ferkoo22
19.07.21,14:55
Dobry den Vam prajem. Obciansky preukaz sa vela krat stava tercom vselijakych podvodnikov. Najradsej by som ho mal doma ale su okolnosti pri ktorych sa je potrebne registrovat. Nechcem dat ani podvodnikom dat sancu a v krajnych pripadoch sa normalne legitimovat. Riesenie vidim v ciernobielej kopii no aj tu si moze niekto okopirovat a tiez neviem ako to moze byt brane. Prosim poradte mi ako najlepsie ochranit svoj obciansky preukaz. Alebo na kopiu napisat "kopia dokladu". Vopred dakujem za kazdy prispevok :)
buchač
19.07.21,13:14
Riesenie vidim v ciernobielej kopii....Alebo na kopiu napisat "kopia dokladu".
====================
Tak toto nevymyslíš........:D :D :D :D :D

P.S.:
Chlapče, veľmi pekne ďakujem za neskutočné pobavenie...fakt díky.
misoft
19.07.21,13:17
Kópie (skeny) nepýtajú oficiálne inštitúcie, takže ak niekto chce, aby si "poslal" kópiu OP - tak je to nejaký - oný. A ak - lebo sú aj niektoré stránky - napr. FB a iné, ktoré v prípade nejasností chcú overiť identitu pomocou skenu nejakého oficiálneho dokladu. A tu sa ty obávaš zneužitia. Ak už - tak neposielaj sken priamo, ale si ho uprav v grafickom editore. Nepoužívať však špecializované (Adobe, Photoshop), lebo tie často tvoria vrstvy - t.z. na pôvodný obrázok sa položí vrstva, ktorá to má "ukryť" a šikovný oný vie tú vrstvu odstrániť, ale použi ten najobyčajnejší grafický editor, ktorý to na to m mieste ihneď zmení a po uložení sa to už vrátiť späť nedá. Stačí, aby si na skene rozmazal, prekreslil, začiernil identifikačné údaje znova uložil a potom len poslal tie základne. Číslo OP je irelevantné, pretože to sa mení vždy vydaním nového OP. Je to len pre identifikáciu pre orgány, ktoré OP vydávajú. Príklad:
vicktor
19.07.21,13:38
Takato fotokopia je naco dobra? Ked sa treba preukazat, tak nestaci a ked sa netreba, tak je zbytocna.
Ja som si OP "ochranil" haky-baky podpisom. Presnejsie takto som si ochranil platobnu kartu a ucet pre pripad straty/kradeze celej penazenky.
Naco je na OP podpis???
misoft
19.07.21,14:08
No raz, alebo dvakrát som sa stretol, že prepísala údaje z OP, ja podpis a ona to overovala na OP - nechápem. Inak ja používam až TRI podpisy - plným menom, skrátený a parafu - a nikto sa nad tým nepozastavuje (ovšem tá úradníčka asi bola priiniciatívna). Ten podpis by mal byť ako podpisový vzor (ale je to pekná blbosť...... že?).

Inak - ten podpis z OP by mohol ten oný skopírovať do nejakej zmluvy a potom čo? takto jednoducho - TO NIE JE MÔJ PODPIS a je vymaľované....
Katy a R
19.07.21,15:47
Jednoducho si na OP dávaj pozor - a basta. Podľa mňa nič iné nevymyslíš. nejaká kópia OP s úpravami by ti bola houby platná (leda tak pre teba, ak si nevieš zapamätať údaje) . tam, kde tereba sa máš preukazovať riadnym dokladom.
A len pre info - banky aj iné inštitúcie sú oprávnené robiť si kópie dokladu totožnosti (aj opakovane) . Aj sa dokladajú k zmluvám;)
Podpis na OP ozaj nemusí byť vzorový - aj to pomôže, ak sa bojíš zneužitia.
buchač
19.07.21,16:03
Len tak dumem, že čo by sa stalo, ak by sa potreboval dotyčný legitimovať pred polišmi...a on by miesto originálu dal fejk fejkového občaňáku.
Mal by veru čo vysvetľovať...
Katy a R
19.07.21,16:06
;):);)
misoft
19.07.21,19:40
Katy - robia, ale ak treba u seba na pobočkách. Ale aby niekto posielal banke, poisťovni a pod. sken občianky - je to nonsens.
FB niekedy žiada - ale tam si človek nie je nikdy istý - a tak poslať upravený - ako som hore ukázal.
buchač
20.07.21,05:25
Najradsej by som ho mal doma ale su okolnosti pri ktorych sa je potrebne registrovat.

Prosim poradte mi ako najlepsie ochranit svoj obciansky preukaz.
=====================
Ideš do obchodu a máš pri sebe OP ? To aby pokladníčka videla, či máš dosť rokov, aby si si mohol teplé rožky kúpiť a bol zaregistrovaný do systému ?

Nik ti nekáže mať pri sebe OP....dokonca ani zákon takúto povinnosť nenariaďuje !

Ale ak ideš do inštitúcii, kde je OP v podstate povinnosťou (banky, úrady, ...), kde sa musíš preukázať, tak občiansky šturim do bugiľára a fertig.

Tie kópie okopírovaných kópií si môžeš strčiť za klobúk alebo to druhé....
Ak by si takéto niečo vytiahol, len by si zo seba urobil tak trochu čudáka...a ak by ťa niekto vysmial, nuž mal by na to plné právo.
duves
20.07.21,09:21
Tweety
20.07.21,09:23
:--- :---
ivka70
20.07.21,09:28
duves
20.07.21,15:12
:-)
duves
20.07.21,15:15
Podla mňa takéto komplikované otazky vyrieši iba náš slovenský vedátor z Rykynčíc Ing. Zoltán Kafka: https://www.facebook.com/vedec