iglomiš
13.07.21,21:54
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom predaja/darovania polnohospodarskej pôdy v extraviláne, ktorej výmera je skoro 7000 m štvorcových. Dotyčná rodinná známa (nejedná sa o blízku osobu podľa OZ) mi chce prenechať svoj spoluvlastnícky podiel na tejto pôde, teda 1/2. Druhý spoluvlastník nemá záujem o jej podiel ale zároveň neplánuje so svojím nič robiť, aspoň zatiaľ. Je možné túto pôdu kúpiť/dostať ako inú bežnú pôdu či už treba postupovať podľa Zákona o ochrane poľnohospodárskej pôdy? (Kde sú/boli podmienky ako zverejnenie ponuky na stránke ministerstva a pod.) Ďakujem
Maruska1234
14.09.21,15:19
Ahoj, ustanovenia zákona podľa ktorých vlastník mohol predať poľnohospodársku pôdu len za určitých podmienok nie sú v súlade s ústavou, z tohto dôvodu, už neplatia a vlastník môže takúto pôdu predať komukoľvek.
Agacs
16.09.21,08:58
Je to skôr otázka ako komentovanie. Znamená to, že keď je viac vlastníkov a pôdu, chce predať inej osobe ako podielovému vlastníkovi iba jeden vlastník, môže ten svoj podiel predať, bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov?
Maruska1234
16.09.21,10:11
Ano, možeš len tým porušujes predkupné právo, a ostatní spoluvlastníci môžu takúto zmluvu napadnút na súde, ale aj nemusia...záleži na nich
Agacs
19.09.21,10:00
Tak som to vedela aj ja. Som si myslela, že sa zmenil zákon. Ďakujem pekne.
misoft
19.09.21,13:56
iglomiš
03.10.21,19:49
Dakujem pekne, cize treba to stihnut kym schvalia novelu ;-) :-D