zenbulka
22.09.06,15:55
Dobrý deň, možno mi poradíte:
otec mi chce dat do mojej predajne na predaj orechy, ale on ich považuje za záhradné prebytky a chce, aby som ich aj tak predávala. Teda nejako "bokom", nie cez pokladnu v predajni. Da sa vobec nieco take urobit? Ako to vysvetlim danovej kontrole alebo SOIK-e?
Ďakujem za pozornost, možno sa Vam moja otazka zda naivna, ale ak sa daju predavat poľnohosp. prebytky na tržnici bez registr. pokladne, možno je spôsob na to aj v predajni.
Zenbulka.
Marianna01
23.09.06,07:41
Dobrý deň, možno mi poradíte:
otec mi chce dat do mojej predajne na predaj orechy, ale on ich považuje za záhradné prebytky a chce, aby som ich aj tak predávala. Teda nejako "bokom", nie cez pokladnu v predajni. Da sa vobec nieco take urobit? Ako to vysvetlim danovej kontrole alebo SOIK-e?
Ďakujem za pozornost, možno sa Vam moja otazka zda naivna, ale ak sa daju predavat poľnohosp. prebytky na tržnici bez registr. pokladne, možno je spôsob na to aj v predajni.
Zenbulka.

Otec nemá pravdu. Ty máš predajňu, kde musíš všetok tovar predávať v súlade so zákonom - v tomto prípade cez registračnú pokladňu. Keby si niečo predala bokom, bolo by to krátenie príjmov a daní.
Ľahko by sa v opačnom prípade mohlo stať, že začneš predávať polovicu svojho tovaru bez dokladu - ako záhradný prebytok. Mohla by si nakúpiť tovar, do svojho skladu a účtovníctva by si ho nezaradila a predávala. Nie, takto to nejde.
Ak má otec záhradný prebytok, nech sa postaví na tržnicu a predá ho. Myslím, že na to je tiež potrebné povolenie z mestského úradu. S tým som si však nie istá, ale na 70% áno.
gu100
23.09.06,11:48
Otec ti ich moze predat ako zahradne prebytky...

spravite kupno-predajnu zmluvu na X korun, kde predmetom zmluvy bude predaj zahradnych prebytkov a to konkretne: orechy... 100kg...á... X korun za kg... a tak dalej, vsetko co chce on predat... vyplatis mu to pokladnicnym dokladom, ktory ti podpise ze peniaze prijal... a ty mas naklad (kupila si tovar a on podla vysky hodnoty nemusi zdanovat), a ty to predas normalne cez pokladnu, a vyhnes sa problemom... pre SOI alebo zivnostensky urad-kontrolu mas aj nadobudaci doklad a aj paragon o predaji...
jedine, ak by nahodou vznikol nejaky problem, tak neviem, ci moze hygiena pozadovat nejaky doklad o zdravotnej nezavadnosti...


osobne by som takto napriklad nepredaval vajicka, aj keby boli ako prebytky domacej produkcie.. nepredaval by som ani domace zavaraniny a ani nic take podobne :)

ale myslim, ze prebytok kupeny od obcana na kupno-predajnu zmluvu a riadne predany v predajni --- takto to moze fungovat
gu100
23.09.06,11:51
ááááá zabudol som...
myslim, ze je dobre, ak by otec mal aj potvrdenie z obecneho/meskeho uradu, ze ma zahradu a teda aj moze mat tie prebytky z pestovatelskej cinnosti...
Marianna01
23.09.06,15:26
Otec ti ich moze predat ako zahradne prebytky...

spravite kupno-predajnu zmluvu na X korun, kde predmetom zmluvy bude predaj zahradnych prebytkov a to konkretne: orechy... 100kg...á... X korun za kg... a tak dalej, vsetko co chce on predat... vyplatis mu to pokladnicnym dokladom, ktory ti podpise ze peniaze prijal... a ty mas naklad (kupila si tovar a on podla vysky hodnoty nemusi zdanovat), a ty to predas normalne cez pokladnu, a vyhnes sa problemom... pre SOI alebo zivnostensky urad-kontrolu mas aj nadobudaci doklad a aj paragon o predaji...
jedine, ak by nahodou vznikol nejaky problem, tak neviem, ci moze hygiena pozadovat nejaky doklad o zdravotnej nezavadnosti...


osobne by som takto napriklad nepredaval vajicka, aj keby boli ako prebytky domacej produkcie.. nepredaval by som ani domace zavaraniny a ani nic take podobne :)

ale myslim, ze prebytok kupeny od obcana na kupno-predajnu zmluvu a riadne predany v predajni --- takto to moze fungovat

Ano, takto by to šlo. Len nie predaj niekde "bokom"...
zenbulka
24.09.06,17:39
Dakujem Vam za radu, dam to otcovi precitat, niekedy sa tazko argumentuje nezainteresovanym. Aj ked zcasu-nacas predávajúcim prebytky na trznici zavidim, pretoze za "prebytky" maju niekedy lepsi prijem nez ja v predajni, a bez odvodov a dani. Viem, o com pisem, mam totiz kamennu predajnu v areali trznice. Ale to uz je mimo temy. Este raz vdaka.:)
kukučka
24.09.06,18:15
ááááá zabudol som...
myslim, ze je dobre, ak by otec mal aj potvrdenie z obecneho/meskeho uradu, ze ma zahradu a teda aj moze mat tie prebytky z pestovatelskej cinnosti...
A prečo? A potom dalšie potvrdenie, že pestuje orechy a nie kapustu?
gu100
24.09.06,18:33
A prečo? A potom dalšie potrvdenie, že pestuje orechy a nie kapustu?

to nie.. ale aby nevzniklo podozrenie, ze otec to niekde kupi a teraz preda (co uz by som povazoval za podnikanie a nie predaj zahradnych prebytkov a na to uz potrebujes zivnost :-)

ma to byt iba ochrana otca, aby mohol pripadne povedat, ze mam zahradu ano tak mam prebytky... ak mi poradis, ako mozes mat prebytky, ked nemas zahradu, rad sa zbavim asi tak xxx kg jablk a dalsieho ovocia a zeleniny

ale to potvrdenie nemusi byt potrebne, ani uznane pri pripadnej kontrole.. zalezi aj od vela inych dalsich veci a okolnosti :) a dolozil by som to potvrdenie k mojej kopii kupno predajnej zmluve, aby som ho nestratil...

ak nechce pytat nijake potvrdenie, tak by som do prveho clanku kúpnej zmluvy uviedol, ze
"predmetom zmluvy je predaj XXX orechov... á... xxx SK za kg. Predavajuci cestne vyhlasuje, ze predmet zmluvy je jeho zahradnym prebytkom... :) "
alebo nieco v takomto zmysle...

moze, nemusi :)

je to iba moj nazor a moznosť ako predchadzat pripadnym problemom...
kukučka
24.09.06,18:52
Ja som pochopila ako to myslíš, ale považujem to za zbytočné a nad rámec zákona. Držme sa otázky. Správne odpovedala Mariannna, že musí použiť reg. pokladňu a ty, že musí mať doklad o obstaraní tovaru.
To koľko a komu otec predá prebytkov, nás nemusí zaujímať. Je jeho vec, ako to prípadnej kontrole dokáže.
gu100
29.09.06,08:39
Ja som pochopila ako to myslíš, ale považujem to za zbytočné a nad rámec zákona. Držme sa otázky. Správne odpovedala Mariannna, že musí použiť reg. pokladňu a ty, že musí mať doklad o obstaraní tovaru.

Fajn, toto sme sa ujasnili...



To koľko a komu otec predá prebytkov, nás nemusí zaujímať. Je jeho vec, ako to prípadnej kontrole dokáže.

Tu ma zaraza trosku ta tvoja "bezcitnost" a "socialne necitenie"..
Zober si to osobne, keby to bol tvoj otec a jeho prebytky a predava ich tebe... :

- bolo by ti jedno, ako by dokazoval, ze ma prebytky? povedzme o tri roky, pri kontrole? nie je lepsie na to mysliet hned a mat potom pokoj? ak by som to spravil ja, ze kupim od otca, tak ten papier, ze ma zahradu mu vybavim sam, dobrovolne a preventivne, len aby on nemal s tym starosti (je to predsa moj otec)

- bolo by ti jedno, ci otec pri predaji zahradnych prebytkov prekroci urcitu hranicu a musi to priznat a zdanit? (ciste peniaze pre stat, ziadne naklady, iba prijem)... kludne sa tomu da vyhnut, ze prebytky preda otec a aj mama, aj brat a sestra a aj teticka, aj stryko a neviem kto este a kludne aj zahradny trpaslik... nikto nic nemusi zdanovat a vsetci su spokojni...


ano, drzme sa otazky, aka bola... V tom pripade poprosim zmazat ten moj prispevok, ktory bol mimo temy

ale niekedy treba povedat nielen A, treba povedat aj B, aby si ludia mozno dali do suvisu dasie veci, ktore ich ani nemusia napadnut a nemusia o tom ani vediet... (a aj o tom ta porada myslim je)
(a mozno o tyzden-dva by tu bola otazka: Ked predavam zahradne prebytky, do akej hranice to mozem urobit? Ak mi to preda otec, musi to zdanovat? Od akej hranice prijmu?... )


takze, niekedy treba iba spravne nakopnut a medzi riadkami spomenut, ze je dobre odsledovat hranicu, ze je dobre taketo a taketo potvrdenie, a ze je dobre, keby toto a hento...

viac hlav, viac rozumu, viac skusenosti + dobra prevencia v sucastnosti = menej problemov v buducnosti


Len tolko som k tomu chcel povedat...