jopus2
24.07.21,09:27
Zo susednej bytovky pri silnom vetre odletela z jej strechy stará- cez 30r. kovová strieška, ktorá tam bola uchytená a dopadla mi na auto, a spôsobila veľkú škodu. Z mojej havarijnej poistky sa škoda celá preplatila, okrem spoluúčasti 200 €, ktorú som žiadal preplatiť od správcu bytovky, keďže škoda vznikla z dôsledku ich zanedbania údžby strechy, nedostatočným a prestarlým uchytením striešky, kde sa už prejavila únava materiálu. Nižšie je odpoveď poisťovne správcovi, poradí niekto?
V zmysle §-u 420 odsek 1 Občianskeho zákonníka každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej
povinnosti. Zároveň v zmysle §-u 420 odsek 3 sa zodpovednosti zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil.
V zmysle §-u 420a odsek 3 zodpovednosti za škodu sa ten, kto ju spôsobil zbaví, len ak preukáže, že škoda bola
spôsobená neodvrátiteľnou udalosťou nemajúcou pôvod v prevádzke alebo vlastným konaním poškodeného.
Šetrením bolozistené, že ku škode došlo tzv. neodvrátiteľnou udalosťou, t.j. živelnou udalosťou v podobe víchrice,
kedy podľa našich zistení rýchlosť vetra dosahovala nad 75 km/h. Na základe uvedeného nie je možné prikročiť
k likvidácii poistnej udalosti, nakoľko za spôsobenú škodu nezodpovedáte.
ivka70
24.07.21,07:48
Poistovna ano, zavisi od poistky, aku ma bytovy dom uzavretu.
Ty ale ziadas zaplatit skodu od vlastnikov.
Teba nemusi zaujimat ci maju nejaku poistku a ci ta poistka kryje skodu, ktoru ti evidentne sposobila ich strecha.
To, ze im ju poistovna nepreplati, nie je tvoj problem, ziadaj, nech to zaplatia.
jopus2
24.07.21,10:09
ďakujem za radu, ale dôkazné bremeno, že oni niečo zanedbali bude na mne, aj keď priznali, že tá letiaca strieška išla od nich
ivka70
24.07.21,11:26
Inak, mala by to vymahat od nich tvoja poistovna, kde mas havarijnu poistku, je to v ich zaujme.
Ty nemusis dokazovat, ze nieco zanedbali, ty musis len preukazat, ze skodu, ktora ti vznikla, sposobil ich majetok. A to je preukazatelne, nie?
jopus2
24.07.21,11:39
správne, moja poisťovňa im poslala všetky podklady, oni to posunuli ich poisťovni a tým si vlastne priznali spôsobenie škody, alebo? A ich poisťovňa poslala to rozhodnutie. Ako by si pokračovala ďalej ty Ivka na mojom mieste? Susedovi tá strieška tiež poškodila nové auto, ale poisťovňu má inú, a jeho spoluúčasť je raz toľká. Ďakujem
ivka70
24.07.21,14:45
Komunikuj s poistovnou, ta ta zastupuje, ta by mala vediet, co robit.
avalik
24.07.21,17:30
Posli vlastnikovi nehnutelnosti vyzvu na uhradu skody (nie spravcovi nehnutelnosti), v tvojom pripade vo vyske spoluucasti (200 eur) s primeranou lehotou plnenia, s tym, ze ak to v uvedenej lehote nesplnia, podas navrh na nahradu skody na sud. Teba nemusi zaujimat ci maju poistenie zodpovednosti za skody a ci im to poistenie kryje aj tuto sposobenu skodu.
avalik
25.07.21,06:32
"bytovka" moze mat aj jedneho vlastnika, ak ich je viac tak samozrejme sa pise "vlastnikom" ... urcite ale skodu nevymahat od spravcu domu ;)