cocker.ba
06.08.21,16:36
Zdravim, zamietli mi drobnu stavbu (do 25m2 a 5m vysky) na parcele vedenej ako ZAHRADA (nie staveb. pozemok) z dovodu, ze na ZAHRADE nemam ziadnu hlavnu stavbu a drobna stavba je len doplnkovou stavbou.
Vraj mam ziadat o stavebne povolenie.Beriem to ako nezmyselnost zakona, lebo na zahrade ziaden dom stavat nemozem a ani nebudem takze kazda chatka na hociakej zahrade je bud postavena na cierno bez stavebneho povolenia (lebo je to len "doplnkova stavba", alebo kazda zahradna chatka je so stavebnym povolenim.
Jasne ze sa odvolam, ale okrem nezmyselnosti zakona nemam zatial ziaden argument, okrem toho, ze na kazdej zahrade je predsa zahradna chatka, co nie je ani stavba na rekreacne byvanie, lebo to nie je chata.
Okrem toho, zatial zahr, chatka nebude ani pripojena na IS, lebo este aj elektrinu bude mat aspoé zo zaciatku z fiotovoltaiky a generatora. a voda bude zo studne.
Ma tam byt aj umiestnena garaz- plechopva buda, ktora sa len zlozi z auta a polozi na dosku, takze sa nestavia, takze to nie je ani stavba.
Nejake odborne rady? Okrem toho, ze zacnem stavat tak ci tak a ked dostanem pokutu , lebo odmietam byt tym, co ma doplatit na nezmyselnost zakona, sa odvolam a podam na sud.
Lebo ide len o nepodlozenu buzeraciu statom.
bjuty smis
06.08.21,14:58
na stavebnom úrade ti to povedali úplne jasne a správne....
nestrácaj čas a riad sa ich pokynmi....
cocker.ba
06.08.21,15:20
ako su potom uvedene vsetky zahradne chatky na zahradach,kde je len chatka ako jedina stavba??? vsetky ziadali stavenbe povolenie?
jasne som sa pytal aj co je hlavnou stavbou na zahrade...
taze nieco konkretne v odpovedi?
nepoznam pripad, ze by zahradna chatka, ktora ani nebude enapojena na inz. siete musela mat stavebne povolenie.
bjuty smis
06.08.21,16:12
a prečo ťa zaujímajú stavby, čo sa stavali v 60-70-rokoch ?

chod na stavebný úrad a opýtaj sa, čo mali stavebné povolenie, ked stavali trenčiansky hrad.....tento argument ti isto uznajú...
besttracker
06.08.21,18:25
ako bolo povedane uz predomnou,tak na stavebnom urade maju pravdu, legislativne to mozes bud dodrzať,alebo sa na to vykaslat, legislativne ty na pozemku s oznacenim zahrada ,neprejde ani ta mobilna chatka(ani plechova garaz alebo podobne veci...),hoci je to aj na kolesach...tak mas 2 moznosti,poziadat o stavenne povolanie,ale to poriesit na cierno....lebo aj na tu studnu ktoru si sam vykopes/vyvrtas musis mat povolenie :.-) hnevať sa nemozes na tetusku na stavebnom,alebo na nas,ale na zakonodarcou ktory taky zakon schvaleli.. :-)
cocker.ba
06.08.21,20:24
tak ma skus presvedcit, ze vsetky zahadne chatky na zahradach, teda napr. tie, co sa daju kupit v hornbachu, obi, bauhause atd, su postavene po stavebnom povoleni a nie ohlaseni drobnej stavby...som zvedavy..
rovnako ma skus presvedcit, ze na zahrade moze byt nejaka hlavna stavba, ked tam okrem zahradnej chatky nemzoe byt postaveny dom, lebo to nie je stacvebny pozemok. a vysvetli mi, co je hlavnou stavbou na zahrade...
marjankaj
06.08.21,20:39
A "hlavná stavba" je v stavebnom zákone definovaná? Kde?
buchač
06.08.21,20:46
cocker.ba (Dnes 23:24)
rovnako ma skus presvedcit, ze na zahrade moze byt nejaka hlavna stavba, ked tam okrem zahradnej chatky nemzoe byt postaveny dom, lebo to nie je stacvebny pozemok.
====================
Presvedčovať ťa rozhodne ja osobne nemienim...to nerobím nikdy. Ja iba zvyknem argumentovať.
...a preto tvrdím, že v záhradkárskych lokalitách (bavíme sa nich ?) je možné postaviť už aj dom.
Nebudem prikladať foto, ale prečítaj si moje príspevky a otvor si aj link na SME.
https://www.porada.sk/t307120-co-sa-stane-ak-prekrocim-10-z-pozemku-pri-stavbe-chaty-v-zahradkarskej-oblasti.html
korela
06.08.21,21:57
A stavebný zákon sa má ešte zjednodušiť. Už dnes tam chýba množstvo vecí, a neviem kto sa stáva viac bezmocným, či stavebník alebo priami susedia.
Pokiaľ niekto konečne neuzákoní stavebnú políciu a nebude nemilosrdne likvidovať čierne stavy, prístavby, nadstavby a pod., tak bude Slovensko onedlho vyzerať ako rozvojová krajina.
To chceme?
besttracker
07.08.21,11:16
ja taktiez podobne ako buchac nemam chut niekoho presvedcovat, iba sa treba drzat pravidla: kto chce hlada sposoby,kto nechce hlada dovody....:-) ja taktiez poznam pripady kde su postavene cele rodinne domy a to bez stavebneho povolenia aj v mojom okoli domaci v dome 1-2r byvaju, a az potom len vidim ziadosti o dodatocne stavebne povolenia :D videl som pripady kde dom postaveny 22KV vedenie 2m od strechy,a oni si tam kludne byvali,susedia cakali na prekladku 2 roky...a divali sa na prazdny pozemok,to ze nieco existuje,neni dovod pre to aby ty to mohli legalne povolit...pre to co uz je postavene platia ine pravidla ako pre to co chces stavat teraz..
annova
07.08.21,13:26
Ak ju pevne neupevnis so zemou a nenapojis na ziadne siete, ani odpad do zumpy, tak si stavaj co chces. Inak podla zakona normalne stavebne povolenie. Odvolavat sa je zbytocne, ako to maju susedia je ich problem.
Chobot
07.08.21,21:47
Nikto ťa nemusí o ničom presviedčať. Jednoducho ti povedali, že na to, čo chceš na záhrade postaviť, je potrebné stavené povolenie, lebo tam nemáš hlavnú stavbu, tak to stavebné povolenie potrebuješ.

Ak tam nie je žiadna hlavná stavba, tak to, čo chceš postaviť (inak nenapísal si, čo to má byť, len rozmery si uviedol) je považované za hlavnú stavbu a na to treba stavebné povolenie. Preštuduj si stavebný zákon.

Odvolanie je zbytočné, odpoveď dostaneš rovnakú. Iní nech ťa nezaujímajú - to mohli byť stavby podľa iných podmienok v inej dobe.
cocker.ba
08.08.21,13:50
Tak potom nie je mi jasne, co ma byt hlavna stavba pri chatke 25m2 a 5n vysky, ked zakon v tiomto smere hoavnu stavbu ani nespecifikuje,. A tym padom stavebny urad sa odvolava na nieco co nema definiciu.Proste absurdita
marjankaj
08.08.21,13:57
Chatka je jednoduchá stavba. A keďže stavebný úrad ti neurčil (viď §55/2), tak to stavebné povolenie potrebuješ.
korela
10.08.21,06:33
na stavebnom úrade ti to povedali úplne jasne a správne....
nestrácaj čas a riad sa ich pokynmi....
.................................................. .................................................. .....
Byť ním po svojej skúsenosti, tak svojmu stavebnému úradu adresujem doporučený list, alebo ho podám priamo u nich v podateľni, aby bol zaevidovaný, a nech mu odpíšu odpoveď písomne. Vtedy bude ako-tak istý, že je správna. A ak nie, tak sa obráti o vysvetlenie na iné inštitúcie.
Ja už nič ústne (došlo v krátkom čase k výmene na vedúcej pozícii stavebného úradu, a čo sa oznámilo predtým ústne, nový pracovník to už nebral do úvahy). Pritom neišlo iba o jeden nedostatok, ale zásadné veci.
Dnes sa nedá spoľahnúť na stavebné úrady aj z dôvodu, že sa stretávajú s nedokonalosťami v zákone, ktoré konzultujú so Slov. komorou architektov, tí sa obracajú na ministerstvo a školia svojich ľudí. Koľko zmareného času na strane všetkých zúčastnených pre odfláknutú prácu. A vraj stavebný zákon treba ešte zjednodušiť, to je fakt absurdum.

,
ivka70
10.08.21,06:34
Sorry, ale to, co pise, je uplne jasna vec zo zakona .... staci si nastudovat zakon ....