Peter Vančo
04.08.21,15:23
Dobrý deň. Vážim si túto stránku pretože som tu viac krát dostal dobrú radu.
Chcel by som poprosiť ci by niekto nevedel poradiť LEPIDLO NA VŠETKO.
Na internete je ich viac. Ale nemám príliš chuť to objednávať keď nemám žiadne odporúčanie.
Na všetko.. Napríklad sa mi nedarí zlepit čínske plasty. Deti majú hračky z plastov ktoré sa pomaly hneď ako sú nové rozpadávaju. A nedajú sa poriadne zlepit ani sekundovym lepidlom. Ani lepom na novodur. Ma to vytaca. Som skúšal rozne lepidlá a žiadne nedrží.
Potom som videl v dakom viralnom videu lepidlo kde chlapík zalepil kovovú matku o tehlu, o to gumu, drevo a držalo to pevne. Len už neviem ktoré lepidlo to bolo.
Chcel by som sa spýtať ci niekto nepozná dobre lepidlo co zalepi rôzne materiály a ma s nim dobre skúsenosti.
A aj sa mi rozpadávaju topánky ktoré sú ináč v dobrom stave. Do záhrady by boli ideálne. A neviem čím to mam zalepit.
Skratka nieje dáke dobré univerzálne lepidlo co dobre, pevne a na dlho lepí?
Ďakujem za ochotu.
Peter
buchač
04.08.21,14:11
A aj sa mi rozpadávaju topánky ktoré sú ináč v dobrom stave.
====================
Toto sa nejak vylučuje...ako môže byť niečo dobré, keď sa to rozpadáva ?
Ty lepíš čínske plasty ? No amen tma...

...a ozaj...lepidlo, ktoré VŠETKO dobre, pevne a dlho lepí ? Existujú také lepidlá, no nie sú vhodné na tvoje účely.
....a najlepšie lepidlá sú tie, kde po otvorení zaschne otvor. ;)

Viralne video ? Nesranduj radšej. Kukneš video Mediashopu, že jak fasa vec...a keď ju kúpiš, tak sa nestačíš čudovať, že čo to za šmejd.
Chobot
04.08.21,14:26
Také lepidlo neexistuje. Každé má nejaký účel, každé má nejaký materiál, ktorý je voči lepidlu odolný.

Z mojich skúseností ti ale môžem doporučiť 2 lepidlá:
1. lepiace tavné tyčinky - tie zlepia hádam všetko, na čo si spomeniem. Či dlho a účinne ... no neviem.
2. Pattex Repair Extreme - je to na báze polymérov, podobné ako transparentný silikón, len bez zápachu. Stuhne do 15-30 minút a zlepí asi najviac materiálov, čo poznám.

https://www.conrad.sk/p/pattex-repair-extreme-lepidlo-na-plast-prxg2-20-g-813557
d0k
05.08.21,05:44
S lepidlom na vsetko skusenosti nemam ale co sa tyka plastu:
A) bud 2 zlozkove lepidlo (take 2 spojene tuby co sa spolu vytlacaju) - zamiesat a zalepit, ale odporucam si priplatit sa rychlejsie schnucu verzii lebo lacnejsie moze schnut aj 24 hodin a kvalita je tiez diskutabilna
B) na plast existuju specialne rozpustadlove lepidla ktore plast realne na povrchu "naleptaju" a tym sa zlepia 2 plochy ze ich nikto nerozdeli - mne je toto zname z plastikoveho modelarstva... akurat ze nie je "plast ako plast" a tazko povedat ako sa bude spravat ten cinsky... ale predpokladam ze v nejakom obchode tyku "farby-laky" by mohli mat nie-modelarsku variantu

PS: myslim ze plast-plat zlepi aj stary dobry chemoprem
buchač
05.08.21,07:14
BINGO...toto je odpoveď (domáceho) majstra a nie nejakých neskúsencov.

A.) Pri dvojzložkovom lepidle je akurát jedna nevýhoda. Lepiace plochy sa musia poriadne pritlačiť...a pochybujem, že by nejaký šunt z Číny vydržal taký tlak.
Peter Vančo
09.08.21,13:01
Ďakujem pekne za konštruktívne komentáre. Prajem všetko dobre
buchač
10.08.21,06:43
Nebudem nič skúšať...a už vôbec nie na základe nejakého mne neznámej osoby, tzv. nicku.
Ale inak by som rád vedieť, aký je komplet technologický postup lepenia....zvlášť by ma zaujímalo, ako sa zamedzí prístup vzduchu. To akože zlepím a dám lepený materiál do vývevy ?
...a znova zopakujem ? Technické listy vravia o riadnom a náležitom uzatvorení.
Tak si nechaj svoje "rady"...ale kľudne lep, čím len chceš, mne je to úplne jedno. Išlo mi len o to, že proste zavádzaš s mylnými informáciami.
Nandrolon
11.08.21,17:49
Lepidlo na všetko neexistuje a univerzálne lepidlá síce zlepia viac materiálov, ale vždy horšie ako špeciálne lepidlo na daný materiál.
Lacné plastové hračky sú vždy skoro z takmer nelepiteľného materiálu. Treba vtedy improvizovať, napr. zošiť to cvernou/včelárskym drôtom/kevlarovou niťou a potom buď zaliať napr. sekunďákom, alebo prelaminovať.
Napr. na filamenty /3D tlač/ je sekunďák najvhodnejší. Naopak taký teflón nezlepíš skoro ničím.
Lepenie je obrovská veda, hoci sa to nezdá.
Nandrolon
11.08.21,17:54
A ako ti vytvrdne taký spoj????
Lebo tzv. "anaeróbne lepidlá" sa používajú najmä do závitov, a tam vytvoria vlastne mechanickú zábranu proti povoleniu. Zlepiť na tupo sa tým nič nedá. Ale to tvoje konkrétne nepoznám.
Ale "otvorené" skladovanie niekto s obľubou používa u viacero lepidiel a epoxy.
Okrem toho sekunďáky a PU lepidlá netvrdnú na základe odparenia kvapaliny /ako disperzie/, ale na základe reakcie so vzdušnou vlhkosťou. Spoj,lepený sekunďákom, PU a epoxy je váhovo najťažší oproti disperziám /tým nemyslím sračky typu herkules a duvilax/.
buchač
12.08.21,04:21
Renson (Včera 23:03) Reaguje pri zamedzeni pristupu vzduchu.Preto sa lepiace plochy silno pritlacia na 30 sekund a vytlaci sa vzduch.
-------------------------------
Amen
Nandrolon
12.08.21,05:17
Hovnometčík?
Poradiť nevieš, ale rýpať áno, ktorého debila mi to len pripomínaš...
Nandrolon
12.08.21,05:53
Chemoprén je extra pevný v šmyku, v ťahu nie. Na lepenie malých styčných plôch vyslovene nevhodný. Museli by sme vedieť, čo konkrétne lepí, a konkrétne na ten materiál a spoj nájsť vhodné lepidlo. Ale ako hovorím, nejaké "plastové koliečko" čínskej hračky je proste nelepitelné. Ak je to niečo väčšie, tak tam pripadá do úvahy zošitie+spevnenie+laminácia. Ak to teda má niečo skutočne vydržať.
misoft
12.08.21,09:01
Renson - ten tvoj návod, čo si dal, je *TOTÁLNA VOLOVINA!
Vieš prečo sa pritláčajú k sebe? Aby sa vytlačili VZDUCHOVÉ bubliny a lepené dieli k sebe priľahli, pričom lepidlo medzi nimi vytvorí (podľa zloženia) molekulárnu väzbu - pričom, ak je tam pridaná nejaká zložka, musí sa ODPARIŤ - a ako bez prístupu vzduchu? Vo vzduchoprázdne?
Vieš prd o tom, ale vyskakuješ ako nejaký tajtrlík.
Nandrolon
12.08.21,09:21
Misoft, pri polymerizácii sa nič neodparuje, resp. odparovanie nemá nič spoločné s tvrdnutím týchto špeciálnych lepidiel. Niektoré sa aktivujú tlakom, svetlom, teplom, vlhkosťou.... Proste nanesieš, zasvietiš a je tvrdé.
A ako podľa teba fungujú lepidlá na závity tzv. anaeróbne? Veď to môžeš mať kľudne vo fľaštičke otvorené a stále to bude mať viskozitu sirupu. Stvrdne až keď závit utiahneš, teda zamedzíš prístup kyslíka za prítomnosti iónov kovov.
duves
12.08.21,09:33
Nandrolon
12.08.21,09:41
To určite nie, iba chlapci trošku zaspali dobu.
Nandrolon
12.08.21,09:46
Parádne lepidlo, naposledy som ním lepil pomník. Určite to nie je na 3-5 milimetrové spoje, o ktoré sa tu zrejme jedná. Okrem toho má viskozitu niekde medzi zubnou pastou a plastelínou. A na topánky by bolo tiež celkom zaujímavé :-)).
Chobot
12.08.21,10:37
A ešte je potom lepidlo na sklo, ktoré tvrdne pomocou pôsobenia UV svetla. Keď som ním lepil, tak vnútri ani bohovi nie vytvrdnúť. Na balkóne pri jasnom počasí bolo okamžite tvrdé.
Nandrolon
12.08.21,10:59
Chobot, však som to písal vyššie.
Buchač - tu sa bavíme celkovo o lepení, je jedno čoho. To, že ty máš doma lepidlo, ktoré je iba na čínske šunty je tvoja vec. :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))
kukučka
12.08.21,14:18
mimotemy Je dvanásteho podvečer, autor otázky tu bol naposledy:
Peter Vančo (09.08.21 16:01) Ďakujem pekne za konštruktívne komentáre. Prajem všetko dobre.



:mee:
Nandrolon
12.08.21,16:50
Koľko máš detí?
Ako vieš, že sa jedná o nejakú maličkú hračku?
Čo ak potrebuje zlepiť nejaký diel na detské elektrické autíčko?
Cennet
14.08.21,04:25
Kde sa dakuje za konstruktivne komentare ? Asi mi nezobrazuje dobre PC
buchač
14.08.21,09:31
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Nandrolon
14.08.21,14:26
Najsilnejšie lepidlo bolo odjakživa peniaze a majetok, to si myslel?
:-))))))))))))))))))))))))))))))))))