bjojo
22.09.06,21:14
Zdravím
prosím o radu:
plánujem kúpiť 2-izb. byt od neplatiča. Byt mi predá s tým, že naďalej tam chce byť ako nájomca.

Aký je postup v tomto prípade, akú zmluvu uzavrieť s doterajším nájomcom - neplatičom, aby som byt odkúpil bez rizika. Ako sa postupuje na SVB?

Podmienky o následnom nájme sa až tak nebojím, lebo mu dám podpísať zmluvu, a asi si dobre rozmyslí, či bude platiť alebo nie.

Vdaka jojo
Elena Navrátilová
22.09.06,19:26
Tu treba hlavne na katastri dať byt zavkladovať tzv. plombou. Tammbude potrebné, že k SVB bývalý majiteľ nemá dlh. Ostatné vyriešiť zmluvou o kúpe bytu a prenájme. Teda budú zmluvy dve.
GabiZ
23.09.06,16:10
No neviem, s neplatičom ísť do nájomného vzťahu je dosť veľké riziko. Aj keď si to ošetríš zmluvou, túto by som dala robiť u právnika, aby bola tak poistená, aby si v budúcnosti nemal problémy. Ide o to, že v mnohých prípadoch je potom ťažké dostať nájomcu z bytu a náklady znášaš zase len ty ako majiteľ. Treba si pripraviť zmluvu tak, aby si v prípade neplatenia nedoplácal ako majiteľ ty a aby bola možnosť ho z bytu aj fyzicky dostať.
bjojo
24.09.06,07:27
Vdaka
plomba má znieť ako - je to ako záložné právo na byt, alebo zákaz ďalšieho predaja nehnuteľnosti?

Môžem SVB priamo navštíviť s doterajším nájomcom ( neplatičom ) a súčastne zaplatiť dlžnú časť a zmeniť nájomný vzťah na mňa? Aký je asi časový horizont zrealizovanie tejto "transakcie"?
Po zmene nájomného vzťahu môžem byt úplne odkúpiť od SVB do vlastníctva?

Vdaka jojo
Elena Navrátilová
24.09.06,14:47
Byt odkupuješ od bývalého vlastníka. SVB má prednostné právo pri vymáhaní dlhu. Najprv kataster, po ukončení "plomby" sa zmeníš Ty na vlastníka a vtedy ideš s bývalým majiteľom za správcom a odpíšete stavy meračov na vode, kúrení, elektrinu aj plyn nahlásiť na príslušných miestach. Keď budeš vlastník urob nájomnú zmluvu s nájomcom. Daj si pozor a dodrž to poradie. Je to veeeľmi dôležité. Pokiaľ nebude prepis na katastri stále nie si právoplatný majiteľ. Pri úhrade dlhu za bývalého vlastníka spíš zmluvu o uznaní záväzku voči Tvojej osobe, na papieri v prítomnosti právnika oficiálnu zmluvu o úhrade jeho záväzkov. Nedaj sa dobehnúť hlavne v tomto bode. Nie že zaplatíš SVB dlh a on Ti byt nepredá. Myslím, že tam by sa mohlo jednať o vinkuláciu so záložným právom. Ale na toto odporúčam právnika. Potom prosím prezraď ako si postupoval. Jeden nikdy nevie a na tomto fóre sa takéto info spotrebuje a potrebuje.;)