Maco6
06.08.21,11:30
Sused má terasu pred našim oknom.Kúsok od nášho okna má „letné sedenie“.Je zákonom daná vzdialenosť,ktorú mal dodržať od cudzieho okna,napriek tomu, že je vlastníkom celej terasy?

Po rozdelení bytu na 2 a predaji 2 vlastníkom, získal sused terasu, ktorá je priamo pred našim oknom. Asi 1,5 m od nášho okna si založil „letné sedenie“. Je zo zákona daná vzdialenosť, ktorú by mal dodržať od cudzieho okna, napriek tomu, že je vlastníkom celej terasy?
ivka70
06.08.21,09:54
Nie je.
Ak bolo umoznene stavebne rozdelit nehnutelnost na 2 byty a tak skolaudovat, tak museli byt zakonne vzdialenosti dodrzane pri tom rozdeleni.
Takze namietat sa dalo jedine pri tom rozdeleni.
Maco6
06.08.21,10:24
Ked sa to rozdelilo niekedy v 1970, tak ziadnemu susedovi ani netrklo, aby sa promenadoval pred nasim oknom. Tento novy si o chvilu vylozi nohy na nas parapet.
ivka70
06.08.21,10:27
Ale terasa tam bola stale. Co s tym chces teraz robit?
Keby sa posunul o meter, to by ti uz pomohlo?
Musite sa jedine dohodnut .... aleo si tam dajte zastenu ....
buchač
06.08.21,10:38
Ujasnime si najprv pojem terasa.
Čo sa pod týmto výrazom myslí ?

Taký situačný plánik by nebol na škodu.
Maco6
06.08.21,10:39
Vzdy tam bola. My sme si na nu neuplatnovali narok, ked sa dalo. Uz som ho poprosila, aby sedenie posunul, zatial nic... Zastena sa neda. Mam tam iba okno. Jedine roletu mozem stiahnut, ale nebudem cely rok ako krt, ked on ma 15 m dlhu terasu.
Maco6
06.08.21,10:43
Predstav si chodnik - to je susedova terasa. A z chodnika vchod do domu - to je moje okno.
felix1
06.08.21,18:47
Na tvoj parapet , mimo jeho dosah daj nenápadnú krabičku naplnenú starým syrom, odpadkami mäsa :) Druhou možnosťou je prilákať spolubojovníkov komáre, osy a podobne. Iste vieš čo ich priláka, ale okno asi istú dobu na vetranie nepoužiješ. Blbé riešenie, ale stále lepšie ako osobný konflikt na chodbe domu.
buchač
06.08.21,19:45
Maco6 (Dnes 13:43) Predstav si chodnik....
====================
Počkaj...predstavujem si....a ešte si predstavujem.
...kurňa, a furt mi vychádza, že je to pavlač.
Vieš, čo je to, poznáš ? Ak nie, tak sa pozri na
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=pavla%C4%8D
Tam je tiež v podstate terasa a do jednotlivých bytov sa vchádza z nej. Prechádza tam plno ľudí, prípadne pofajčievajú, posedávajú, klebetia....a určite nedodržujú nejakú vzdialenosť od okien, ono sa to totiž ani nedá.
...a preto som sa pýtal na situačný plán.

Že ste si neuplatnili onehdá nárok na časť terasy ? Kto za to môže ? Odpoveď je jasná...akurát riešenie v nedohľadne.
korela
06.08.21,20:46
Pavlač je pavlač, terasa je terasa.
Komunikačný priestor prirovnávať k terase?
buchač
06.08.21,20:59
korela (Dnes 23:46) Pavlač je pavlač, terasa je terasa.
=====================
Tebe asi iróniu vyoperovali ešte za mlada, keď si bývala v pavlačovom byte...či ?

Čo nevidíš, že si robím z toho prdel ?
Najprv nechceli ten priestor pod oknom a teraz im vadí, že ho majiteľ užíva ? Sa čudujú, že budú ako na pavlači ?

Alebo máš ty snáď nejaké riešenie ? Nejak neverím...
kukučka
06.08.21,21:06
Čo bolo už sa nevráti, nevadilo, teraz vadí. Buchy, npovedz mi, že ty by si to strpel, alebo že nemáš návrh na riešenie?
korela
06.08.21,21:09
K tým zákonným vzdialenostiam... 6 izb. byt v centre mesta rozdelený ako mnohé ďalšie v tej dobe na 2 byty. Vchod zo schodiska do spoločnej haly a z nej jeden vchod vedúci priamo do prvého bytu, druhý má prístup do dvojizbového bytu z pavlače.
Byty obývajú ľudia z jednej rodiny. Takže spory žiadne. Pavlač používa iba rodina s menším bytom.
Zaujímalo by ma, na základe akých noriem sa vtedy postupovalo.
https://www.upn.gov.sk/sk/nova-publikacia-upn-akcia-b/
Byty na Štefánikovej, Špitálskej, Palisádach ...
buchač
07.08.21,04:40
kukučka (Dnes 00:06) Čo bolo už sa nevráti, nevadilo, teraz vadí. Buchy, npovedz mi, že ty by si to strpel, alebo že nemáš návrh na riešenie?
=======================
Neviem ti povedať návrh riešenia...predsa to sa nedá. Záležalo by od situácie samotnej...a je tu pohľad na situáciu ohľadom nevhodného správania len z jednej strany.
Ale je pravdou, že by som nestrpel sedenie pod mojim oknom a niečo určite poriešil.
Chobot
07.08.21,21:42
Ak je tarasa jeho a je pod tvojim oknom, tak sused má právo užívať terasu aj priamo za tvojím oknom. Na to nie sú zákonné vzdialenosti.

Je plno domov, kde čelná stena domu je hneď veda chodníka. A ľudia, čo chodia po chodníku, prechádzajú hneď pred oknom domu. A nikto nemôže obmedziť ľudí na chodníku - ako na obrázku. To isté platí pre tvojho suseda.