bjojo
22.09.06,21:18
Zdravím

nemá z touto oblasťou žiasdne skúsenosti, tak moje otázky vyznejú asi moc jednoducha a prosto, ale momentálne pre mna sú doležité.

Aké sú pre a proti voči osobnému vlastníctvu v porovnaní s klasickou nájomnou zmluvou?

ďakujem jojo
GabiZ
23.09.06,16:03
Ja by som reagovala možno tiež jednoducho, ale môj názor je ten, že čo vlastníš, to ti nikto len tak nevezme, kdežto pri nájme sa môžeš stretnúť s hocičím, samozrejme že záleží aj od nájomnej zmluvy, ktorú podpíšeš. Neviem, čo konkrétne by ťa z hľadiska vlastníctva zaujímalo. Ak máš svoj majetok, rozhoduješ o ňom ty, ale ak si v podnájme a čokoľvek chceš realizovať, potrebuješ súhlas od majiteľa. V krátkosti len toľko.
Elena Navrátilová
23.09.06,17:50
Buď si kúpiš byt do osobného vlastníctva a byt je Tvoj, alebo si nehnuteľnosť vezmeš do prenájmu na základe zmluvy a platíš aj za prenájom. Takže buď chceš byť vlastníkom, máš finančné krytie zabezpečené, alebo si nájomcom. Vlastný byt môžeš dávať do prenájmu zas Ty. Úver splatíš a stávaš sa vlastníkom. Pri podnájme nikdy nebudeš vlastníkom.
bjojo
24.09.06,07:19
Ďakujem za reakcie

aké povinnosti vyplývajú s odkúpenia bytu - dane, pooplatky ...
O aké poplatky (predpokladám minimalne anuita) sa mi znížia mesačné náklady na byt, resp. aké poplatky sa stanú pre mňa od odkúpenia povinnými.

Ďakujem jojo
Elena Navrátilová
25.09.06,04:14
Toto čo sa týka poplatkov vyčítaš jedine z evidenčného listu. Pokiaľ spomínaš anuitu, mal by to byť byt družstva /bytového/. Je to individuálne. Záleží od veľkosti, veku,... Veľa faktorov.
Chobot
25.09.06,06:03
Ďakujem za reakcie

aké povinnosti vyplývajú s odkúpenia bytu - dane, pooplatky ...
O aké poplatky (predpokladám minimalne anuita) sa mi znížia mesačné náklady na byt, resp. aké poplatky sa stanú pre mňa od odkúpenia povinnými.

Ďakujem jojo

Keď zadávaš otázku, tak uveď viac podrobností. Čím viac údajov uvedieš, tým presnejšiu odpoveď dostaneš. To, čo si v prvom príspevku zadal, vyzeralo úplne inak, než teraz, keď si to trochu upresnil. Mne to pripadá, že máš klasický štátny byt a uvažuješ, či si ho máš odkúpiť alebo nie.

Ak je to tento prípad, tak odkúpení bytu sa staneš jeho majiteľom, čo Ti prinesie určité výhody ale aj nevýhody.

Najpr tie nevýhody:
- budeš musieť platiť ročne daň z nehnuteľnosti (na druhej strane to nie je veľa, je to pár stoviek SKK podľa veľkosti a polohy bytu)
- budeš musieť platiť do fondu opráv (býva to cca 10 SKK/m2 plochy bytu, presný údaj si zistíš u správcu)
- opravy a údržbu si budeš musieť financovať sám
- ostatné položky zálohového predpisu (doteraz to poznáš asi pod súhrnným pojmom nájomné) budeš platiť naďalej - odvoz smetí, upratovanie, osvetlenie spol. priestorov a iné.

Výhody sú napr.:

- nebudeš platiť položku "nájomné"
- budeš môcť disponovať s bytom podľa vlastného uváženia, napr. môžeš ho prenajať, predať darovať...
- pri rekonštrukcii či prestavbe (pokiaľ nevyžaduje stavebné povolenie) nemusíš žiadať súhlas majiteľa bytu