jopus2
02.08.21,13:21
Chladnička prestala chladiť. Vymenil som termostat, ale nepomohlo. Po zapnutí termostatu počuť akoby sa sa chcel zapnúť motor, ale je to zvuk len asi ako jemné vrčanie, a po asi 5-10 s. to prestane. Chladničku sme používali už len v lete, občas cez víkendy. Dom sa chystáme predať a novú chladničku sa nám tak neoplatí kúpiť. Je motor v háji?
buchač
02.08.21,11:51
Je motor v háji?
====================
...a ty si čo myslíš ?
Všetko sa dá, len treba chcieť a vedieť...ale či sa to oplatí, to je už druhá vec.

Novú chladničku sa neoplatí kúpiť ?
Vieš opraviť tú starú ? No nevieš...
Vieš, koľko stojí LEN výjazd servisáka na obhliadku a zistenie problému ? Vieš to ???
Ak ho máš v mieste bydliska, tak to vyjde na cca 40€ a vyššie. Pripočítaj k tomu samotnú opravu plus náhradné diely, plnenie a kľudne sa dostaneš ku sume aj 150-200€.
Ja by som za starú šunku teda toľko nevysolil....a ty ???

Kurňa...šak kúp nejakú jazdenku na Bazoši a vec je vybavená.
https://elektro.bazos.sk/chladnicky/?hledat=&rubriky=elektro&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=100&Submit=H%C4%BEada%C5%A5&kitx=ano
misoft
02.08.21,12:15
32-ročná chladnička? Smer zberný dvor! Rentabilita opravy sa rovná -100%. A) súčiastky na to ťažko zoženieš (najmä kompresor - iba ak nejaký repas bez záruky) + chladivo (často je tam freón - je zakázaný) + servisák (buchač to svojim spôsobom opísal skoro presne).
buchač
02.08.21,13:10
servisák (buchač to svojim spôsobom opísal skoro presne).
====================
Nie svojim spôsobom a nie skoro presne...ALE úplne presne a podľa tvrdej reality !!!!!!!!!!!!
jelalim
02.08.21,18:19
opravit sa to da, nahradne diely su (motor nebude calex, ale plne kompatibilny), opravi to uplne kazdy servisak na chladnicky bez zavahania, na jeden vyjazd, a na mieste stravi cca. hodinu.
Ak mu poviete do telefonu, ze chcete menit motor, rovno pride s plne kompatibilnym motorom. Cena opravy bude niekde medzi 130-200eur.

Pisete, ze dom sa chystate predat, a novu sa neoplati kupit. Co tak dom predat bez chladnicky? Kazdy novy zaujemca o dom by prve co urobil, tak 32 rocnu chladnicku vyhodil, aj ak by mala uplne novy motor.
Dáša_
02.08.21,18:24
predpokladám, že dom používate len v lete na rekreáciu. Na vašom mieste by som sa pozrela na bazoš, je tam kopec chladničiek do 100€. A starú, ak sa jej neviete vzdať, môžete používať ako skriňu.
misoft
02.08.21,18:49
Na 10-15 ročné - to ešte nájdeš ND, ale už asi ťažko na 30-ročnú! Freon - teda chladivo R12 - je od 2004 zakázané používať v chladničkách.
A pravdepodobne sa bude jednať o kompresorovú chladničku. Dnes sú IN absopčné - lebo tam nie je žiadny motor, kompresor - sú tiché.
Taserda
03.08.21,14:59
Treba sa ozvať najbližšiemu opravárovi chladničiek. Tiež mám takú starú Calexku. Jediná oprava bola výmena tesnenia dverí. Keď mi to robil dali sme reč že akú kvalitnú značku mi odporučí keďže Calex sme prestali kupovať s príchodom západného tovaru. Nech si nechám túto lebo kvalitu už mám a nevie o žiadnej kvalitnejšej. V otázke ak by bolo bydlisko určite sa ozvú aj opraváry.