ikovacikova
09.08.21,15:14
Dobrý deň. 6.5.2021 som podpísala kupnopredajnu zmluvu so synom o odpredaji časti nehnuteľnosti. Nakoľko mám hypotéku, musela som požiadať banku o súhlas. Trvalo to do 30.6.2021, kým sa vyjadrili. Okamžite som išla so zmluvou dat overiť podpisy a 7.7.2021 som podala navrh na vklad. Dnes mi prišlo zastavenie, že nie sú v poriadku dátumy. Ze zmluvu som podpisala 6.5. a overovala som až 30.6. Co mam teraz spraviť, aby to bolo v poriadku? Ďakujem ta odpoved
Chobot
09.08.21,15:39
Teoreticky by to nemalo vadiť, veď je jedno, kedy overíš podpis. Nemyslel to kataster tak, že si zmluvu podpísala pred tým, než ti dala banka súhlas? Dávala si aj súhlas banky na kataster ako prílohu z žiadosti o vklad?

Ak im naozaj vadí len to overenie, tak vytlačte zmluvu ešte raz a dajte overiť podpis. Ako dátum podpisu napíš deň overenia podpisu.

Trochu som pozeral na nete a našiel som na jednej stránke toto vysvetlenie:

"Uznanie podpisu za vlastný prichádza do úvahy jednak v prípade, ak účastník legalizácie žiada u notára o osvedčenie pravosti jeho podpisu na listine, ktorá je už účastníkom podpísaná, teda ktorú nepodpisuje priamo pred notárom/matrikárom. V takomto prípade účastník uzná svoj podpis na listine za svoj a podpíše sa len do knihy osvedčených podpisov (vedenej v hmotnej podobe) a podpis účastníka by mal teda korešpondovať s jeho podpisom v knihe, kde uvedie meno a priezvisko potvrdené dokladom totožnosti. Druhým prípadom je, keď je ako dátum alebo miesto podpisu na listine uvedený iný údaj ako je deň alebo miesto kedy sa vykonáva legalizácia. V praxi sa však objavujú pochybnosti zo strany orgánov verejnej moci, kedy vlastne naozaj došlo k osvedčeniu pravosti podpisu, preto často odporúčame odvedčiť pravosť podpisu v deň, ktorý je uvedený aj na listine, ktorú je potrebné legalizovať. Ak by došlo k omylu a notár/matrikár by „neuznal podpis za vlastný“ ale priamo „osvedčil pravosť podpisu“, daný dokument by nadobudol platnosť až v deň legalizácie, kedy vzniká časový nesúlad a podpísaná listina nebude orgánom vyššej moci uznaná. V takom prípade sa musia listiny opätovne legalizovať, či už s opraveným dátumom, alebo aj keď spätným, ale hlavne uznaným za svoj vlastný podpis. Hlavne podnikateľom (alebo budúcim podnikateľom) vtedy vznikajú navyše náklady z hľadiska času a peňazí."

Zdroj: http://corporate.sk/overenie-podpisu-notar-vs-matrika/

Takže katastru asi bude vadiť to, že si podpísala oveľa skôr, než to bolo overené a preto je hodnovernosť podpisu katastrom spochybnená.
Mária27
09.08.21,17:10
Zastavenie vkladu nie je zamietnutie. Ak by nič nevadilo, vytlačiť znovu zmluvu a uviesť dátum overenia podpisu. Inak, v súčasnosti nie je možné vykonať opravu poznámkou na zmluve, bolo by treba vypracovať dodatok k nej.

Najlepšie je informovať sa na katastri, akým spôsobom to vyžadujú napraviť, lebo katastrálne odbory, ba aj jednotliví úradníci (nemusia byť právnici), konajú často rôzne (žiaľ).
ikovacikova
09.08.21,17:11
Ďakujem veľmi pekne. Ešte sa zastavím na katastri, nech upresnia, čo chcú. Banka si dala na čas