JanDov
16.07.21,15:33
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Neviem sa totiž rozhodnúť, ako správne postupovať z hľadiska DPH pri prijatých faktúrach z Británie. Od 1.1.2021 mi sem-tam prídu faktúry za elektronické služby. Keďže sú z Británie, neviem, či mám použiť samozdanenie a odpočet dane alebo či nemusím s tými faktúrami robiť nič. Nikde neviem nájsť k tomu konkrétne riešenie, tak vás prosím o radu. Ďakujem
tigy
19.07.21,05:47
Z príkladu na portáli FS:
Slovenský platiteľ prijal cezhraničnú službu od zahraničného dodávateľa z tretieho štátu. Keďže miesto dodania služieb voči zdaniteľnej osobe registrovanej pre daň a usadenej v tuzemsku, sa určí podľa § 15 ods.1 zákona o DPH, potom v zmysle § 69 ods. 3 zákona o DPH má povinnosť platiť daň tuzemský platiteľ. Samozdanenie služby prizná v daňovom priznaní a v kontrolnom výkaze v časti B1.

Ide o klasické samozdanenie...

https://podpora.financnasprava.sk/051333-Ur%C4%8Denie-miesta-dodania-slu%C5%BEieb-pod%C4%BEa--15-z%C3%A1kona-o-DPH
JanDov
19.07.21,09:56
ďakujem za odpoveď. Čiže urobím klasické samozdanenie, že priznám daň a mám zároveň nárok aj na odpočítanie?Alebo nemám nárok na odpočítanie?
tigy
19.07.21,10:57
Z portálu FS:
"Podmienkou vzniku práva na odpočítanie dane je, že platiteľ dane príjme tovar alebo službu na účely svojho podnikania ako platiteľ dane."

Takže ak ide o služby, ktoré využívate pre účely svojho podnikania, máte právo na odpočet DPH.
JanDov
19.07.21,11:34
ďakujem krásne, už mi je to jasné
JanDov
19.07.21,13:02
Ešte ma nadlo, čo urobím , keď mi príde faktúra z tretej krajiny za služby a neuvádzajú tam iČ DPH? Napr.faktúry z USA? Vtedy nemám ako spraviť samozdanenie, keď neviem toto číslo a na tých faktúrach neuvádzajú ani reverse chrge a podobné podmienky zdanenia.