bazil
22.09.06,12:50
Prosím Vás poraďte mi ako zaúčtovať správne následujúci prípad. Máme obchod s koženým tovarom a od 1.8. máme terminál cez ktorý sa dá platiť bankovou kartou. Neviem ako to však v JÚ aj s nadväznosťou na DPH. Ak dobre rozumiem tak sa mi táto platba zobrazí aj na našom bankovom účte a prejaví sa to zároveň aj v tržbách ktoré mi idú cez registračnú pokladńu? Pýtam sa ako taký hotentót, ale s týmto nemám žiadnu skúsenosť. Ďakujem
Paula
22.09.06,11:01
Prosím Vás poraďte mi ako zaúčtovať správne následujúci prípad. Máme obchod s koženým tovarom a od 1.8. máme terminál cez ktorý sa dá platiť bankovou kartou. Neviem ako to však v JÚ aj s nadväznosťou na DPH. Ak dobre rozumiem tak sa mi táto platba zobrazí aj na našom bankovom účte a prejaví sa to zároveň aj v tržbách ktoré mi idú cez registračnú pokladńu? Pýtam sa ako taký hotentót, ale s týmto nemám žiadnu skúsenosť. Ďakujem

Platby kartou sú uvedené na dennej (mesačnej) uzávierke dole. Tento údaj nemá žiaden vplyv na výšku DPH. Platbu kartou , uvedenou na výpise by som účtovala ako priebežnú položku (v mojom SW je to výdaj) a poplatok za použitie terminálu ako výdavok ovpl. základ dane (réžia). Tržbu zaúčtuješ denne, resp. mesačne ako príjem ovpl. základ dane (tovar) + DPH (na to zrejme máš kolonku v denníku) + priebežná položka z pokladne na účet (v mojom SW je to príjem).

Upravila som svoj príspevok doplnením o priebežné položky.Tak to robím v PÚ a možno sa tak dá aj v JÚ.
Zoltán Kovács
22.09.06,11:02
Prosím Vás poraďte mi ako zaúčtovať správne následujúci prípad. Máme obchod s koženým tovarom a od 1.8. máme terminál cez ktorý sa dá platiť bankovou kartou. Neviem ako to však v JÚ aj s nadväznosťou na DPH. Ak dobre rozumiem tak sa mi táto platba zobrazí aj na našom bankovom účte a prejaví sa to zároveň aj v tržbách ktoré mi idú cez registračnú pokladńu? Pýtam sa ako taký hotentót, ale s týmto nemám žiadnu skúsenosť. Ďakujem

Ak ERP akceptuje platbu s bankovou kartou, potom pri uzávierky by mala tiež rozpísať koľko bolo prijatých hotovosti a koľko cez bankovú kartu. V tomto prípade do pokladne by som účtoval príjem v hotovosti. A keď dostanem výpis z banky potom na základe toho príjmy cez BK ako príjem za predaj tovaru.
bazil
22.09.06,11:09
Ak ERP akceptuje platbu s bankovou kartou, potom pri uzávierky by mala tiež rozpísať koľko bolo prijatých hotovosti a koľko cez bankovú kartu. V tomto prípade do pokladne by som účtoval príjem v hotovosti. A keď dostanem výpis z banky potom na základe toho príjmy cez BK ako príjem za predaj tovaru.

Takže aby som si to ujasnil. Zákazník mi zaplatí kartou. To znamená že daná tržba mi prejde cez pokladňu a ja na základe denného výpisu tržieb to zaúčtujem ako príjem ovpl.ZD + DPH. Potom mi príde bankový výpis a príjem na tomto výpise budem účtovať jednou čiastkou ako príjem neovplyvň.základ dane. Uvažujem správne? S tým, že tieto platby na bankovom výpise si môžem "odsúhlasiť " s tým čo mám na dennom výpise tržieb z ERP kde by tieto platby mali byť vyznačené zvlášť.
Je to OK?
bazil
22.09.06,17:45
Prosím len mi to odobrite ci je to tak. Dakujem
veget
22.09.06,18:52
Robím to tak isto ako vy, hoci príjem by stačilo zaúčtovať až s dátumom kedy platba nabehne na účet, ale to by mala byť podľa správnosti evidovaná aj každá očakávaná suma v pohľadávkach. Mala som kontrolu, nič mi nevytli.
Orsz
22.09.06,19:05
Takže aby som si to ujasnil. Zákazník mi zaplatí kartou. To znamená že daná tržba mi prejde cez pokladňu a ja na základe denného výpisu tržieb to zaúčtujem ako príjem ovpl.ZD + DPH. Potom mi príde bankový výpis a príjem na tomto výpise budem účtovať jednou čiastkou ako príjem neovplyvň.základ dane. Uvažujem správne? S tým, že tieto platby na bankovom výpise si môžem "odsúhlasiť " s tým čo mám na dennom výpise tržieb z ERP kde by tieto platby mali byť vyznačené zvlášť.
Je to OK?

Bazil ja účtujem takéto platby na základe mesačného výpisu z banky, v PÚ účtujem tieto prijaté platby cez 261, v JU cez priebežné položky, do pokladne zúčtujem zvyšok tiež účtom 261. A interným dokladom potom mesačnú uzávierku oproti účtu 261/602,343 (ak sú to služby). Mesačne mám okolo 50 takýchto prijatých platieb. V predchádzajúcej účtovnej firme sme to účtovali takto isto, ale namiesto účtu 261 sme používali 378. V odbornej literatúre som sa stretla aj s účtom 315.
ondrejvla
22.09.06,19:37
Prosím len mi to odobrite ci je to tak. Dakujem

Áno je to tak, dennú tržbu máš rozdelenú na peňažnú a na priebežné položky, priebežné položky sa ti vyrovnajú pripísaním na účet. Odporúčam vytvoriť si analytiku na priebežné položky, na výbery a vklady jednu analytiku a na prevody z platobných kariet druhú. V prípade, že máš ešte aj prevody medzi viacerými firemnými účtami tak aj tu by som ju vytvorila.
Pri mesačnom vysúhlasovaní tržieb by si mal mať na závierkovej páske vyznačené, koľko boli platby hotovosťou a koľko platobnou kartou, no a tie ti musia súhlasiť na priebežné položky.
Paula
22.09.06,19:51
Vlasti, ale bazil účtuje v JÚ. Ako tam s analytikou? Asi to závisí od SW, koľko možností dáva....ten môj nedáva.
lenkak
22.09.06,19:54
dá sa odlíšiť aj v JU, v mrp sú na to kódy. Napr. na prev. réžiu mám zo 20 kódov.
25-1
25-2...
ondrejvla
22.09.06,20:00
Vlasti, ale bazil účtuje v JÚ. Ako tam s analytikou? Asi to závisí od SW, koľko možností dáva....ten môj nedáva.

To som prekvapená! Ja účtujem v MRP DOS a tam mám možnosť ku každému kódu dať 99 analytík. A to nečlením len prevádzkovú réžiu ale takmer všetky kódy, aj nepeňažné, napr. podľa leasingových spoločností - pri VNZD, taktiež mzdy, odvody a iné. Tak ako píše Lenka.
lenkak
22.09.06,20:04
záleží od SW.
aladin
22.09.06,20:52
tak ako to uz bolo povedane predaj kartou sa ti odzrkadli v dennej trzbe. je tam aj zaklad dane aj dph. Takuto pohladavku treba zaevidovat v knihe pohladavok napr. vo vyske 100, cez bankový ucet ti pripisu k dobru 98 zostatok je poplatok. Tych 98 je prijem neovplyv.zaklad dane. ako som spomenul dph nas tu nezaujima. rozdiel 2 sa spocitam za cely mesiac a k poslednemu dnu zaevidujem ako zavazok voci banke - ako poplatok napr celkovy sumar 10x2 Sk t.j. 20 Sk a k tomu poslednemu dnu cez interny doklad vysporiadam , zaroven vysporiadam i zostatky pohladavok ktore som fyzicky nemal pripisane na bankovy uceta pri uhrade bankou mi zostali neuhradene 100-98. Este by som podotkol ze tych 2 Sk uctujem ako danovy vydaj. Pouzivam POHODU