x_master222
09.08.21,08:05
Ahojte. Moja babka ma brata, stareho mladenca, ktoreho zbavili svojpravnosti, kedze je na psychiatrii, ma demenciu atd. Po rodicoch im ostal rodinny dom s pozemkom, ktory je podla katastra napisany na moju babku a jej brata (ktory tam sam byval) - obaja maju rovnaky podiel, cize jednu polovicu ma babka a druhu polovicu ma jej brat. Kedze je babkin brat nesvojpravny, chceli by sme prepisat jeho polovicu domu a pozemku na babku, nech je jedinym vlastnikom. Babka s bratom mali totiz este jedneho surodenca, ktory zomrel ako mlady, no mal 2 deti. V pripade dedicskeho konania by dedili nieco aj oni, preto chceme ten dom prepisat, kedze nechceme aby dedili aj oni (neboli s nim ajtak v kontakte, ani nevedia co s nim je). Otazka: je takyto prepis jednoduchy? Teda staci prist na kataster s touto poziadavkou a do 30 dni sa to prepise alebo je potrebne aj nejake schvalenie sudom alebo nieco ine, co by to mohlo skomplikovat? Dakujem
ivka70
09.08.21,06:13
Take jednoduche to nebude, bude treba bud darovaciu alebo kupnu zmluvu, schvalenie opatrovnikom a sudom a daný úkon musi byt v prospech nesvojprávneho:
https://www.banos.sk/poradna/otazka/nazov/ako-pomenovat-napisat-ziadost-o-prejdeni-majetku-nesvojpravneho-na-surodenca-tento-je-jeho-opatrovatelom/
buchač
09.08.21,06:18
...
- je takyto prepis jednoduchy?
- Teda staci prist na kataster s touto poziadavkou
- a do 30 dni sa to prepise
- alebo je potrebne aj nejake schvalenie sudom
- alebo nieco ine, co by to mohlo skomplikovat?
============================
- nie
- nie - pre úplnosť dodávam, že na kataster sa nechodí s požiadavkami
- 30 dní je lehota zo zákona...bežne sa predlžuje aj na 90 dní
- nie nejaké schválenie - ide o rozhodnutie súdu...teda, pokiaľ nemá súdom schváleného opatrovníka
- vždy sa niečo skomplikuje
x_master222
09.08.21,07:21
aha, takze takto by sa to nedalo, lebo tazko by sme nasli dovod, preco by to bolo v prospech nesvojpravneho.
A keby sme na to isli tou cestou, ze by to chcela babka predat lebo potrebuje peniaze na jeho starostlivost (plienky, oblecenie, pobyt v soc. zariadeni)? To by bolo potrebne potom nejak dokladovat, ze sa tie peniaze na to aj pouziju?
ivka70
09.08.21,07:27
Ano, peniaze za kupu by najskor isli na jeho ucet v zariadeni, kde sa o neho staraju. A o ich pouziti by rozhodoval stanoveny opatrovnik (co moze byt aj to zariadenie).