candyman218
27.07.21,10:34
Som SZČO. Máme dieťa vo veku necelé 2 roky. Manželke sa stal úraz, takže má nohu v sadre a nemôže sa tak starať o dieťa. Musel som teda ostať doma, aby som sa oň staral. Odvody aj zdravotku si platím tak ako mám predpísané. Mám nárok na nejaký príspevok, platbu od štátu (poistovne) v tomto období? Aký je postup, ako sa to vybavuje? Volal som aj do klientského centra soc. poisťovne a tam ma nejako odbili, totálne neochotní,....vopred vďaka.
veronikasad
27.07.21,10:27
Platis odvody aj do sociálnej poisťovne?
candyman218
27.07.21,10:49
Jop. Aj zdravotku aj sociálnu.
Katy a R
27.07.21,10:54
Ak máš nemocenské poistenie - tak ako všetci ostatní poistenci - napr. môžeš dosťať ošetrovné - ak ti to lekár manželky potvrdí. Tlačivo odovzdáš na SP .
Onko
27.07.21,12:33
Ak si si ešte nevyčerpal materské, najlepšie bude čerpať si to. Nárok je na zhruba pol roka a navyše počas čerpania materského bude štát za teba platiť odvody, tak ušetríš aj na tých. Predpokladám, že manželka teraz čerpá rodičovský príspevok, ktorý bude musieť odhlásiť na tú dobu na úrade práce, a ty vyplníš tlačivo v sociálnej poisťovni.

Po materskom je pri starostlivosti o dieťa nárok na rodičovský príspevok. Ten teraz, predpokladám, poberá manželka, takže tam by sa dalo jedine prehodením na teba opäť ušetriť na odvodoch. Zmena sa vybavuje na úrade práce.

To je, čo sa týka starostlivosti o dieťa, asi všetko, potom je možné získať ošetrovné pri starostlivosti o manželku, ak si to jej stav vyžaduje. Musí potvrdiť lekár, a potom sa vybavuje v sociálnej poisťovni.
Jana Motyčková
27.07.21,15:38
Len doplním, ale len kvôli príspevku Chobota - ošetrovné žiadaš z dôvodu starostlivosti o dieťa, pretože osoba, ktorá sa o dieťa stará ochorela a z toho dôvodu sa nemôže o dieťa starať. Nejde o o ošetrovné na manželku, ale ošetrovné na dieťa.