lenkaaa.v
09.08.21,16:23
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť čo ak ríbezľové víno prílíš veľmi kvasí- vyteká cez hadičku z demižóna už druhý deň. V sobotu som urobila víno do 20 l demižóna s 5 l vody a 5 kg cukru a dala som vínne kvasnice. V nedeľu som demižón umiestnila na iné miesto a poobede začalo víno bublať cez hadičku. Najprv mi napadlo, že či bujné kvasenie nezačalo následkom prenosu /predsa len sa trošku premiešalo/. Tak som vypláchla upchatú hadicu a pridala živnú soľ na upravenie kvasenia, no víno buble vyteká cez hadicu do pohára s vodou naďalej. Viete mi poradiť čo v takomto prípade ? Dá sa s tým ešte niečo robiť ? Ďakujem veľmi pekne za každú radu :).
Mila123
09.08.21,14:53
5 litov vody, 5 kg cukru a kvasnice z toho chcete ríbezľové víno???? kde sú ríbezle???? a koľko ich bolo?
misoft
09.08.21,14:56
Ríbezle? No predsa ešte na kríkoch :D. Ale keď sa na demižón pridá štítok "Ríbezľoví víno" tak to bude "ríbezľové" víno.
lenkaaa.v
09.08.21,16:47
Stava bola ten zbytok už zriedená s vodou. Úprimne som chcela radu, víno robím prvý krat a každý sa nejako učí.
ivka70
10.08.21,04:41
Tiez sa mi zda toho cukru privela a este aj kvasnice.... Musi to bublat s takym zlozenim.
Opravit uz asi nic neopravis (co tam budes vodu prilievat?), jedine pockat, co z toho vznikne.
Navodov je na nete kopec, napr.
https://lepsiden.sk/domace-ribezlove-vino-recept/
mari2x
10.08.21,08:04
kedysi nebola hadička , ale cez štupeľ sklenený vodný uzáver = kvasilo , ale odchádzali iba plyny . Ak sa ti zdá rýchlo (malo by v tom sklo bublať po jednotlivých neponáhľajúcich sa bublinkách) môže byť vysoká teplota. K ostatným poznámkam mi logicky vychádza 20 l demižón / 5 kig cukru - cca 3,5 litra , 5l vody , 10 l šťavy - malo by vyjsť víno sýtejšie rubínové (ale ešte skoropriehľadné )
duves
10.08.21,09:31
presne!
duves
10.08.21,09:33
Rýchlo sa učíš. Takto dajako sa vyrába vodnár z hrozna. Viac vody, pridat cukor, kvasnice a je vína a vína!
Taserda
10.08.21,10:26
Ja som to robieval tiež s kvasnicami, cukor menej, malo by sa dávkovať podľa cukornatosti. Po 6 týždňoch som Vino stiahol, dosladil tak aby nebolo sladké, lebo také mám rad, nechal kysnúť asi 3 týždne. Dokyslo , stiahol som a nechal postáť do vianoc. Pomalosť kysnutia dosiahnete aj na chladnejšom mieste. Dodal som trochu malín a čierne ríbezle čo spravili tmavšiu farbu a lepšiu vôňu.
misoft
10.08.21,11:11
A pre chuť sa niekedy pridá i Fridex..... :D
duves
10.08.21,12:23