Lubica99999
29.07.21,13:41
Dobrý deň, mám podpísanú pracovnú zmluvu, deň nástupu do práce 02.08.2021. Do práce však nastúpiť nechcem, lebo sa mi natrafila lepšia práca. Ako by som mala túto situáciu riešiť?
Jana Motyčková
29.07.21,11:57
Napíšte zamestnávateľovi, že odstupujete od pracovnej zmluvy.
Lubica99999
29.07.21,11:58
Ďakujem za odpoveď, treba uviesť aj dôvody?
Jana Motyčková
29.07.21,12:08
Opravujem. Zákonník práce nič nehovorí o možnosti, či nemožnosti odstúpiť od zmluvy zo strany zamestnanca. Mali by sa na to vzťahovať tým pádom ustanovenia Občianskeho zákonníka a tam možno odstúpiť od zmluvy, len ak ste zmluvu uzavreli v tiesni a pod.. Odporúčam - kontaktujte zamestnávateľa, že nenastúpite a dohodnite si zrušenie pracovnej zmluvy a pri najhoršom môžete kedykoľvek pracovnú zmluvu ukončiť v skúšobnej dobe.
Lubica99999
29.07.21,12:10
ďakujem pekne
Chobot
30.07.21,07:29
ZP v § 19 pojednáva o možnosti odstúpenia od prac. zmluvy zo strany zamestnávateľa v prípade:

(2)
Zamestnávateľ má právo odstúpiť od pracovnej zmluvy, ak
a)
zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň nástupu do práce bez toho, aby mu v tom bránila prekážka v práci,
b)
zamestnanec do troch pracovných dní neupovedomí zamestnávateľa o prekážke v práci, ktorá mu bráni nastúpiť do práce v dohodnutý deň nástupu do práce, alebo
c)
zamestnanec bol po uzatvorení pracovnej zmluvy právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.

Takže ak nenastúpiš v dohodnutý deň, tak zamestnávateľ pravdepodobne odstúpi. Tebe ZP neumožňuje odstúpiť od zmluvy, ale ty, ako zamestnanec môžeš:
- nenastúpiť v dohodnutý deň do práce
- ukončiť PP v skúšobnej dobe kedykoľvek

Takže keby si v prvý deň oznámila zamestnávateľovi, že končíš PP v skúšobnej dobe, tak je to v súlade so ZP.

Ale najserióznejšie je zavolať tam a povedať na rovinu , že nenastúpiš do práce z osobných dôvodov. Uvidíš, čo povedia - v podstate sa môžu len uraziť. Bude to pre nich ale aspoň lepšie, lebo ťa nemusia nahlasovať a hneď odhlasovať do soc. poisťovne. A tiež ťa nemusia hľadať v prvý deň, či ťa náhodou cestou do práce nezrazilo auto.