcimi žalobami.
wegamizi
13.07.21,10:37
Dakujem pekne. Budem ich teda ignorovat ;-)
wegamizi
13.07.21,10:38
Dakujem Maria, tak urobim. Pekny den.